Peskov’dan Zelenskiy’nin ABD ziyaretine tepki

Peskov’dan Zelenskiy’nin ABD ziyaretine tepkiKremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Amerika ziyaretini değerlendirdi. ABD’nin Kiev’e verdiği desteği eleştiren Peskov, “Amerika, fiilen ve dolaylı olarak son Ukraynalı kalana kadar Rusya ile savaşmaya devam ediyor” dedi. Zelenskiy’nin ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinde barışa yönelik bir ifade duymadıklarını söyleyen Peskov, “Zelenskiy’i Donbass’taki konutlara barbarca saldırılar düzenlememesi mevzusunda uyaracak tek bir kelime de duyulmadı. Kameralar için değil, samimi olarak yapılacak gerçek sulh çağrıları da duyulmadı. Bu üzüntü verici” benzer biçimde konuştu.

“ABD silahları meşru hedef olur”

Amerika yönetiminin Kiev’e 1.85 milyar dolarlık ek askeri yardım paketini onaylamasının yanı sıra Patriot hava savunma sistemlerinin de Kiev’e gönderilmesi kararını eleştiren Peskov, Amerika silahlarının kendileri için meşru hedef bulunduğunu belirtti. ABD’nin Ukrayna’ya sevk edeceği Patriot sistemlerinin Rusya’nın meşru hedefi olup olmayacağına ait suali yanıtlayan Peskov, “Elbette, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı bütün silahlar gibi. Çünkü özel askeri operasyonun hedeflerinden birisi de Ukrayna’nın askersizleştirilmesidir. Bu tabanca tedarikleri, Rusya’nın hususi askeri operasyonlardaki hedeflerine ulaşmasını engelleyemez. Ancak bunlar Ukrayna halkının acılarının daha da uzun sürmesine neden oluyor. ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’ya tedarik etmiş olduğu silahların yelpazesinin genişletildiğini görüyoruz. Bu, sorunun hızlıca çözülmesine katkı sağlamıyor” ifadelerini kullandı.

“Dağlık Karabağ’daki Rus barış güçleri anlaşmalara müsait olarak hareket ediyor”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Dağlık Karabağ’da faaliyet sürdüren Rus sulh gücü birliklerinin yükümlülüklerini yerine getirmediği iddialarına da yanıt veren Peskov, “Rus sulh gücü görev yaptıkları bölgede asayiş ve sükuneti sağlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Sadece taraflar arasında imzalanan belgelerin ruhuna ve lafzına uygun bir biçimde hareket ediliyor” dedi. Peskov, konuyu Ermeni tarafıyla istişare etmeye de devam edeceklerini kaydetti.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın