Türkiye, Meksika Senatosu’nun 1915 vakalarıyla alakalı Ermeni iddialarını tanıdığı olan kararını şiddetle kınadıBakanlık, Meksika Senatosu’nun 1915 olaylarıyla alakalı almış olduğu karar hakkında yazılı izahat yayımladı.

Açıklamada, “Meksika Senatosu’nda 8 Şubat 2023 tarihinde kabul edilen ve 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıdıkları olan karar, tarihi siyasi saiklerle yine yazmaya yeltenen hükümsüz bir teşebbüstür. Bu sonucu reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. Yasama organlarının zamanı yorumlama ve yargılama yetkisi bulunmadığını hatırlatırız.” ifadeleri kullanıldı.

Söz mevzusu teşebbüsün 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 1915 olaylarının meşru bir tartışma mevzusu olduğunu teyit eden kararlarına da açıkça aykırılık teşkil ettiği kaydedilen açıklamada, bu vahim kararın Meksika’dan ekiplerin de katılımıyla Türkiye’deki depremzedelerin arama kurtarma faaliyetlerinin yürütülmüş olduğu bir zamana rastlamasının ise talihsiz olduğu ve Türkiye-Meksika dostluğuyla bağdaşmadığı vurgulandı.

Açıklamada, “Meksika Senatosu’nu tarihten husumet yaratmaya çalışan bazı çevrelerin gündemine hizmet etmek yerine, bu yanlış adımını düzeltmeye çayır ediyoruz.” ifadelerine yer verildi. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın