Rocket Lab, bir sonraki Electron lansmanı ile deniz hızlandırıcı geri kazanımını ikiye katlıyor

Rocket Lab’in bir sonraki Electron görevi, şirketin yeniden kullanılabilirlik programını ilerletmek için attığı en son adım olan, roket güçlendiricisinin bir başka deniz kurtarma girişimini içerecek.

“Baby Come Back” adlı görev, Yeni Zelanda’nın Mahia Yarımadası’ndaki Rocket Lab’ın Fırlatma Kompleksi 1’inden kalkacak. Fırlatma penceresi 14 Temmuz’dan önce açılmıyor. Misyonun bir parçası olarak Electron roketi, NASA için bir 4 CubeSat görevi; Spire Global için iki radyo frekansı uydusu; ve Uzay Uçuş Laboratuvarı için bir gösteri uydusu.

Starling olarak adlandırılan NASA misyonu, otonom manevra ve uzay araçları arasında gemide göreli navigasyon dahil olmak üzere “sürü” uydu teknolojilerini test edecek.

Lansmandan sonra, Rocket Lab, sahnenin okyanusta kontrollü bir şekilde su sıçramasına olanak sağlamak için bir paraşüt kullanarak ve özelleştirilmiş bir gemiyle avlanarak Elektron güçlendiricinin “denizde kurtarılması” adını verdiği şeyi deneyecek. Güçlendirici daha sonra analiz ve – umarım – gelecekteki uçuşlar için yenileme için şirketin üretim kompleksine geri taşınacak.

rent a car 34

Rocket Lab, Elektron güçlendiricilerini kurtarmak için paralel olarak iki ayrı teknik geliştirdi: yukarıda ana hatlarıyla belirtildiği gibi denizde kurtarma ve özel bir helikopter kullanarak havadaki güçlendiriciyi yakalamak. İkincisi, göründüğü kadar zor; şirket helikopter yöntemini iki kez denedi ve ilk deneme kısmi bir başarı ile sonuçlandı (helikopter iticiyi yakaladı, ama hemen serbest bıraktı). İkinci deneme sırasında, helikopter pilotlarından biri, güçlendiriciden anlık telemetri verisi kaybı nedeniyle yakalamayı iptal etti.

Şirket, önceki birkaç görev sırasında sahneyi okyanustan kurtardı. Rocket Lab, Nisan ayında önceden uçurulmuş bir Rutherford motorunu fırlatmak için yeşil ışık yaktı; bu, şirketin Rutherford motorlarından biri ilk kez uzayı iki kez görecek. Motorun yeniden kullanımıyla ilgili duyuruda Rocket Lab, Electron’un okyanus sularına iyi dayandığını söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Geri dönen aşamaların kapsamlı analizi, Electron’un bir okyanus sıçramasına dayandığını ve mühendislerin gelecekteki tam aşamaların minimum yenileme ile yeniden uçuş için kalifikasyon ve kabul testlerini geçmesini beklediğini gösteriyor” dedi. “Sonuç olarak Rocket Lab, yeniden uçuş için Elektron’u geri kazanmanın birincil yöntemi olarak deniz operasyonlarıyla ilerliyor.”

Denizden kurtarma kesinlikle daha basittir ve Rocket Lab, güçlendirici bileşenlerini nispeten düşük maliyetle nasıl yenileyeceğini anlayabilirse, bu şirket için kazanan bir teknik olabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın