Sağlık Bakanlığının “deprem” sitesi yayına girdi10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce hazırlanan “deprem.Saglik.Gov.Tr” bugün itibarıyla hizmete sunuldu.

Hem kişiler bununla birlikte sağlık görevlileri için bilgilerin yer aldığı sitede, deprem sonrası su ve besinlerle bulaşabilecek hastalıkların iyi mi önlenebileceği, su dezenfeksiyonu, karbonmonoksit zehirlenmelerinden iyi mi korunulacağı, deprem sonrası müdahale mensuplarının ve sıhhat görevlilerinin iş sağlığı ve güvenliği, afet durumlarında bebek beslenmesi ile Çölyak hastaları için güvenli beslenmeye ait başlıklar bulunuyor.

Buna bakılırsa, su ve besinlerle bulaşan rahatsızlıkların önlenebilmesi için tuvaletlerin su kaynaklarından uzak bölgelere kurulması, kullanılacak suyun mümkünse 1 dakika kaynatılması, ellerin düzenli yıkanması yada en az yüzde 60 alkol bazlı el dezenfektanı kullanılması öneriliyor.

SOBALARIN UYGUN ŞEKİLDE KURULMASI ÖNEMLİ

Karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunmak için sobaların müsait şekilde kurulması, üstten yakılması, boruların bağlantı noktalarının test edilmesi, yatarken sobaya kömür atılmaması, sobanın bulunmuş olduğu yerin aralıklı olarak havalandırılması önem taşıyor.

Ayrıca çadır arasında ateş yakılmaması, karbonmonoksit zehirlenmesi emarelerinde hızla 112’nin aranması gerekiyor.

AMBALAJSIZ SULAR BİR KABA ALINARAK KONTROL EDİLEBİLİR

Bireysel su temininde olası mertebe ambalajlı suların tercih edilmesi öneriliyor. Ambalajlı sulara erişim sağlanamadığı durumlarda suyun bir kaba alınarak fiziki olarak test edilmesi, bulanıklık, partikül vb. Varsa tülbent vasıtasıyla süzgeçten geçirildikten sonrasında bulanıklık giderilinceye kadar bekletilmesi tavsiye ediliyor.
Kesinti sonrası şebeke sistemine verilen sulara yüksek dozlu klorlama yapıldığı için suların yetkililerin uyarıları dikkate alınarak kullanılması gerekiyor.

Hastalıklardan korunmak için kişisel hijyen kurallarına azami önem gösterilmesi gerektiği belirtiliyor.

BEBEKLERİN MAMA İHTİYACINA MUTLAKA SAĞLIK PERSONELİ KARAR VERMELİ

Afet durumlarında bebek beslenmesine yönelik bilgiler de internet sitesinde yer ediniyor. Buna bakılırsa, bebekler açısından anne sütü en mühim, en kolay temin edilen besin grubu olarak önemini koruyor.

İshal, teneffüs yolu rahatsızlıkları ve kifayetsiz beslenme risklerine karşı da anne sütü büyük oranda koruma sağlıyor.

Yoğun stres ve üzüntüye bağlı olarak kişilerde anne sütü bir miktar azalsa bile düzenli emzirmenin sürdürülmesi durumunda bunun tekrar artacağı, beslenmesi iyi olmayan annelerin de bebeklerini sağlıklı biçimde emzirebileceği sitede aktarılan bilgiler içinde bulunuyor.

Ayrıca bebekler için formül mamaların yaygın ve lüzumsuz kullanımının oluşturabileceği bazı risklere dikkat çekilen sitede, “Formül besin (mama) ihtiyacına kesinlikle esenlik çalışanı karar vermeli ve gereksinim niteliğinde ürün dağıtımı profesyoneller eliyle yapılmalıdır.” uyarısı yer alıyor.

Sitede, zelzele bölgelerindeki Çölyak hastalarının da gluten içermeyen baklagil, yumurta, patates, peynir benzer biçimde gıdaları tüketebileceğine ilişik muhtelif öneriler de sıralanıyor. AA

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın