TBMM’nin açılmasıyla atılacak 5 adım

TBMM’nin açılmasıyla atılacak 5 adımErken seçim tartışmalarına AK Parti ve MHP’den, “Erken seçim yok. Seçim zamanında yapılacak” açıklamaları gelirken, hükümet başta iktisat olmak üzere çeşitli alanlarda yasal düzenlemelere hazırlanıyor.

Son iki haftada gündeme gelen KYK borçlarının faizinin silinmesi ve dar gelirlilerin elektrik, su şeklinde borçları kaynaklı icra dosyalarının kaldırılmasına ait iki tertip torba yasada yer alacak.

Dünya gazetesinin haberine nazaran, bu iki tertip ile kamunun toplam vazgeçtiği gelir, bugünkü haliyle 56 milyar lirayı buluyor.

2023 seçimleri için geri sayım sürerken, seçim öncesi yapılacak yasal düzenlemelerde, dar gelirliler, gençler, çiftçiler benzer biçimde geniş kitleleri doğrudan ilgilendiren alanlar dikkat çekiyor. Meclis’in çalışmalarına başlamış olacağı 1 Ekim’e kadar hazırlıkların yapılması ve birtakım alanlarda kanun gerektiren düzenlemelerin bir bölümünün torba teklifle Meclis’e sunulması bekleniyor. 2023 bütçe mesaisi başlamadan Ekim ayında milyonları ilgilendiren bir takım düzenlemenin torba yasayla hayata geçirilmesi umut ediliyor.

KREDİ AFFI 26 MİLYAR LİRA

İlk etapta Meclise gelmesi beklenen düzenlemeler içinde öğrenim kredileri bulunuyor. Son 11 yılda 7 defa yapılandırılan KYK öğrenim kredilerinin geri ödemelerinde yeni bir adım daha atılacak.

Cumhurbaşkanı tarafından KYK tahsil kredilerinin geri ödemelerinde enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan anaparanın geri ödenmesini gibi açıklanan düzen kanunla yapılacak.

Cumhurbaşkanının öğrenim kredisi alan 3 milyon 157 bin gencin olduğunu ve 26 milyar liralık yükün kaldırılacağını, önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerin artık sadece aldıkları kredi miktarından sorumlu olacaklarını açıklamıştı. Buna ait kanun düzenlemesi sonbaharda poşet yasayla gelecek.

Öğrencileri ilgilendiren bir öteki düzenlemeyi intörn hekim ve diş hekimlerine asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılması oluşturuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu ödemenin yapılabilmesi için yasal düzenlemeye gereksinim bulunduğu belirterek, Meclisin açılacağı 1 Ekim’e işaret etti. Bu okullardaki son derslik öğrenciler, ödeme için Meclis’ten çıkacak yasayı bekliyor.

30 MİLYAR LİRALIK İCRA VE HACİZ KALKACAK

Hükümetin üzerinde çalmış olduğu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin duyurduğu dar gelirlilere dönük yardımcı paketi için de yasal düzenleme gerekiyor. Hazırlanan paketle ortalama 6 milyon dar gelirli vatandaşın 15 Ağustos öncesine ait icra ve haciz işlemi başlatılmış 30 milyar lira değerindeki borçları silinecek. Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları’nın ortak çalışma yürüttüğü yardımcı paketi, yeni yasama periyodunun başlayacağı 1 Ekim’de Meclise sunulmuş olacak, komisyon ve genel kurul süreçleri hızla tamamlanarak yürürlüğe konulacak.

MECLİS AÇILINCA ATILACAK 5 ADIM

  • Ev sahibi-kiracı uyuşmazlıkları arabulucuya gidecek
  • Enflasyon düzeltmesi tekrar gündeme gelecek
  • KYK borçlarının faizi silinecek
  • Dar gelirlilerin elektrik su faturası kaynaklı icra dosyaları silinecek
  • Fiyat İstikrar Komitesi için yasal düzen yapılacak

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın