Sesli gazetecilik uygulaması Curio artık AI kullanarak kişiselleştirilmiş bölümler oluşturabilir

Antikabir platform oluşturan bir startup uzman gazeteciliği profesyonelce anlatılan içeriğe dönüştürür, istemlerinize göre özelleştirilmiş ses bölümleri oluşturmak için AI teknolojisini benimsiyor. Şirket bugün halihazırda The Wall St. Journal, The Guardian, The Atlantic, The Washington Post, Bloomberg, New York Magainze ve diğerleri gibi ortaklardan lisanslanan ve yapay zeka modelini eğitmek için yararlandığı geniş bir yüksek kaliteli gazetecilik kataloğuna sahip. , OpenAI teknolojileri tarafından desteklenmektedir. Bu, Curio kullanıcılarının artık yeni AI yardımcısı “Rio” hakkında daha fazla bilgi edinmek istedikleri bir soru sormasına ve ardından AI “halüsinasyonları” değil, yalnızca doğruluğu kontrol edilen içeriği içeren ısmarlama bir ses bölümü döndürmesine olanak tanır.

Şirket ayrıca bugün TED başkanından ek bir stratejik yatırım duyurusu yapıyor. Chris Anderson, Curio’nun A Serisi turunun eski bir yatırımcısı. Bunun öncesinde, Curio 15 milyon doların üzerinde para toplamıştı. yatırımcılardan Earlybird, Draper Esprit, Cherry Ventures, Horizons Ventures, 500 Startups ve diğerleri dahil.

Anderson’ın yeni katkı tutarı açıklanmıyor, ancak Curio onun “önemli bir yatırımcı” olduğunu söylüyor.

2016 yılında eski BBC stratejisti tarafından kuruldu Govind Balakrishnan ve Londra avukatı Srikant ÇakravartiCurio’nun orijinal konsepti, abonelik tabanlı hizmet sese çevrilmiş küratörlüğünde bir gazetecilik kitaplığına erişim sağlar. Bunu yapmak için şirket, daha sonra seslendirme sanatçıları tarafından anlatılan ve Curio uygulamasına eklenen içeriklerini lisanslamak için düzinelerce medya kuruluşuyla ortaklık kurdu. Deneyim, aşağıdakiler gibi hizmetler tarafından sağlanan haber ses tekliflerine göre bir gelişmedir: CepCurio’nun içeriği robotik ses çıkaran yapay zeka sesleri yerine gerçek kişiler tarafından okunduğundan, kullanıcıların makaleleri daha sonra dinlemek üzere kaydettiği yer.

Yapay zeka özelliğinin eklenmesiyle Curio, özenle seçilmiş sesli gazetecilik seçimine ek olarak artık özel sesi de seçebiliyor. Şirket, yapay zeka sohbet robotlarının doğru yanıtı nasıl üreteceklerini bilmediklerinde yanlış bilgi sağlayan veya gerçekler uyduranlarla ilgili meşru endişelerin olduğu bir zamanda bunun yapay zeka için güçlü bir kullanım durumu haline gelebileceğine inanıyor.halüsinasyon” Daha şimdiden, yapay zeka sohbet botları tarafından sağlanan yalanları gördük. hem Google hem de Microsoft örneğin yeni AI arama araçlarını gösterdi.

Öte yandan, Curio’nun yapay zekası, kullanıcıların sorgularına yanıt olarak kataloğundaki ses kliplerini birleştirerek, bir konuyu kalite aracılığıyla keşfetmenize olanak tanıyan mini podcast bölümlerini etkili bir şekilde oluşturduğundan, “uydurduğu” hiçbir şeyi döndürmez. doğrulanmış gazetecilik.

Şirket, “Ukrayna’da barış olasılığından bahset”, “gıdanın geleceği nedir?”, “Bana ABD borç tavanından bahset”, “Vermeer’in nedenini söyle” gibi komutlarla yapay zeka özelliğini kullanmanızı öneriyor. çok harika” veya “40 dakikam var, beni yapay zeka ile güncelleyin” gibi.

Görsel Kaynakları: Web’de Curio ekran görüntüsü

Ancak yapay zeka, haber makalelerini sesli anlatıma çevirmesi zaman aldığından son dakika haberleri hakkında bilgi döndüremez. Ancak çeşitli konuları daha ayrıntılı olarak keşfetmek için kullanılabilir.

Curio’nun Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Gastón Tourn, “Teknik açıdan halüsinasyon görmeyen bir yapay zeka yaratmaya çalışıyoruz” diye açıklıyor. “İlginç olan ikinci şey ise, gazetecilikten – haberlerden – bilginin kilidini açma fikri, çünkü soru sorduğunuzda, aslında aynı zamanda, belki birkaç yıl öncesinden makaleler de öneriyor, ancak bunlar hala olan bitenle çok alakalı. şu anda.”

Curio’nun yukarıda belirtilen medya markalarına ek olarak The Economist, FT, WIRED, Vox, Vulture, Scientific American, Fast Company, Salon, Aeon, Bloomberg Businessweek, Foreign Policy, The Cut ve diğerleri ile de ilişkileri vardır – toplamda, 30’dan fazla yayın desteklenmektedir. (New York Times’ın onlardan biri olmadığını belirtmeliyiz. Ve şirket başlattı Görünüşe göre bugün kendi sesli gazetecilik uygulaması.)

Yeni Curio AI ile başlamak için, sanki ChatGPT gibi bir AI sohbet robotuyla etkileşim kuruyormuşsunuz gibi, sorunuzu veya isteminizi sağlanan kutuya yazacaksınız. (Curio, OpenAI’nin GPT 3.5 modelini temel alıyor, anlıyoruz.) Bu özellik hem ve Curio’da Mobil uygulamalar.

Sizin için kişiselleştirilmiş ses bölümünü oluşturmak için Curio, 5.000 saatin üzerinde sesi inceler, ancak kullanıcının bakış açısından tüm bunların işlenmesi yalnızca birkaç dakika sürer. Bu, Curio’nun yayınlarından iki makaleyle birlikte bir giriş içeren özel bir ses bölümüyle sonuçlanır.

Curio’nun kendisi, aylık 24,99 ABD Doları (veya bir yıl önceden ödeme yapıyorsanız 14,99 ABD Doları / ay) fiyatlı bir premium abonelik hizmetidir. Ancak, AI özelliğinin kullanımı şimdilik ücretsizdir. Şirket, öğrenebilmek için “Rio”yu olabildiğince çok insanın eline vermek istediğini söylüyor. Örneğin, kullanıcıların bu kişiselleştirilmiş bölümler için hangi uzunlukta tercih ettiğini anlamaya çalışıyor, ancak şu anda daha kısa makalelere yöneliyor.

Daha sonra Curio, bölümlerinizi başkalarıyla paylaşma veya diğer kullanıcıların sorduklarına göre öneriler alma gibi daha fazla özellik ekleyebilir.

Tourn, “Yapay zekayı bir düzenleme aracı olarak görmüyoruz” diyor. “Bunu daha çok bir keşif aracı olarak görüyoruz. Yapay zekanın yaptığı şeyin süper ilginç içeriği ortaya çıkarmak olduğunu ve onunla ilişki kurmanın yollarını bulduğunu düşünüyoruz, ancak küratörlük hala insan ve sesler hala insan.”

Şirketin bugün binden fazla aboneden oluşan daha küçük bir müşteri tabanı ve bir milyondan fazla uygulama indirmesi var, ancak yapay zeka eklenmesi, kullanıcılar yapay zeka için bu benzersiz kullanım durumunu keşfettikçe uygulamanın daha fazla ilgi görmesini sağlayabilir.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın