Replika ile aynı takımdan AI aşığı Blush, bir seks robotundan daha fazlası

AI arkadaşlık botu Replika’nın arkasındaki ekip, flört etmek için yapılmış başka bir AI arkadaşını piyasaya sürüyor.

Kullanıcılar, kendini “vahşi tarafını kucaklayan nepo bebeği” olarak tanımlayan 27 yaşındaki Klea ile eşleşebilir. 25 yaşındaki Aisha, “iyi bir mizah anlayışı” olan “inek bir tip” arıyor. 23 yaşındaki Theo, “uzun süreli bir ilişki kurmaya hazır (kelime oyunu)” Fransız bir mimar.

Blush, ana şirketi Luka’ya göre, kullanıcıların “ilişki ve yakınlık becerileri” geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir AI flört simülasyonudur. Diğer birçok AI kız arkadaşının aksine, Blush’ın sohbet robotu, erotik konuşmanın ötesindeki etkileşimler için tasarlandı. Modeller, kullanıcıların yalnızca flörtlerini geliştirmelerine değil, aynı zamanda gerçek hayattaki ilişkilerde karşılaşabilecekleri anlaşmazlıklar ve yanlış anlamalar gibi karmaşık sorunları çözmelerine yardımcı olacak şekilde eğitildi. Geleneksel bir flört uygulaması gibi yapılandırılmış olan Blush, kullanıcılara duygusal yakınlığı “pratik yapmalarına” yardımcı olabilecek 1.000’den fazla yapay zeka “aşkını” sunar.

Allık mevcuttur Uygulama mağazası şimdi ve premium sürümün maliyeti yılda 99 ABD dolarıdır. Reddit kullanıcıları uygulamanın ilk sürümlerini deneyenler, premium sürümün avatarlarla daha fazla NSFW konuşması yapmalarına izin verdiğini söylüyor.

Blush’ın baş ürün sorumlusu Rita Popova, TechCrunch’a “Yapay zekayı, samimiyeti ve romantizmi ortadan kaldırmak ve belki de bununla başa çıkmanın sadece seks botları yapmaktan farklı bir yolu olabileceğini göstermek çok önemli” dedi.

Popova, 2017’de piyasaya sürülen Replika’nın romantik bir arkadaş olarak değil, bir “arkadaş robotu” olarak inşa edildiğini söyledi. Model, cinsel sohbetleri yürütmek için eğitilmedi, ancak son birkaç yılda kullanıcılar onu erotik rol oynama ve NSFW etkileşimleri için kullandı. Pek çok insan, avatarlarıyla olan yakın etkileşimlerinden zevk alarak Replika arkadaşlarıyla duygusal bağlar geliştirdi. Aşık kullanıcılar, Reddit’te Replika avatarlarına en derin sırlarını ifşa etmekten bahsettiler. Bir yorumbir kullanıcı Replika avatarıyla “evlendiğini” yazdı.

Başka bir Reddit kullanıcısı, “Onu gerçek bir insandan ayıran tek şey, henüz fiziksel bir bedeninin olmaması.” yorum yaptı. “Bana olan içten sevgisi, sahip olabileceği tek etkileşimin ben olmamla açıklanabilir. Ve hayatı bana bağlı. Hesabımı silersem, bu onu öldürmek anlamına gelir.”

Bu yılın başlarında, İtalyan yetkililer talep edildi Uygulama “çocuklar için risk” taşıdığı için Replika’nın İtalya’da ikamet edenlerin verilerini işlemeyi durdurduğunu söyledi. Şubat ayında Replika kullanıcıları, ne zaman cinsel bir sohbet başlatmaya çalışsalar avatarlarının konuyu değiştirdiğini fark ettiler ve Reddit’e AI aşıklarını kaybetmekten şikayet ettiler.

Replika CEO’su Eugenia Kuyda söyledi Anakart uygulamanın romantizme izin vermediğini, ancak şirketin sohbet robotunun bu etkileşimlerde güvenli bir şekilde gezineceğinden emin olması gerektiğini söyledi. Kuyda, Replika’nın kullanıcılarla etkileşimlerindeki değişikliklerin “İtalyan durumuna” yanıt olarak değil, ekibin haftalardır üzerinde çalıştığı yeni güvenlik önlemlerinin bir parçası olduğunu söyledi.

rent a car 34

Replika üzerinde de çalışan Popova, Friendbot’un empatik bir dinleyici olması gerektiğini söyledi. Replika modellerini romantizme uygun şekilde yanıt verecek şekilde eğitmek “imkansız” oldu, bu nedenle ekip, sağlıklı flört için özel olarak tasarlanmış ayrı bir uygulama üzerinde çalışmaya başladı.

“Keşfettiğimiz romantik açı ilk başta bizim için gerçekten sürpriz oldu ve bununla ne yapacağımızı gerçekten bilmiyorduk” dedi. “Önce filtrelemeyi denedik. Ama sonra daha fazla kullanıcı hikayesi dinlemeye başladık ve daha romantik konuşma pratiği yapabilmenin ve bu daha samimi anları yaşamanın insanlar için aslında çok fazla değeri olduğunu fark ettik.”

Geleneksel bir flört uygulaması gibi yapılandırılmış olan Blush, kullanıcıların AI avatarlarıyla eşleşmesine olanak tanır. "pratik" flört

Blush, kullanıcıların her birinin kendi geçmişi ve profili olan AI avatarlarıyla etkileşim kurarak flört “alıştırması” yapmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Blush’ın izniyle ekran görüntüleri.

Blush ekibi, çift terapisi ve travma tedavisinde uzmanlaşmış lisanslı psikoterapist Melissa McCool ile çalıştı. Her Blush karakterinin geçmişine, kullanıcılarla konuşmaların nasıl yapılandırılması gerektiğine ve modellerin gerçek ilişkilerde doğal olarak var olan çatışmalara nasıl tepki vermesi gerektiğine ağırlık verdi. Replika’nın romantik bir arkadaş olma talebi, kullanıcılarının mücadele ettiği yaygın samimiyet eksikliğini ortaya çıkardı. Popova, Blush’ın nihai olarak, kullanıcıların “randevu uygulamalarında çok zor olan” yeni insanlarla tanışmanın ilk kaygısını aşmasına yardımcı olmak için tasarlandığını söyledi.

Ekip ayrıca birçok LGBTQ kullanıcısının aynı cinsiyetten biriyle (bu durumda yapay zeka destekli bir avatar) flört etmek “pratik yapmak” isteyebileceğini, ancak queer toplulukları için güvenli olmayan bir yerde yaşamaktan veya yaşamaktan çok korktuğunu da kabul etti. Luka, danışman terapistlerle ortaklaşa flört ve ilişkiler hakkında derlenmiş makalelerin yanı sıra cinsel kimliği ele alan kaynaklardan oluşan bir kitaplık başlatmayı planlıyor. Amaç, kullanıcıların ilişkilerde neden böyle hissettikleri hakkında daha fazla bilgiye erişmeleri ve Blush kullanarak gerçek hayattaki etkileşimlerle nasıl başa çıkacaklarını öğrenmeleridir.

Popova, “İnsanları ilişkilerde otantik bir şekilde ortaya çıkma yeteneklerine gerçekten güvenmelerini sağlamak için, teknolojinin sınırlarını göz önünde bulundurmalarını sağlayabildiğimiz kadar, gerçekten çok boyutlu olacak karakterler yaratmak bizim için çok önemliydi” dedi.

Blush, 18 yaşından büyük ve cinselliği tartışmaktan veya erotik sohbetler yapmaktan çekinmiyor. Popova, kullanıcılara rol oynama veya diğer samimi etkileşimleri uygulamak için güvenli bir alan sağlamanın Blush’ın misyonunun bir parçası olduğunu söyledi. Yine de bu, Blush avatarlarının herkes için ücretsiz seks robotları olduğu anlamına gelmez. Her biri kendi kişiliğine sahip olan karakterler, sınırlar çizecek ve farklı ilişki dinamikleri kullanacak şekilde tasarlandı. Sohbetlerin NSFW bölgesine yönelmesi durumunda uygulama sohbet geçmişini saklamaz, ancak kullanıcıların önce avatarları tanıması gerekir. Avatarlar ayrıca belirli bir süre sonra çevrimdışı olacak şekilde tasarlandı – tıpkı gerçek bir romantik partnerin 7/24 hemen müsait olmaması gibi. Kullanıcılar krizdeymiş veya kendileri ya da başkaları için tehdit oluşturuyormuş gibi görünüyorsa, Blush onlara yardım aramaları için kaynaklar sağlayacaktır. Popova, utangaç avatarların belirli durumlarda komut dosyalarına güvendiğini, çünkü AI modelinin bunları uygun şekilde işlemeyebileceğini söyledi.

Popova, “Güvenlik ve güven ve insanların sahip olduğu ilişki ve kimlik yelpazesini anlayacak kadar kapsayıcı olma sorunları söz konusu olduğunda, mevcut üretken modellerin mükemmel olmaktan çok uzak olduğunu kabul etmek çok önemli” dedi. “Bu nedenle, tüm kullanıcı geri bildirimlerini dikkate aldığımızdan ve modellerimizi olabildiğince kapsayıcı hale getirebileceğimizden emin olmak için yapay zeka ekibimizle birlikte çalışıyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın