Türkiye’nin Seul Büyükelçiliği’nden izahat

Türkiye’nin Seul Büyükelçiliği’nden izahatGüney Kore’nin başkenti Seul’ün Itaewon bölgesinde düzenlenen Cadılar Bayramı kutlamaları esnasında yaşanan izdihamda 151 kişi hayatını yitirmiş, 19’u ağır 82 şahıs de yaralanmıştı. Türkiye’nin Seul Büyükelçiliği’nden izdihama ilişkin meydana getirilen açıklamada, “Olaydan etkilenmiş olabilecek vatandaşlarımızın durumu hakkında bilgi katılımı amacıyla Büyükelçiliğimizce hızlıca yetkili makamlar ve hastanelerle temasa geçilmiştir. Bu aşamada ölen veya vurulan vatandaşımız olmadığı bilgisi mevcuttur” ifadeleri kullanıldı. Büyükelçilik ayrıca, Güney Kore’deki yakınlarına ulaşamayanlar için kendileri ile iletişime geçilmesi çağrısında bulunmuş oldu.

Ulusal yas deklare edildi

Kazanın meydana geldiği bölgeye giderek araştırmalarda bulunan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından milli yas duyuru edildiğini duyurdu. Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo ise, ulusal yasın 5 Kasım’a kadar devam edeceğini ve bu süreçte acil olmayan bütün etkinliklerin erteleneceğini deklare etti. Han Duck-soo ek olarak, tüm kamu çalışanlarının yas periyodu süresince taziyelerini taktim etmek için kurdele takacağını da sözlerine ekledi.

Ulusal İtfaiye Teşkilatı yetkilisi Choi Cheon-sik, Itaewon bölgesinde kalabalığın Hamilton Hotel civarlarındaki dar sokakta ilerlemesinin peşinden kalabalıklık yaşandığını söylemişti.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın