Sırbistan barikatları kaldırıyor

Sırbistan barikatları kaldırıyorSırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova sınırı yakınlarındaki Raşka Kışlasında Kosovalı Sırplarla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Vucic görüşmenin ardından gece saatlerine açıklamalarda bulundu. Vucic, “Zor bir müzakere gerçekleştirdik ama birbirimize karşı fazlaca dürüsttük. Onlardan barikatların kaldırılmasını rica ettim. Barış ve huzurun devam etmesinden yana olduğumu söyledim. Karar vermeleri için onları yalnız bıraktım ve sonrasında aldıkları kararı bana açıkladılar” dedi.

Vucic, Kosova ile Sırbistan içinde gerginliğin artmasına yol açan, Kosova’nın kuzeyinde kurulan barikatların sabah saatlerinden itibaren kaldırılmaya başlayacağını duyurarak, “Bu kolay bir süreç değil ve bazılarının sandığı gibi iki saatte yapılamaz. Ama 24 ila 48 saat içinde barikatlar kalkacak” ifadelerini kullandı. Kosovalı Sırpların Kosova kurumlarına inanmadıklarını kaydeden Vucic, ancak Sırbistan devletine inandıklarını belirttiklerini ifade etti.

“Terör devam ederse Kosova’nın kuzeyini sonsuza kadar kapatacağız”

Vucic Kosova yönetimi ve kurumlarını işaret ederek, “Terör devam ederse Kosova’nın kuzeyini sonsuza kadar kapatacağız. Priştine kurumlarını, Kosova’nın bağımsızlığını asla tanımayacağız” dedi. Barikatlar yüzünden Sırpların gözaltına alınmaları niteliğinde Sırpların peşinde duracaklarını kaydeden Vucic, “Barikatlar kaldırılacak, sadece güvensizlik ortadan kalkmadı” benzer biçimde konuştu.

Kosova-Sırbistan gerilimi

Kasım ayında görevinden istifa eden eski Sırp polis memuru Pantic, 10 Aralık’ta Kosova polisi tarafından gözaltına alınmış, duruma tepki gösteren Kosovalı Sırplar, Jarinje ve Bernjak sınır geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutmaya başlamıştı. Yollara kurulan barikatlar nedeniyle ülkenin güneyine getirilemeyen Pantic, Jarinje civarlarındaki bir karakolda gözaltında tutulmuştu. Dün verilen karar ile Pantic’in cezası, ev hapsine çevrilmişti.
Kosovalı Sırplar, gözaltına alınan Sırpların özgür bırakılmasını ve Kosova Özel Polis Birliği’nin ülkenin kuzeyinden çekilmesini istek ediyor.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın