Samsung’un One UI 5.0 sürümünde iOS 16 benzeri kilitli monitör özelleştirmeleri gelecekSamsung One UI 5.0 kullanıcı arayüzünün üçüncü beta sürümü geçen hafta çıkmıştı. Bu sürümde keşfedilen bir detaya göre kullanıcılar, Apple’ın bu ayın ortalarına doğru yayınladığı iOS 16 sürümünde gelen bir özelleştirme seçeneğini Samsung’un yazılımında da görmeye başlayacaklar.

Aslında Samsung, yıllardır kullanıcılara kilitli ekranı özelleştirme imkanı sunuyordu. Bunu Good Lock uygulaması yada One UI kullanıcı arayüzü sistem ayarlarından yapmak olası oluyordu. Ancak son güncelleme Apple’ın özelleştirme araçlarından ilham alındığını gösteriyor.

Apple’ın vasıta takımları, yeni duvar kağıdı, makale tipi, renk ve duvar kağıdı filtresi seçenekleri ile her şeyde ince ayar yapma olanağı sunmuş olduğu özelleştirilmiş kilitli ekran iOS 16’daki en büyük değişikliklerden biridir. One UI 5.0 beta sürümünün son olarak derlemesi, Samsung kullanıcılarına saatin yerleşimi üstünde daha fazla kontrol sağlamanın yanı sıra bir takım makale tipi ve renk seçeneği sunuyor.

TechDroider sitesinin kurucusu Vaibhav Jain, Twitter’daki bir paylaşımda iOS 16 ile One UI 5 beta ve Samsung’a hususi özelleştirme seçenekleri sunan Good Lock arasındaki benzerlikleri gösteriyor. IOS 16’da olduğu şeklinde, Samsung’un One UI 5.0 beta 3 sürümü, ayarlar arasında gezinmek yerine kilitli ekrana hafifçe bastırıp bekleterek değişiklik yapma imkanı sunuyor.

Telefon üreticilerinin birbirini özelliklerini kopyaladığını görmek yeni bir şey değil. Ancak Samsung’un, serisinde karşı koyabilir bir telefon olmadığı için Apple’ı hedefleyen bir reklam yayınladıktan derhal sonra bu şirketin yazılımındaki yaklaşımından ilham aldığını görmek entresan bir ayrıntılar olarak nitelendirilebilir. Hatta iPhone 14’ün piyasaya sürülmesinin peşinden Twitter’daki bir ileti dizisinde firma, bu telefonun “yenilikçi” özelliklerden mahrum olmasıyla dalga geçmişti ve iPhone 14 Pro serisinin 48 megapiksel kamerasını Galaxy S20 Ultra’nın 108 megapiksel kamerasıyla karşılaştırmıştı.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın