Saldırının failleri adliyeye sevk edildiİstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın Suriye kolu PYD/YPG’ye bağlı bir hücre tarafınca geçtiğimiz Pazar akşamı bombalı eylem gerçekleştirilmiş, menfur saldırıda aralarında çocukların da olduğu 6 kişi yaşamını kaybederken, 81 şahıs de yaralanmıştı.

Teröristin itiraflarıyla Suriye’de bir hücre üyesi yakalandı

Terör saldırısıyla bağlantılı olduğu iddiasıyla İstanbul’da gözaltına alınan 50 şüphelinin İstanbul Terörle Mücadele Şubesindeki sorgusu tamamlanırken, eylemde vaka yerine patlayıcıyı koyan Ahlam Albashir isminde kadın teröristin çapraz sorguda verdiği ifadelerle Suriye’nin kuzeyindeki Azez’de dün akşam düzenlenen operasyonda ‘Hüsam, kod isminde 1 şüpheli daha gözaltına alındı.

Kanlı saldırıda bombacı kadın teröriste yardım ve yataklık yaptığı belirlenen ‘Hüsam’ kod adlı PKK/YPG mensubu, Türk emniyet ve haber alma birimlerince kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı.

Dün akşam yakalanan ‘Hüsam’ kod isimli hücre üyesiyle beraber eylemde direkt veya dolaylı olarak parmağı olan 51 şüpheli gözaltına alınmış oldu.

Yoğun güvenlik önlemleri altında ilkin hastaneye, oradan adliyeye gönderildiler

Azez’de yakalanan hücre üyesinin gelecek günlerde soruşturmanın yürütülmüş olduğu İstanbul’a getirilmesi beklenirken, polisteki anlatım işlemleri biten saldırının bir numaralı faili Ahlam Albashir, bombayı kadın teröriste veren Bilal Hassan isimli firari durumdaki PKK/YPG mensubunu İstanbul’dan Edirne’ye götüren Ammar Jarkas, Albashir’i eylemden sonrasında Esenler’den Küçükçekmece’deki hücre evine aktaran Ahmed Jarkas ile iki teröristi olay tarihinde Esenler kazasından alıp Beyoğlu’na götürmüş olan Yasir El-Korali’nin de aralarında bulunduğu 50 kişi Çağlayan Adliyesine sevk edildi.

İtiraf ettiği oldukca kritik bilgiler var

İstanbul’un en kalabalık caddelerinden İstiklal Caddesi’nde sivil hedeflere yönelik yapılan saldırının kilit ismi Ahlam Albashar, dün 8 kişiden oluşan ve Arapça bilen uzman bir takım tarafınca sorgulanmıştı.

Terörle Mücadele Şubesinde çapraz sorguya alınan teröristin, Suriye’deki PKK/YPG yönetiminden verilen eylem talimatına ilişkin emniyet birimleri için eleştiri öneme sahip bilgiler paylaştığı öğrenildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın