Piyasalarda gündem yoğun: Gözler Merkez Bankası’nın ürem kararında

Piyasalarda gündem yoğun: Gözler Merkez Bankası’nın ürem kararındaKüresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) temmuzdaki toplantı tutanaklarında ekonomik görünümdeki hızlı değişim ve Fed üyelerinin karar almalarını zorlaştıran ekonomik çerçeveye yapılan vurgu sonrası negatif seyrederken, yurt içi piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına odaklandı. Ekonomistler, politika faizinin yüzde 14’te sabit bırakılacağını öngörüyor.

Dün açıklanan Fed’in temmuz toplantısına ilişik tutanaklar, New York borsasında satıcılı seyri de bununla beraber getirdi.

Tutanaklar, ülkede enflasyonun mühim ölçüde düşene kadar ürem artırımlarının devam edeceğini ve ürem artışlarının hızının gelen verilere bağlı olacağını ortaya koyarken, Fed yetkililerinin enflasyon baskılarının azaldığına dair bugüne dek fazlaca azca delil olduğu mevzusunda aynı fikir olduğuna işaret edildi.

Buna karşın, tutanaklarda gecikmeli tesiri olan para politikasıyla sürekli değişen ekonomik çerçevede gereğinden fazla sıkılaşmaya gidilmiş olabileceğine yönelik risklerin bulunduğuna yönelik ikilemlerin de yer alması, piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırdı.

Para piyasalarında Fed’in eylülde 50 baz puan ürem artıracağına yönelik beklentiler sınırlı da olsa yükselerek yüzde 61 seviyesine çıkarken, 75 baz puanlık artış beklentisi ise yüzde 39 ihtimalle diri kalmaya devam etti.

Ülkede resesyon endişesi dün gelen makroekonomik verilerle güçlenirken, tahvil piyasalarındaki fiyatlamalar da söz mevzusu endişeye ayak uyduruyor.

Amerika’de perakende satışlar, temmuzda artış beklentilerinin aksine değişim göstermezken, ülkenin büyük alışveriş mağazalarından Target’ın ikinci çeyrekteki karı, tüketicilerin yüksek enflasyon nedeniyle isteğe bağlı harcamalardan kaçınmasıyla ortalama yüzde 90 düşüş gösterdi.

Bugün Amerika’de açıklanacak konut ve iş gücü piyasası verileriyle birlikte Fed yetkililerinin açıklamalarının piyasaların yönü üstünde belirleyici olması planlanıyor.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,72, Dow Jones endeksi yüzde 0,50 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,25 kıymet yitirdi. ABD’de endeks vadeli muamele kontratları yeni güne de sınırlı düşüşle başladı.

Avrupa ve Asya borsaları

Avrupa pay piyasalarında da dün satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, bölgede açıklanan makroekonomik veriler risk iştahının düşmesinde etken oldu.

Avro Bölgesi yılın ikinci çeyreğinde çeyreklik yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 3,9 büyüse de, beklentilerin altında kalırken, İngiltere’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) senelik yüzde 10,1 artışla son 40 yılın en süratli yükselişine işaret etti.

Söz mevzusu veri sonrası İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) daha da şahinleşeceğine yönelik endişelerle risk iştahı azalırken, bugün bölgede gözler Avro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,27, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 2,04, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,97 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,04 değer kaybetti. Bugün Avrupa’da, endeks vadeli muamele kontratları yeni güne ise sınırlı da olsa alış ağırlıklı bir seyirle başladı.

Asya borsalarında da bugün satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Çin’in en büyük şirketlerinden Tencent’in gelirlerindeki rekor düşüş söz konusu seyirde müessir oluyor.

Çin’de ekonominin yavaşladığına dair gittikçe artan işaretler resesyon endişesini besleyerek hisse piyasalarında satış baskısını güçlendirirken, mesken piyasasında başlamış olan kriz ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı kapanmalar ülkede belirsizlikleri artırmaya devam ediyor.

Tayvan mevzusu üstünden Çin ile Amerika arasında yüksek seyreden tansiyon da gündemin odağındaki yerini koruyor. Amerika yönetimi, Çin ile gerilimin yüksek olduğu bu dönemde Pekin yönetimiyle hakimiyet ihtilafı içerisindeki Tayvan ile yeni ticaret girişimi kapsamında resmi görüşmelere başlanacağını duyurdu.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,9, Çin’de Şanghay sentetik endeksi yüzde 0,4, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,9 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 geriledi.

Yurt içi piyasalar

Yurt içinde, dün yükseliş eğilimini sürdürerek küresel hisse piyasalarından pozitif ayrışan BIST 100 endeksi yine rekor kırarken, bugün gözler TCMB’nin ürem sonucuna çevrildi.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin politika faizini yüzde 14’te durağan bırakacağını öngörüyor.

Dün, gördüğü en yüksek düzen rekorunu 2.983,22 puana taşıyan BIST 100 endeksi, günü de önceki kapanışın yüzde 2,29 üstünde 2.980,00 puandan tamamlayarak kapanış rekorunu da geliştirdi.

Dolar/TL dün yüzde 0,1 artışla 17,9508’den kapanmasının arkasından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,9550 seviyesinde muamele görüyor.

Analistler, bugün Avro Bölgesi’nde TÜFE ve ABD’de Fed yetkililerinin lafla yönlendirmelerinin yanı sıra işsizlik başvuruları ve ikinci el mesken satışları verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.000 ve 3.020 seviyelerinin mukavemet, 2.950 puanın yardımcı konumunda bulunduğunu söylemiş oldu.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şu şekilde:

10.00 Türkiye, haziran ayı internasyonal yatırım pozisyonu

12.00 Avro Bölgesi, temmuz ayı TÜFE

14.00 Türkiye, TCMB’nin faiz kararı

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

15.30 Amerika, haftalık işsizlik başvuruları

15.30 ABD, ağustos ayı Philadelphia Fed imalat endeksi

17.00 Amerika, temmuz ayı ikinci el mesken satışları

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın