Spotify, podcast biriminde 200 kişiyi işten çıkaracak

rent a car 34

Duyurulduktan sadece birkaç ay sonra önemli bir işten çıkarma dalgası, Spotify başka bir işten çıkarma turu gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu kez işten çıkarmalar, kurumsal yeniden yapılanmanın bir parçası olarak podcast bölümünü etkileyecek. Şirket özellikle Parcast ve Gimlet Studios’u birleştirmeyi planlıyor.

Dahili bir notta, Spotify’ın podcast bölümü başkanı Sahar Elhabashi, ilan edildi şirketin işgücünde %2’lik bir azalmaya yol açacak değişiklikler yaptığını. Bu değişiklik yaklaşık 200 işi etkileyecek ve etkilenenler şimdiden İK departmanından biriyle görüşme daveti aldı.

“Her şov ve içerik oluşturucu için optimize edilmiş özel bir yaklaşımla dünyanın dört bir yanından önde gelen podcast yayıncılarıyla ortaklık çabalarımızı genişletiyoruz. Elhabashi, daha tekdüze bir önermeden bu temel eksen, içerik oluşturucu topluluğunu daha iyi desteklememizi sağlayacak,” diye yazdı.

“Ancak bunu yapmak uyum sağlamayı gerektirir; Son birkaç aydır, üst düzey liderlik ekibimiz, bu sonraki bölüm için en uygun organizasyonu belirlemek üzere İK ile yakın bir şekilde çalıştı. Sonuç olarak, grubumuzun stratejik bir yeniden düzenlemesini yapmak ve küresel podcast dikeyimizi ve diğer işlevlerimizi yaklaşık 200 kişi veya Spotify iş gücünün %2’si kadar azaltmak için zor ama gerekli bir karar aldık” diye devam etti.

Spotify, işten çıkarmalardan etkilenen çalışanların “uzatılmış Sağlık Hizmeti kapsamı ve işten çıkarma desteğine anında erişim dahil olmak üzere cömert kıdem paketleri” alacağını vaat ediyor.

2019’da Spotify, podcast’lere ve özellikle özel içeriklere büyük bir bahis yaptı. Şirket, Parcast ve Gimlet Media gibi bazı popüler podcast ağlarını satın aldı. Birinci taraf içeriğine geçiş, şirket harcadığı için pahalıydı. Gimlet Media için yaklaşık 200 milyon dolar Ve Parcast’e 56 milyon dolar.

Ancak şirket şimdi bu orijinal içerik stratejisini küçültüyor. Bunun kanıtı, Parcast ve Gimlet’in Spotify Studios’ta bir araya gelmesinde yatıyor. Sahar Elhabashi notunda, “Stolen”, “The Journal”, “Science Vs”, “Heavyweight”, “Seri Katiller” ve “Komplo Teorileri” gibi halen aktif olarak geliştirilmekte olan bazı podcast’lerin adını veriyor.

Ve eğer merak ediyorsanız Zilbaşka bir içerik şirketi Edinilen Spotify tarafından, Spotify Studios’tan ayrı bir iş birimi olarak kalacaktır. The Ringer, öncelikle spor haberlerine odaklandı ama aynı zamanda pop kültürü ve daha fazlasını da kapsıyor.

Bu duyurunun bir parçası olarak Spotify, podcast işiyle ilgili bazı ölçümler paylaştı. Şirket, şu anda Spotify’da 5 milyon şovda 100 milyon podcast dinleyicisi olduğunu söylüyor. Podcast reklam geliri de 2021’den 2022’ye kadar “yüksek çift haneli büyüme” yaşadı.

Elhabashi notunda, “Bu öğrendiklerimiz ve liderlik konumumuz göz önüne alındığında, kısa süre önce podcast stratejimizin içerik oluşturucular (ve kullanıcılar!) için daha da fazla değer sunmaya odaklanan bir sonraki aşamasına başladık.” “Bu, biçim yeniliği yoluyla oluşturduğumuz büyük kitlenin tüketimini en üst düzeye çıkarmak ve daha fazla yerde daha fazla içerik oluşturucunun başarıya ulaşmasını sağlamakla başlar.”

Spotify’da geçen yıl iptal edildi 11 orijinal podcast ve podcast ekibinin bir kısmını işten çıkardı. Şirket büyük olasılıkla, hitlere odaklanmak ve bazı yeni şovlara yer açmak için düşük performans gösteren şovları iptal etmeyi seçti. Bugünkü hamle daha önemli ve önümüzdeki aylarda Spotify’ın orijinal içerik stratejisinde önemli değişikliklere yol açabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın