Türkiye-Paraguay arasında turizm iş birliği anlaşması

Türkiye-Paraguay arasında turizm iş birliği anlaşmasıTürkiye ile Paraguay arasında turizm deneyimlerinin karşılıklı olarak paylaşılması, gezim imkanlarının çeşitlendirilmesi ve sürdürülebilir dönüşümün sağlanması, mevcut ve potansiyel yatırımcılar için bir altyapı oluşturması ve gezgin hareketliliğine karşılıklı olarak katkı sağlanması amacıyla “Turizm Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Bakanlık binasında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin Latin ABD ve Karayipler bölgesinde yürüttüğü çalışmaların Güney ABD coğrafyasının insanlarına verdiği değerin bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, “20 Kasım 2018’de Asuncin’da (Asunsion) Türk Büyükelçiliği açılmış, Paraguay’la ikili ilişkilerimizde yeni bir süreç başlatılmıştır. Atılan bu ilk adımın derhal ardından, özellikle Türk Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kanalıyla teknik iş birliği projelerinin yürütülmesi ve yöresel örgütler ile kurulan münasebetler, Paraguay’la ilişkilerimize ivme kazandırmıştır. TİKA Başkanlığımızın bölgedeki etkinliği, Asuncin (Asunsion) Büyükelçiliğimizin kıymetli katkıları ve Paraguay Ulusal Turizm Sekretaryası ile bereketli iş birliğimiz, proje sayımızın gün geçtikçe artmasını sağlamaktadır” diye konuştu.

“Turizm Mutabakat Zaptı, iki ülke içinde bağları geliştiren yeni bir kilometre taşı olacak”

Turizm Mutabakat Zaptı’nın iki ülke arasındaki bağları geliştiren yeni bir kilometre taşı olacağına inancının tam bulunduğunu ifade eden Ersoy, “İmzalayacağımız metnin temel amacı, ülkelerimizin varlıklı turizm deneyimlerini karşılıklı olarak paylaşmaktır. Bu mutabakat ile gezim imkanlarının çeşitlendirilmesi ve kapsamlı, sürdürülebilir bir dönüşümün sağlanması için ihtiyaç duyulan yol haritasına kavuşmuş oluyoruz. Atılan imzalar, mevcut ve potansiyel yatırımcılar için bir altyapı oluşturacak ve karşılıklı turist hareketliliğine katkı elde edecektir” ifadelerini kullandı.

“Turizm Mutabakat Zaptı milletlerimiz arasındaki barışı ve anlayışı teşvik edecektir”

Paraguay Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mario Abdo Bentez adına Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iki ülke arasındaki turizmi teşvik edecek anlaşmayı imzaladığını belirten Paraguay Turizm Bakanı Sofia Montiel de Afara, “Bu mühim rabıta, gezim yoluyla ekonomik büyümeyi teşvik edecek, çevrenin korunmasını ve milletlerimiz arasındaki barışı ve anlayışı teşvik edecektir. Bu iş birliği, mahalli toplulukların katılımına dayalı otantik turizm deneyimlerini oluşturmak için tasarlanmış ve yeni, sürdürülebilir ve kapsayıcı gezim modelinin geliştirilmesine katkıda bulunacaktır” dedi.

İmza törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve beraberindeki heyetin yanı sıra Paraguay Turizm Bakanı Sofia Montiel de Afara ve beraberindeki heyet katıldı.

Program, iki bakanın Turizm Mutabakat Zaptı’nı imzalaması ve birbirlerine bitirdikleri armağan takdimiyle son buldu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın