Tarım Kredi marketlerinde fiyatı düşecek ürünlerin sıralaması belli oldu: Pazartesi günü başlıyor

Tarım Kredi marketlerinde fiyatı düşecek ürünlerin sıralaması belli oldu: Pazartesi günü başlıyor Tarım Kredi, marketlerinde 30’un üzerinde temel tüketim ürününde 15 Ağustos Pazartesi itibarıyla indirimli fiyat uygulamasına geçileceği duyurdu. Peki hangi ürünlerde indirime gidildi? Tarım Kredi marketlerinde fiyatı düşecek ürünlerin sıralaması belli oldu: İşte detaylar… 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle enflasyonla savaşım kapsamında temel tüketim ve et ürünlerinde kapsamlı bir tenzilat kampanyası başlatılıyor.

Bu kapsamda Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde 30’un üzerinde temel tüketim ürününde 15 Ağustos Pazartesi günü itibarıyla indirimli fiyat uygulaması başlamış olacak.

İndirim yapılan mamüller

Söz konusu marketlerde şu ürünlerin fiyatlarında indirime gidilecek:

 1. makarna,
 2. un,
 3. salça,
 4. pirinç,
 5. bulgur,
 6. mercimek,
 7. nohut,
 8. fasulye,
 9. şeker,
 10. ayçiçek hasım,
 11. zeytin yağı,
 12. tavuk ürünleri,
 13. tam yağlı süt,
 14. yarım yağlı süt,
 15. yumurta,
 16. peynir, tereyağı,
 17. bal,
 18. zeytin,
 19. çay,
 20. Türk kahvesi,
 21. patates,
 22. kuru soğan,
 23. karpuz,
 24. kavun,
 25. çamaşır deterjanı,
 26. bulaşık deterjanı,
 27. çamaşır suyu,
 28. sıvı sabun,
 29. peçete,
 30. rulo havlu,
 31. kolonya,
 32. bebek bezi 

Et ürünlerinde de Et ve Süt Kurumu tarafından temin edilecek ürünler, kasap reyonu bulunan Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde ivedilikle, kasap reyonu bulunmayan marketlerde ise gerekli hazırlık çalışmalarının yapılmasının peşinden paketli olarak en kısa müddette indirimli halde satışa sunulacak. Et ürünlerinde uygulanacak indirimlerin duyurusu sonrasında yapılacak.

Unda yüzde 27, ayçiçeğinde yüzde 11 tenzilat

Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik AŞ Genel Müdürü Bayramali Yıldırım, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, piyasayı regüle etme görevleri olduğunu belirterek, “Fiyatlar yukarı doğru çıkarken fiyatlarımızı aşağıda tutarak regülasyon görevinde öncülük yaptık, şu anda fiyatlarımızı aşağı alırken ilk hareketi yaparak da piyasada öncülük yaptık.” dedi.

Üretici firmaların da girdi maliyetleri düşmüş olduğu için bunu fiyatlara yansıtması icap ettiğini vurgulayan Yıldırım, konunun toplumsal mesuliyet boyutunun da olduğunun vurguladı.

Yıldırım, bakliyat grubu, yağ, deterjan ve kozmetik grubu benzer biçimde birçok üründe tenzilat yaptıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

“Un fiyatlarımızı yüzde 27 aşağı çektik, ayçiçeği yağında yüzde 11 civarında tenzilat oldu, wc kağıtlarında yüzde 30’a yakın indirim yaptık. Temel ihtiyaçlarda indirimlerimizi hızlıca yaptık. Bu çalışmamız devam edecek. Biz devam ettikçe inanıyorum ki perakende sektöründe bizi takip edenler de indirim yapmak zorunda duracak.”

Tarım Kredi olarak çiftçilerden ürün almaya devam ettiklerini söyleyen Yıldırım, piyasayı regüle etmek için patates ve soğan benzer biçimde ürünleri depoladıklarını belirtti.

Yıldırım, Tarım Market sayısını artmayı sürdürdüklerini, Mart 2022’de 1000 mağazaya ulaşacaklarını bildirdi.

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın