Ukrayna’nın başkenti Kiev’de büyük patlama

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de büyük patlamaRusya, Ukrayna’nın başkenti Kiev’i hedef aldı. Kentte oldukca sayıda patlama sesi duyulurken, Lviv, Ternopil ve Dnipro’dan da saldırı haberleri geldi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Başkentin merkezindeki Shevchenkivskyi bölgesinde oldukca sayıda patlama meydana geldi” ifadelerini kullandı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, sokaklarda bulunan araçların alev aldığı ve çok sayıda yapıda da hasar meydana geldiği görüldü. Can kaybıyla ilgili hemen hemen resmi bir açıklama yapılmazken, Ukrayna basınında yer alan haberlerde saldırıda bir bireyin yaşamını kaybettiği belirtildi.

Patlamada 3 kişi ölmüştü

Rusya’nın 2014’te ilhak etmiş olduğu Kırım’ı Rusya topraklarına bağlayan stratejik öneme sahip 19 kilometrelik Kırım Köprüsü’nde Cumartesi günü patlama meydana gelmişti.

Rusya Soruşturma Komitesinden patlamayla ilgili meydana getirilen yazılı açıklamada, “Olayda ilk bilgilere göre 3 şahıs yaşamını kaybetti. Bunlar büyük olasılıkla patlayan kamyonun yanında ilerleyen bir aracın içerisindeki yolculardı. Şu an biri kadın diğeri erkek olan 2 kişinin cansız bedeni denizden çıkarıldı. Kimlik belirleme emekleri devam ediyor. Rusya Soruşturma Komitesi, kamyonun sahibi ve kamyon ile alakalı bilgilere ulaştı. Aracın rotası ile ilgili belgeler incelenirken, kamyon sahibinin Krasnodar bölgesinin bir sakini olduğu belirlendi” denilmişti.

Zelenskiy: “Bizi yeryüzünden silmeye çalışıyorlar”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy saldırıların peşinden yaptığı açıklamada oldukça sayıda ölü ve yaralı olduğunu söyleyerek, “Savaşın 229. Gününde bizi yok etmeye, yeryüzünden tamamen silmeye çalışıyorlar. Zaporijya’da evlerinde uyuyanları, Dnipro ve Kiev’de işe giden insanları öldürdüler.

Ukrayna genelinde siren sesleri dinmiyor. Maalesef ölü ve yaralılarımız. Lütfen sığınaklarda kalın” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın