Pekin, bulut sağlayıcılarını AI firmalarını desteklemeye çağırıyor

Batılı teknoloji firmalarının büyük dil modelleri, her şeyi alt üst etme potansiyeli gösteriyor. pazarlama, öğretimile kodlamaÇin, devlet desteğini artırarak kendi ülkesinde yetiştirilen yapay zeka öncülerini yetiştirmek için acele ediyor.

Pekin şimdi kamuoyu arayışı yapay genel zekayı veya teorik olarak tüm insan görevlerini yerine getirebilen bir yapay zeka kategorisi olan AGI’yi geliştirmeyi amaçlayan bir taslak politika üzerinde. Kısaca, politikanın amacı, bulut sağlayıcıları ve veri şirketlerinden destek alarak AI şirketlerini desteklemektir.

Gelişmekte olan endüstrilerde başkentin politika oluşturmaya öncülük ettiğini görmek alışılmadık bir durum değil. Örneğin Pekin, sürücüsüz robot eksenli feribota izin veren ilk ülke oldu. açık yollardaki yolcular belirli kısıtlamalar altında.

AGI planı, eylem planlarını üç ana alan etrafında düzenler: bilgi işlem gücü, eğitim verileri ve uygulamalar.

İlk strateji şunları gerektirir: bulut sağlayıcıları, bilgi işlem gücü kaynakları ve büyük dil modellerini, çok modlu öğrenmeyi ve diğer yapay zekayı eğitmek için büyük miktarlarda işlem gücü tüketen üniversiteler ve şirketler arasında daha yakın işbirliği. Politika, genel bulut kaynaklarını talebe göre kullanıcılara tahsis eden devlet destekli, merkezi bir platform önerir.

Pazar araştırma firmasına göre Alibaba, geçen yıl Çin’in bulut altyapı hizmetleri harcamalarının üçte birinden fazlasını oluşturdu ve ilk sırada yer aldı. Canalys. Huawei, Tencent ve Baidu arkadan takip etti.

İkinci strateji, Çince dilinde kaliteli verilerin eksikliğini kabul eder ve bu tür veri kümelerinin, büyük olasılıkla bu gereksinimleri karşılamaya yönelik bir çaba olan, veri anonimleştirmeyi de içeren “uyumlu bir şekilde temizlenmesini” teşvik eder. Çin’in yeni, sıkı gizlilik yasası. OpenAI’nin nasıl çalıştığını gördüğümüz gibi, süreç şüphesiz zaman alıcı ve yoğun emek gerektirecektir. Kenyalı işçilere güveniyor eğitim verilerini manuel olarak etiketlemek ve zararlı metni kaldırmak için.

Pekin’in büyük veri alışverişi2021’de hükümet tarafından toplumun farklı kesimleri arasında veri ticaretini kolaylaştırmak için başlatılan , veri kaynağı bulma sürecine yardımcı olacak.

Son olarak, politika, yapay zekanın tıbbi teşhis, ilaç yapımı, finansal risk kontrolü, ulaşım ve kentsel yönetimde kullanılmasına kadar uzanan potansiyel yapay zeka pilot uygulamalarının bir listesini ortaya koyuyor.

Önerilen politika, yapay zeka eğitimi için yazılım ve donanım altyapısının önemine de değiniyor. Artan bir ABD-Çin rekabetinin ortasında, ikincisi yarı iletkenler gibi temel teknolojilerde yeniliği desteklemeye çalışıyor.

ABD zaten kısıtlar Nvidia’nın güçlü AI çipi H100’ün Çin’e ihracatı. Yanıt olarak Nvidia, Çin’in ihracat kontrollerini aşması için daha az güçlü bir işlemci buldu. Teknoloji devi Huawei ve startup Biren gibi yerli şirketler de Nvidia alternatifleri üzerinde çalışıyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın