Şiddet mağduru kadınların gizlilik kararları, elektronik ortamdan iletilecekHakkında koruma sonucu olan şiddet mağduru bayanların bilgilerinin gizli tutulması sebebiyle esenlik kurumlarında, bankalarda yahut okul kayıtları esnasında yaşanan aksaklıkların önüne geçilmesi adına Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı içinde gerçekleştirilecek veri entegrasyonu yardımıyla gizlilik kararları elektronik ortamlarda iletilebilecek. Bu sayede İlgili kurum ve kuruluşlar hizmeti aksatmadan daha kısa müddette mağdurun işlemlerini gerçekleştirebilecek

Türkiye’de mağdurun korunması ve şiddetin önlenmesinde önemli bir mekanizma olan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun, 2012 yılından bu yana yürürlükte bulunduğunu belirten Bakan Yanık, “Söz mevzusu kanun sertlik mağdurunun akut şiddetten korunmasını, can güvenliğinin sağlanmasını, şiddet uygulandığına ilişik kesin hüküm halinde şiddet uygulayanın eylemi ile orantılı ve ölçülü rehabilitasyonu yada cezalandırılmasını, mağdura sunulacak destek hizmetlerinin koordine edilmesini, tedbirlerin elektronik yöntemlerle izlenmesini sağlıyor. Ayrıca 6284 sayılı kanun kapsamında koruma altında olan kişinin ve öteki aile bireylerinin kimlik detayları ve adresleri resmi kayıtlarda gizli tutuluyor” dedi.

“Banka işlemleri, okul kayıtları yahut hastanelerde bazı aksaklıklar yaşanabiliyordu”

Bakan Derya Yanık, sertlik mağdurlarına hizmet sunan Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumu, kolluk, bankalar, sağlık kuruluşları benzer biçimde kurumlarda gizlilik kararlarından dolayı bazı aksaklıklar yaşanabildiğini ifade ederek, “Her kurumumuzun bilgi sistemleri değişik. Bu nedenle sağlık müesseselerinde e-nabız yahut MHRS üzerinden buluşma oluşturmada, noter ve bankacılık işlemlerinde, okul kayıtlarında veya tren bileti almada sorunlar yaşanabiliyor. Biz de yaşanan bu sorunları en aza indirmek amacıyla İçişleri Bakanlığımızla Veri Entegrasyonuna İlişkin İş birliği Protokolü imzaladık” diye konuştu.

“Gizlilik kararları ABS üzerinden NVİGM merkezi veri tabanına işlenecek”

Gizlilik kararları ile alakalı da bilgiler aktaran Bakan Yanık, “Protokol ile sertlik mağduru ve yakınları hakkında verilen gizlilik kararları, Bakanlık Aile Bilgi Sistemi (ABS) üstünden İçişleri Bakanlığı NVİGM merkezi veri tabanına elektronik olarak işlenecek. NVİGM ile Bakanlığımız arasında gerçekleştirilecek veri entegrasyonu ile gizlilik kararları elektronik ortamdan iletilebilecek. Böylelikle daha kısa müddette mağdurun işlemleri gerçekleştirilebilecek” benzer biçimde konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın