TEDWomen Sunar: Heidi Hammel ve Nadia Drake ile geleceğe yön veren kadınlar

Heidi Hammel, TEDWomen Presents’ta Nadia Drake ile sohbet ederken. 24-28 Ekim 2022. Fotoğraf TED’in izniyle.

Hiçbir şey, insanlığın kozmik çevremizi anlama arayışı kadar “gelecek” demez.

Önde gelen kadınlarla röportajlar, etkileşimli atölyeler, özel olarak seçilmiş film gösterimleri ve daha fazlasını içeren çevrimiçi bir festival olan TEDWomen Presents’ın dördüncü günü bilime ve geleceğe odaklandı ve astronomlar arasında bir söyleşi yapıldı. Heidi Hammel ve bilim gazetecisi Nadia Drake.

Büyük fikir: NASA’nın insanlık tarafından şimdiye kadar yapılmış en güçlü teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu (JWST), astronomi alanını ve Dünya’nın ötesinde yaşam arayışımızı değiştirdi.

Nasıl? JWST, 2021’in sonlarından beri Dünya’nın yörüngesinde dönüyor; son derece hassas, yenilikçi araçları, kızılötesi ışığın yeni dalga boylarını inanılmaz bir netlikle görmemizi sağlıyor. Yarattığı güzel fotoğrafçılığın ötesinde, bu çığır açan teleskop, evrenin kökenleri hakkında daha fazla şey öğrenebileceğimiz anlamına geliyor. JWST üzerinde çalışan disiplinler arası bir bilim insanı olan Heidi Hammel, “Farklı ışık dalga boyları size hikayenin farklı bölümlerini anlatıyor” diyor. Bilim muhabiri Nadia Drake ile yaptığı konuşmada teleskobun yapısından ve bilim adamlarının yakaladığı ışıktaki renkleri analiz etmek için spektrograf adı verilen araçları nasıl kullandıklarından bahsetti. Bazı moleküller farklı şekilde aydınlandıklarından, uzaktaki bir nesnede hangi moleküllerin bulunduğunu görmek için bu renkleri kullanabilirler – H2O gibi yaşam için uygun koşulların bir işareti olabilecek moleküller. Bundan daha fazlası, “Elimizde sadece durağan bir resim yok” diyor Hammel. Görüntüleri incelemek, moleküllerin sıcaklığını, basıncını ve hareketini de ortaya çıkarabilir. “Gerçek derin bilimin gerçekleştiği yer burasıdır” diyor. Tüm bu bilgiler, evrenin tarihi, güneş sistemimizin nasıl oluştuğu ve yaşamın başka nerede evrimleşmiş olabileceği hakkındaki bilgi boşluklarını doldurmamıza yardımcı olacaktır. Örneğin, Jüpiter’in uydularından biri olan Europa’nın içinde Dünya’nın yüzeyinde olduğundan daha fazla su olduğunu ve yakın galaksilerin toz, gaz ve mevcut yıldızlarının yeni yıldızlar oluşturmak için etkileşime girdiğini öğrendik. “İnsan olarak bize dokunuyor. Biz nasıl olduk?” Hammel’e sorar.

Soru-Cevap: Röportajın ardından TEDWomen Presents izleyicileri şu soruyu sorma fırsatı buldu: Çekiç TED Güncel Olaylar Küratörü tarafından düzenlenen canlı bir Soru-Cevap sırasında sorular Whitney Pennington-Rodgers. Hammel, günlük işlerinde hem sıradan hem de muhteşem deneyimler yaşadığını söylüyor. Bazen analizde o kadar derin olabilir ki yaşadığı dehşeti gözden kaçırabilirken, diğer zamanlarda onu şok eden veya hayrete düşüren bir görüntü gözlemleyebilir. Hubble Uzay Teleskobu üzerinde çalışırken, bir kuyruklu yıldızın Jüpiter’e çarpmasını ve büyük kara bulutlara dönüşmesini izledi. Ve JWST ilk başlatıldığında, Neptün’ün (ve halkalarının) kızılötesinde parladığını gördü. Geleceğe bakan Hammel, bilim adamlarının yaşamı sürdürebilecek başka bir gezegen bulmak için JWST’den bile daha büyük olan yeni nesil teleskopu düşündüklerini söylüyor. Nerede olursa olsun, Hammel, bu yaşam süresi içinde gezegenimizin ötesinde yaşam olup olmadığı sorusuna cevap verebileceğimizi söylüyor.

Hammel, kariyerine başladığı 1980’lerden bu yana kendi alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin evrimi hakkında da konuştu. O zamanlar kendi alanında ondan az kadın vardı. Şimdi kadınlarla dolu konferanslara katılıyor. “Bu beni mutlu ediyor” diyor, çünkü kadınları dahil etmeye gösterdikleri ilgi, daha genç ve daha çeşitli bir astronom kuşağı yarattı. Bugün Hammel, herkesin bir astronomun neye benzediği hakkındaki anlayışını değiştirmek için çalışarak çok çeşitli topluluklara ulaşıyor. Evet, bir bilim adamı “sıradan bir anne gibi” görünebilir!

Heidi Hammel, TEDWomen Presents’ta Nadia Drake ile sohbet ederken. 24-28 Ekim 2022. Fotoğraf TED’in izniyle.

TEDWomen Community bülten listesine katılın 11-13 Ekim 2023 tarihlerinde Atlanta, Georgia’da TEDWomen 2023 hakkında topluluktan güncellemeleri ve duyuruları ilk duyan siz olun.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın