Taziye çadırında büyük acı...

Taziye çadırında büyük acı…Geçtiğimiz Salı akşamı merkez Yıldırım ilçesi Değirmenönü mahallesinde bulunan dört kattan oluşan bir binanın birinci katında çıkan yangın kararı 8’i 1 ile 11 içinde yaşları değişen çocuk ve 30 yaşındaki anne hayatını kaybetti. Yaşanan acı olayın arkasından birtakım detaylar ise yürekleri burktu. Yangın itfaiye ekiplerinin 1 saatlik müdahalesiyle güçlükle test altına alınırken, binanın 4’üncü katındaki dairede mahsur kalan 3 benlik aile, merdivenli araçla kurtarıldı.

Yangında Suriye uyruklu anne Amina Eltaha Elmuse ile çocukları Yasir (1), Muhammed (3), Ahmed (4), Gerem (6), Merem (9), Ali Aljasem (10) ve yeğenleri Ahmed ile Ali El Cesim kardeşlerin hayatını kaybettiği belirlendi. 8’i çocuk 9 kişinin, yapılan ilk incelemede sobadan çıkan yangın sırasında dumandan zehirlendiği ve yanarak yaşamını kaybetmiş olduğu tespit edildi. Bursa’da ikameti olan ailenin, geçici koruma çerçevesinde olduğu öğrenildi. Yangın esnasında İstanbul’daki bir yakınının cenazesinden dönen baba Hüseyin El Cesim ise yangına müdahale etmek isterken dumandan etkilenerek, zehirlendi.

Yaşanan olaya 1 başsavcı yardımcısı vekili ile 3 savcı atandı

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, tahkikat için, 1 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 3 savcı görevlendirirken, yangında hayatını kaybeden 8’i çocuk 9 ferdin cansız bedeni, vaka yerindeki savcılık incelemesinin arkasından Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Evde yapılan ilk incelemede bacanın müessese bağladığı, bacanın bağlantılarında da sıkıntılar olduğu ortaya çıktı.
Bu sırada uykuda olan Amina Eltaha Elmuse ve 6 çocuğu ile eşinin kardeşinin 2 evladı karbonmonoksit gazından zehirlendi. Sobadan çıkan kıvılcımın yatağı tutuşturmasıyla da yangın çıktı. Yangının test altına alınmasının peşinden eve giren takımlar alev kapanından kaçmaya çalmış olduğu düşünülen Suriyeli annenin cansız bedenini evin giriş kısmında buldu. 8 çocuk ise aynı odadaki iki ayrı yatakta 4’er şahıs uyur biçimde bulundu.

DNA kararı çıkmayınca numara ile defnedildiler

Yan yana defnedilen cenazelerden 5’inin kabir taşlarına adları yazılırken, 4 mezara ise ancak numara verildi. Aynı yatakta yan yana halde yanmış cesetleri bulunan Ahmed ve Ali Aljasem kardeşler ile kuzenleri Ahmed ve Ali El Cesim’in kimliklerinin belirlenmesi için DNA testi yapılmış oldu. Cenazelerine verilen numaralarla defnedilen 4 çocuğun kabir taşlarına, DNA sonuçlarının çıkmasının peşinden isimleri yazılacak. Öte taraftan misafirliğe gittikleri amcalarının evinde çıkan yangında ölen Ahmed ile Ali El Cesim kardeşlerin doğum günlerinin de ölüm günleri benzer biçimde aynı gün olduğu öğrenildi. 1 Ocak doğumlu olan iki kardeşin cansız bedenleri, kuzenleri Ahmed ve Ali ile beraber yattıkları yatakta birbirine sarılı şekilde bulunmuş oldu. 5 çocuklu Hanım-Amir El Cesim çifti, 1 Ocak tarihinde dünyaya gelen ve aynı gün doğum günlerini kutladıkları en büyük evlatları Ahmed ile Ali’yi aynı gün toprağa vermenin üzüntüsünü yaşadı.

Aile için belediye tarafınca Hamitler Teoman Özalp Parkı’nda taziye çadırı kuruldu.
Burada taziyeleri karar veren acılı babalardan Hüseyin El Cesim, “İlk olarak 3 çocuğumla İstanbul’a geldim. Daha sonrasında Bursa’ya taşındım. öteki 3 çocuğum da burada dünyaya geldi. Yangını komşulardan öğrendim. Geldim fakat onları kurtarmaya yetişemedim. Biz Suriye’den savaştan kaçmadık. Ölümden kaçtık. Başımıza bu geldi. Bizlere bu acı günümüzde yanımızda olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, diğer başkan ve yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.
Aynı doğumlu çocuklarını kaybetmenin acısını yaşayan baba Hanım-Amir ise, “O gece misafirlik için gittiler. Sobada o gece kurulmuş. 2 kız ve 1 oğlum daha var. Biz Suriye’den akıl almayacak şeylerden dolayı kaçtık. Bize kucak açtıkları için teşekkür ediyoruz. Kaybımız ve acımız büyüktür. Ancak yapacak bir şeyimiz de yok” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın