Polonya ve Slovakya, Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeye hazırSlovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, ülkesinin Ukrayna’ya Mig-29 tipi savaş uçakları gönderme mevzusunda karar verme zamanının geldiğini belirtti.

Nad, “Ukrayna’da insanoğlu ölüyor. (Savaş uçakları) Onlara gerçekten yardım edebilir.” ifadelerini kullandı.

YEŞİL IŞIK YAKTI

Bakan Nad, bugün İsveç’te Polonyalı mevkidaşı Mariusz Blaszczak ile icra ettikleri toplantıda, Mig-29 harp uçaklarının Ukrayna’ya gönderilmesi konusunda ortak bir sürece dahil olunmasında hemfikir olduklarına işaret etti.

Polonya Savunma Bakanlığından Associated Press ajansına meydana getirilen değerlendirmede, “Mig-29 harp uçaklarımızı, uluslararası koalisyonun parçası olarak Ukrayna’ya vermeye hazırız.” ifadesi kullanıldı.

“GÖNDERMEYE HAZIRIZ”

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, dün CNN’e yaptığı açıklamada, Sovyet yapımı Mig-29 savaş uçaklarını, uluslararası koalisyonun parçası olarak Ukrayna’ya göndermeye hazır olduklarını söylemişti.

BİDEN OLUMSUZ YANIT VERMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz ay Ukrayna’ya F-16 cenk uçaklarının temin edilmeyeceğini söylemişti.

Savunma Bakanlığı’ndan Colin Kahl ise Temsilciler Meclisi komisyonunda yaptığı açıklamada Amerika’nın F-16’larla alakalı olarak Ukraynalıları eğitmeye başlamadığını söylemişti.

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın