Romanya’da 6.500 yıl önce yaşamış oldukca zengin bir hanımla birlikte gömülen altın yüzük hazinesi bulunmuş olduRomanya’daki arkeologlar tahminen 6.500 yıl önce yaşamış bir hanımla beraber gömülmüş altın yüzükler buldu. Romanya’da Oradea kentindeki Ţării Crisurilor müzesinden bir takım tarafından keşfedilen gömü, 169 altın yüzük, 800 kemik boncuk, süslü; spiralli bir bakır bilezik içeriyor. Altın yüzüklerin muhtemelen hanımı saçlarını süslemek için kullanıldığı sanılıyor.

Keşif, Oradea şehrini A3 otoyoluna bağlayan yeni bir yolun yapım emekleri esnasında yapıldı.

Müze müdürü Gabriel Moisa, mücevherlerin “son aşama zengin” bir kadının cenazesinin yanına defnedildiğini söylemiş oldu.

Arkeologlar, iskeletin boyutuna ve silahsız gömülmesine dayanarak kalıntıların bir kadına ilişik bulunduğunu belirledi. İskelet ayrıca uzun boylu ve iyi beslenmiş bulunduğunu ve dişlerinin iyi durumda olduğunu gösteriyordu.

Buluntular 6.500 sene öncesine uzanıyor. İlk düşünce mezarın Tiszapolgár kültüründen bir hanıma ilişik olduğu yönünde. Orta ve Doğu Avrupa Bakır Çağı medeniyeti olan Tiszapolgár kültürü aslında MÖ 4500 ile MÖ 4000 arasına tarihleniyor.

Projenin baş arkeologu Călin Ghemiș, buluntuları “olağanüstü bir bulgu” olarak nitelendirdi.

Insider’ın haberine nazaran müze, hazinelerin birlikte gömüldüğü hanım hakkındaki daha çok şey öğrenmek istiyor. Kemikler, karbon tarihlemesi ve DNA testi için Marosvásárhely ve Hollanda’daki laboratuvarlara gönderildi.

Moisa, “Kişinin ne tür bir kültüre ilişkin olduğunu öğrenmek istiyoruz” dedi.

Romanya’da imal aşamasında olan yeni bir otoyolun güzergahı süresince yapılan diğer kazılarda Neolitik dönem, Tunç Çağı, Roma İmparatorluğu ve Orta Çağ’dan kalma kalıntılar da bulundu.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın