TikTok, Brezilya ve Endonezya’da ‘TikTok Music’ adlı bir müzik akışı hizmeti başlattı

TikTok, kısa video ve sosyal medya pazarına şimdiden hakim oldu ve şimdi en son teklifiyle Spotify ve Apple Music’i ele geçirmenin yollarını arıyor.

Şirket bugün, Brezilya ve Endonezya’da “TikTok Music” adlı, yalnızca abonelikle kullanılabilen yeni bir müzik akışı hizmetini başlattığını duyurdu. TikTok Music, kullanıcıların hizmeti mevcut TikTok hesaplarıyla senkronize etmesine ve şarkıları dinlemesine, indirmesine ve paylaşmasına olanak tanır. hizmet, Universal Music Group, Warner Music Group ve Sony Music dahil olmak üzere büyük plak şirketlerinin kataloglarını içerir.

TikTok Music, viral TikTok şarkılarının tam sürümlerini çalmanıza, kişiselleştirilmiş müzik önerilerini keşfetmenize, gerçek zamanlı olarak şarkı sözlerine erişmenize, arkadaşlarınızla ortak çalma listeleri oluşturmanıza, müzik kitaplığınızı içe aktarmanıza ve şarkı sözü arama yoluyla şarkılar bulmanıza olanak tanır. Hizmet ayrıca, dinlediğiniz müziği tanımlayabilen Shazam benzeri bir özellik içerir. Spotify Premium gibi, TikTok Music de kullanıcıların şarkıları çevrimdışı dinlemek için indirmelerine olanak tanır. TikTok, kullanıcıların yorumlar yoluyla kendilerini ifade edebildiğini ve diğer müzikseverlerle bağlantı kurabildiğini belirttiği için hizmet aynı zamanda sosyal özellikler de içeriyor.

TikTok’un akış hizmetini Amerika Birleşik Devletleri’nde başlatmayı planlayıp planlamadığı sorulduğunda, şirket sözcüsü TikTok’un şu anda paylaşacak bir şeyi olmadığını söyledi. Sözcü bir e-postada, “Müzik hayranları, sanatçılar ve sektör için TikTok Music’in sunduğu fırsatlardan heyecan duyuyoruz, ancak gelecek planlarıyla ilgili paylaşacak başka haberimiz yok” dedi.

Hizmet, ByteDance’in Brezilya ve Endonezya’da 5 Eylül’de kapatılacak olan mevcut akış hizmeti Resso’nun yerini alacak. Resso, Hindistan’da da faaliyet gösteriyor, ancak TikTok, TikTok Music’in ülkede ne zaman başlayıp başlamayacağını söylemedi.

Görsel Kaynakları: TikTok

Bir TikTok Müzik aboneliği, Brezilya’da ayda 3,49 ABD doları ve Endonezya’da iOS kullanıcıları için 3,25 ABD dolarıdır. Endonezya’daki Android kullanıcıları ilk yıl için ayda 2,96 ABD doları, ardından 3,25 ABD doları ödeyecek. TikTok Music, ücretsiz üyelik seçeneği içermez, ancak bir aylık ücretsiz deneme sunar.

“TikTok’ta müzik keşfetmenin gücünü sınıfının en iyisi bir akış hizmetiyle birleştiren yeni bir hizmet türü olan TikTok Music’i sunmaktan mutluluk duyuyoruz. TikTok Music, Endonezya ve Brezilya’daki insanların TikTok’tan en sevdikleri viral parçaları kaydetmelerini, indirmelerini ve paylaşmalarını kolaylaştıracak.” TikTok Müzik İş Geliştirme Küresel Başkanı Ole Obermann yaptığı açıklamada. “TikTok Music’in hem müzik hayranlarına hem de sanatçılara sunduğu fırsatlardan ve müzik endüstrisine önemli bir değer katmak için sahip olduğu büyük potansiyelden heyecan duyuyoruz.”

Bugünkü duyuru, özellikle TikTok ana şirketi ByteDance’ten bu yana sürpriz olmadı. marka başvurusu yaptı Mayıs 2022’de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi ile “TikTok Müzik” adlı bir hizmet için.

TikTok zaten müzik keşfetmek için popüler bir araçtır ve çoğu zaman şarkıların viral videolarda ve trendlerde kullanıldıktan sonra popülaritesinin artmasına neden olabilir. Kullanıcılara müzik dinlemenin ve keşfetmenin bir yolunu sunan şirket, Spotify, Apple ve Amazon gibi şirketlerle doğrudan rekabet ediyor. Ancak Spotify ve Amazon Music’in reklam destekli, ücretsiz üyelikler sunduğunu belirtmekte fayda var.

Popüler müzik akışı hizmetleriyle rekabet edebilmek için TikTok’un geçiş yapmaya değer bir arayüz sunması ve aynı zamanda kullanıcılar için değer sağlaması gerekecek. Örneğin, TikTok Music, Brezilya ve Endonezya’da Spotify Premium’dan yalnızca biraz daha ucuzdur, bu nedenle şirketin, kullanıcıları bir rakibin hizmeti yerine kendi hizmetini seçmeye ikna etmesi zor olabilir.

Bugünkü duyuru podcast ve radyo içeriği hakkında herhangi bir şey içermese de, ByteDance’ın geçen yılki ticari marka başvurusu, hizmetin “kullanıcılara podcast ve radyo yayın içeriği sağlamak” için kullanılabileceğini öne sürdü. Müziğin yanı sıra podcast içeriğinin eklenmesi, TikTok Music’i Apple Music ve Spotify için daha da büyük bir rakip haline getirecektir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın