TikTok, genç LGBTQ beyaz olmayan insanların çevrimiçi ortamda kendilerini en güvende hissettikleri yerdir

rent a car 34

Tüm gençler ve sosyal medya arasındaki ilişki karmaşık olsa da, hem olumlu sosyal etkiler hem de benzersiz riskler oluşturmak akıl sağlığına, queer gençler harcıyor internette daha fazla zaman geçirmek LGBTQ olmayan muadillerinden daha fazla – genellikle topluluk ve kimlik etrafında hayati bir bağlantı aramak için harcanan zaman.

Yeni araştırmada, Trevor Projesi beyaz olmayan genç LGBTQ insanların internette zaman geçirirken kendilerini en güvende hissettikleri yeri araştırıyor. Kapsamlı 2023 ABD ruh sağlığı araştırmasında, Trevor Projesi yeni sorular eklendi Çeşitli popüler çevrimiçi platformlarda genç queer insanların nasıl hissettikleri hakkında, farklılıkları aydınlatmak için genç LGBTQ siyahi insanların deneyimlerini beyaz akranlarıyla karşılaştırıyor. Anket, ABD’de 13 ila 24 yaşları arasındaki 28.524 LGBTQ kişiden alınan verileri içeriyor ve sosyal medya davranışlarıyla ilgili çok büyük bir veri topluyor.

Trevor Projesi’nin Kıdemli Makine Öğrenimi Araştırma Bilimcisi Wilson Lee, TechCrunch’a sosyal medya ve akıl sağlığı çok karmaşık bir konu olduğu için çalışmalarının her zaman mümkün olduğunca çok nüansı yansıtmaya odaklandığını söyledi.

Lee, “Pek çok iyi şey ve maalesef pek çok zararlı şey var” dedi. “Ayrıca farklı insanlar için farklı şekillerde iyi ve zararlıdırlar. [we’re] bir şekilde buna dalmaya çalışıyorum.

The Trevor Project’in araştırmasına göre, beyaz olmayan genç LGBTQ insanların %53’ü kendilerini güvende hissettiklerini ve anlaşıldıklarını bildirdi. TikTok, beyaz akranlarının %45’ine kıyasla. Instagram’da, beyaz olmayan genç LGBTQ kişilerin %41’i, beyaz katılımcıların %38’ine kıyasla kendilerini güvende ve anlaşılır hissettiklerini bildirdi. Twitter’da (%21’e karşı %20) ve özellikle LGBTQ kullanıcıları için tasarlanmış sosyal sitelerde (%21’e karşı %19) küçük farklılıklar da vardı. Bir platformda kendini güvende hisseden ve anlaşıldığını hisseden beyaz olmayan LGBTQ insanlar, genellikle diğer platformlardan biri hakkında aynı şekilde hissettiler ve nadiren bir platformu tek başına güvenli bir alan olarak tanımladılar.

Beyaz olmayan genç LGBTQ insanları kararlı bir şekilde TikTok’un çevrimiçi ortamda kendilerini en güvende ve anlaşılır hissettikleri yer olduğunu bildirdi — yanıt verenlerin yarısından fazlasının (%53) bu şekilde hissettiği tek sosyal platform. Bunu %43 ile Discord, %41 ile Instagram ve %33 ile YouTube izledi.

Diğer yönde, farklılıklar en çok Reddit’te belirgindi; beyaz olmayan genç LGBTQ insanların yalnızca %17’si beyaz akranlarının %21’ine kıyasla kendilerini güvende ve anlaşılır hissettiğini bildirdi. Twitch (%15’e karşı %16), Steam (%6’ya karşı %9), flört uygulamaları (%6’ya karşı %9) ve Facebook’ta (%4’e karşı %7) de farklılıklar ortaya çıktı.

Beyaz olmayan genç LGBTQ insanlar için, çevrimiçi aidiyet ararken cinsiyeti ve cinsel yönelimi keşfetmek denklemin yalnızca bir tarafıdır. “LGBTQ gençlerinin sosyal medyaya girdiklerinde genellikle sosyal destek ve keşiften yararlanabileceklerini biliyoruz. bunun gibi şeyler – yani bunun LGBTQ olmayan akranlarından biraz farklı olduğunu biliyoruz [who] Bunu o kadar da aramıyor olabilir, ”dedi Lee.

“Ve sonra, farklı bir açıdan, topluluk desteği de beyaz olmayan gençlerin mekanlarda arama eğiliminde olduğu başka bir şey çünkü gerçek hayatta herkesin destekleyici alanlara erişimi yok.”

Güvenlik ve anlaşılma duyguları, iyi olma halinin yalnızca soyut ölçütleri değildir; bu ölçütler doğrudan daha iyi zihinsel sağlık sonuçlarına dönüşür. Trevor Project verilerine göre, en az bir çevrimiçi sosyal alanla ilgili duygularını ifade eden genç LGBTQ kişilerin bir önceki yılda intihara teşebbüs etme olasılıkları %20, son zamanlarda kaygı yaşama olasılıkları ise %15 daha azdı. Beyaz olmayan genç LGBTQ insanlar için, çevrimiçi sosyal alanların kaygı üzerindeki koruyucu etkisi daha da belirgindi.

Lee, “Bu çevrimiçi deneyimlerin çok gerçek gerçek yaşam sonuçları var – ve farklı insanlar için farklı şekillerde çok gerçek gerçek yaşam sonuçları var” dedi. “Bu yüzden insanları her zaman bu deneyimleri düşünürken mümkün olduğunca kesişimsel bir mercek almaya çağırıyoruz, çünkü çok büyük ölçüde farklı olabilirler.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın