Sunucu Bülent Özveren hayatını kaybetti

Sunucu Bülent Özveren hayatını kaybettiGeçtiğimiz günlerde rahatsızlanarak yoğun bakıma alınan televizyon sunucusu Bülent Özveren 79 yaşlarında hayatını yitirdi. Acı haberi eşi Sebla Özveren toplumsal medya hesabından duyurdu.

Özveren “Çok üzgünüm. Bülent’i kaybettik. Başımız sağolsun” notuyla sunucu Bülent Özveren’in hayatını yitirdiğini duyurdu.

BÜLENT ÖZVEREN KİMDİR?

Türk tv sunucusu ve spor spikeri. 1975 ve 2012 yılları arasında aralıklarla Eurovision Şarkı Yarışması’nı Türkçe olarak sunmasıyla tanınmaktadır.

Sultanahmet İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra, orta öğretimini Saint Benoît Fransız Lisesi’nde, yüksek öğretimini ise Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış, İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

1964 yılında TRT’nin açtığı ilk “prodüktörlük” sınavlarında başarılı oldu ve İstanbul Radyosu’ndaki kursu birincilikle bitirdi. 31 Temmuz 1965’te TRT’de çalışmaya başlamış, uzun bir müddet televizyon sunucusu olarak çalıştıktan sonra, 1972’de spor spikerliği oluşturmaya devam etmiştir.

1975 ve 2012 yılları içinde aralıklarla Eurovision Şarkı Yarışması’nı Türkçe olarak sunmuştur. 1982’de TRT’de yayınlanan Riziko adlı programın sunuculuğunu yaptı. Aynı yıl TRT’den çekilme etti ve sırasıyla Gelişim Yayınları’nda editör ve Cen ajans reklam şirketinde satın alan temsilcisi olarak çalıştı. 1985 yılında kendi reklam şirketini kurdu ve 1987 yılından itibaren de Pen ajans reklam şirketinin genel müdürü olarak görev yapmış oldu. 1986 yılından 1998 yılına kadar aralıksız TRT’de dış imalatçı olarak canlı yayınlanan yüzlerce yarışma programını hazırladı ve sundu.

1999 yılı sonucunda emekli olan Bülent Özveren, TÜRVAK’ta spiker-sunucu bölüm başkanı olarak çalıştı. İstanbul ve Bursa’da muhtelif kurslarda öğretmenlik yapmış oldu. Fransızca ve İngilizce bilen Bülent Özveren “spiker-sunucu” bölümlerinde usta öğretici olarak derslere giriyor ve etken ve güzel Türkçe konferans konularında muhtelif üniversite ve kuruluşlarda konferanslar verdi.

Haziran 2013 senesinde Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatı’nı sundu. 2013 yılının sonucunda Bir Milyon Kimin? Isminde müsabaka programında Okan Bayülgen ve Gülben Ergen ile jüri üyeliği yapmış oldu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın