Romanya’da 6.500 sene önce yaşamış çok zengin bir kadınla beraber gömülen altın yüzük hazinesi bulundu

Romanya’da 6.500 sene önce yaşamış çok zengin bir kadınla beraber gömülen altın yüzük hazinesi bulunduRomanya’daki arkeologlar tahminen 6.500 sene ilkin yaşamış bir hanımla beraber gömülmüş altın yüzükler buldu. Romanya’da Oradea kentindeki Ţării Crisurilor müzesinden bir ekip tarafınca keşfedilen hazine, 169 altın yüzük, 800 kemik boncuk, süslü; spiralli bir bakır bilezik yer ediniyor. Altın yüzüklerin muhtemelen kadını saçlarını süslemek için kullanıldığı sanılıyor.

Keşif, Oradea şehrini A3 otoyoluna bağlayan yeni bir yolun yapım çalışmaları esnasında yapıldı.

Müze müdürü Gabriel Moisa, mücevherlerin “son aşama zengin” bir kadının cenazesinin yanına defnedildiğini söyledi.

Arkeologlar, iskeletin boyutuna ve silahsız gömülmesine dayanarak kalıntıların bir kadına ait olduğunu belirledi. İskelet ek olarak uzun boylu ve iyi beslenmiş olduğunu ve dişlerinin iyi durumda olduğunu gösteriyordu.

Buluntular 6.500 sene öncesine uzanıyor. İlk fikir mezarın Tiszapolgár kültüründen bir kadına ilişkin olduğu yönünde. Orta ve Doğu Avrupa Bakır Çağı medeniyeti olan Tiszapolgár kültürü aslen MÖ 4500 ile MÖ 4000 arasına tarihleniyor.

Projenin baş arkeologu Călin Ghemiș, buluntuları “olağanüstü bir bulgu” olarak nitelendirdi.

Insider’ın haberine gore müze, hazinelerin birlikte gömüldüğü kadın ile alakalı daha fazla şey öğrenmek istiyor. Kemikler, karbon tarihlemesi ve DNA testi için Marosvásárhely ve Hollanda’daki laboratuvarlara gönderildi.

Moisa, “Kişinin ne tür bir kültüre ait olduğunu öğrenmek istiyoruz” dedi.

Romanya’da imal aşamasında olan yeni bir otoyolun güzergahı boyunca meydana getirilen diğer kazılarda Neolitik dönem, Tunç Çağı, Roma İmparatorluğu ve Orta Çağ’dan kalma kalıntılar da bulundu.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın