Revolut mezunları, Kanadalı KOBİ’lere bankacılık hizmetleri sunan bir girişim olan Vault için milyonlar topladı

KasaKanada’da küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’ler) hizmet veren bir çevrimiçi bankacılık platformu olan 3,7 milyon dolarlık başlangıç ​​finansmanı topladıktan sonra bugün halka açılıyor.

2021’in sonlarında Saud Aziz ve (daha önce Sunday, Revolut ve Koho’da çalışmış olan) Ahmed Shafik tarafından Toronto, Ontario merkezli Vault tarafından kurulan Vault, misyonunun Kanadalı girişimciler ve KOBİ’lere bankacılık deneyiminde “devrim yapmak” olduğunu söylüyor. maliyetli bankacılık ücretlerinden tasarruf ederken paralarını daha verimli ve etkili bir şekilde yönetmek için.”

Vault, müşterileri – bu durumda girişimciler ve işletme sahipleri – “hızlı bir şekilde” veya beş dakikadan daha kısa sürede kaydetme becerisini öne sürüyor.

Shafik TechCrunch’a verdiği demeçte, ABD’de KOBİ’lere bankacılık hizmetleri sunan yeni girişimler bolken, Kanada’da çok daha az yaygınlar. Onun ve Aziz’in ebeveynleri küçük işletme sahipleriydi, bu yüzden ikili, iş mali durumlarını yönetmeye geldiğinde karşılaştıkları zorlukları ilk elden gördü.

“Kanada’da beş büyük banka var, bu yüzden birçok işletme sahibi, 50.000 dolarlık banka havalesi yapmak için bir şubeye gitmek ve fahiş miktarda ücret ödemek gibi modası geçmiş işlemlerle uğraşmak zorunda” diye ekledi. “ABD tarafında Mercury, Brex ve Ramp ile sahip olduğunuz şey – burada mevcut değil. İnsanlar sadece günlük bankacılık işlemleri için şubeye gitmeye, şube müdürünü aramaya alışkın.”

Shafik, belirli kullanım durumları için var olan ürünler olduğunu kabul ediyor. Örneğin, Kanadalılar transfer yapmak için TransferWise’a veya bir kredi kartı veya borç almak istiyorlarsa kredi birliklerine erişebilirler. Ancak genel olarak bankacılık için seçenekler sınırlıdır.

Shafik, “Sadece işletme hesabımızı açmamız yaklaşık bir buçuk haftamızı aldı” dedi. “Kanada’da muhtemelen üç ila beş yıl gerideyiz.”

Başlangıç, Vault’un müşterilerinin aylık veya yıllık ücret ödemediğini ve minimum bakiye taşıması gerekmediğini iddia ediyor. Özellikler arasında para tutmak, göndermek ve almak için CAD, USD, GBP ve EUR cinsinden yerel hesaplara sahip olma; büyük bankalardan “10 kat daha ucuz” olduğunu iddia ettiği gerçek zamanlı döviz bozdurma; %1 geri ödemeli çok para birimli bir Mastercard kurumsal kartı; çalışanlar için harcama yönetimi; 180 ülkeye ücretsiz yerel ve uluslararası banka havaleleri ve “defter tutmayı otomatikleştirmek için” muhasebe entegrasyonları.

Vault ayrıca, %5,00’e varan kazanç sağlayacağını söylediği GIC’ler (garantili yatırım sertifikaları) dahil olmak üzere yatırım ürünleri satın alma olanağını da duyurdu. Hedefi, tekliflerini bu yılın ilerleyen zamanlarında borç verme, tasarruf ürünleri, ödeme otomasyonu ve daha karmaşık FX ürünlerini içerecek şekilde genişletmektir.

Gradient Ventures ve Fin Capital, Vault’un geçen yıl sona eren ve The Fintech Fund, Exponent Capital ve Thirdbase Capital’in katılımını da içeren 3,7 milyon ABD doları tutarındaki başlangıç ​​artışına öncülük etti. Şirketteki melek yatırımcılar arasında PayPal, Google Pay, Affirm, BNY Mellon, Airbnb, Coinbase, Revolut ve Robinhood gibi şirketlerin kurucuları ve yöneticileri yer alıyor.

Vault, düzenlemeye tabi finans kurumlarıyla ortaklık kurduğunu ve müşterilerinin, hangi finans kuruluşunun fonlarını elinde tuttuğunu hesapları aracılığıyla görebileceğini söylüyor. Mastercard kartı, People’s Trust Company tarafından verilir.

Altyapıyı sıfırdan inşa etmek

Shafik, Vault’un ilk yılını sadece kart transferleri ve hesap ürünleri için altyapıyı kendi bünyesinde inşa ederek geçirdiğini söyledi.

“Fintech altyapısı burada esasen mevcut değil. [in Canada]”dedi TechCrunch’a. “Üstüne inşa edilecek ürünlerimiz yok. Altyapıyı kendi bünyenizde oluşturmanız, uyum programları oluşturmak ve sıfırdan başlatmak için bankacılık ortaklarıyla birlikte gerekli özeni göstermeniz gerekiyor.”

Shafik, Vault’un tüm endüstrileri hedeflediğini ve başlangıçta yaklaşık 25 şirketle bir pilot uygulama yürüttüğünü söyledi. Şimdi, girişimin “ayda 100’lere doğru büyüdüğünü” söyledi. İki çalışandan 100’e kadar değişen şirketler kullanıcıdır, şirketin şimdiye kadarki tatlı noktasının “100 çalışana kadar” olduğunu söyledi.

Vault’un kurucu ortakları Ahmed Shafik ve Saud Aziz. Görsel Kaynakları: Kasa

Gelir söz konusu olduğunda, Vault değişim ve işlem ücretlerinden para kazandığını söylüyor.

“BizShafik, “Tek bir ürünle gelip zaman içinde geliştirmek yerine, ilk günden itibaren tüm yığınınızı değiştirmeye hazır bir ürünle kapıdan çıktığım için dürüst olmak gerekirse heyecanlıyım” dedi. “Kanada şirketlerinin tepkisi çok iyi oldu, bizi birincil hesap olarak kullanıyorlar ya da en azından dikey olarak deniyorlar.”

zach Gradient Ventures’ın kurucusu ve genel ortağı Bratun-Glennon, Kanada “benzersiz finansal hizmet ve teknoloji ihtiyaçları olan bir pazar.”

E-posta yoluyla şunları yazdı: “Yüksek hacimli sınır ötesi işlemlere, çok sayıda çok uluslu ve dağıtılmış çalışan tabanına sahip ve büyüyen bir inovasyon merkezi.”

Fırsata rağmen Bratun-Glennon, Kanada finansal hizmetlerinin ABD ve AB gibi daha büyük pazarlara kıyasla yeni teknolojileri benimsemede yavaş kaldığını da belirtiyor.

“Çoğu işletme, geleneksel bankalara veya birkaç niş fintech çözümüne güveniyor. Vault’un platformu, bir işletmenin tüm mali yükünün yerini alabilir” diye ekledi. “Vault’un göze çarpan özelliklerinden biri, çoklu para birimi işlevselliğidir. Bu, işletmelerin yüksek döviz kurları veya aşırı transfer ücretleri konusunda endişelenmeden birden fazla para biriminde ödeme yapmasına ve almasına olanak tanır.”

Gelen kutunuzda daha fazla fintech haberi ister misiniz? Üye olmak Burada.

Ele aldığımız bir konu hakkında bir haber ipucu veya içeriden bilgi mi aldınız? Sizden haber almak isteriz. Bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Ya da [email protected] adresinden bize bir not bırakabilirsiniz. Anonimlik taleplerine saygı duymaktan mutluluk duyarız.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın