Oppo’nun yeni üst sınıf tam kablosuz kulaklığı Enco X2 Türkiye’de satışta

Oppo’nun yeni üst sınıf tam kablosuz kulaklığı Enco X2 Türkiye’de satıştaOppo, geçen yılın ortalarında, burada detaylı biçimde incelediğimiz Enco X‘i satışa sunmuştu. Bu model şirketin üst sınıfı hedefleyen dikkat çekici bir tam kablosuz kulaklık modeliydi. Şimdiyse bunun takipçisi olan en yeni akustik amiral gemisi reel kablosuz kulaklık modeli Enco X2‘yi Türkiye pazarında satışa sundu.

Oppo Enco X2, Danimarka merkezli hoparlör üreticisi Dynaudio ile tasarlanan, Süper Dinamik Dengeli Gelişmiş Motorunun sağladığı (SuperDBEE) akustik sistemle donatıldı. Ayrıca yepyeni ve Düşük Gecikmeli Yüksek Çözünürlüklü Ses Kodeği (LHDC) 4.0 bulunuyor. Ultra geniş frekansa sahip etken gürültü kısıtlama (ANC) çözümüyle donatılan Oppo Enco X2, etkisinde bırakan gürültü engelleme kabiliyetleriyle sesleri bozulmadan dengelerken amiral gemisi kalitesinde ses sunma konusunda çıtayı yükseltiyor.

Oppo’nun belirttiğine göre, etkisinde bırakan SuperDBEE akustik sistemini taktim etmek için, Dynaudio’nun üst düzey stereo teknolojisi, Oppo Enco X2‘nin kulaklık ünitelerine yerleştirildi. Koaksiyel çift sürücüleriyle sistem, kullanıcının dinleme keyfini artıran pürüzsüz ve organik bir ses sunuyor. Buradaki eş eksenli sistemin 0,0095 mm inceliğindeki bas birimi, bir önceki modelden farklı olarak, ultra süratli aktarmalı ve düşük bozulmalı ultrasonik titreşim sistemine sahip. Sistemde altın solvent döküm sıvı kristal polimer (LCP) diyafram ile yüksek hassasiyetli 0,033 mm inceliğinde DCAA ses bobinleri kullanılıyor. Sektör lideri bu yapı, Oppo Enco X ile karşılaştırıldığında, realist ve yüksek kaliteli bir dinleme deneyimi için anlık geçiş tepkileri veren ve süper düşük bozulmalar sunan LCP diyaframı yardımıyla %31 daha hafif oluyor.

Tizler mevzusunda ise Enco X2, Oppo’nun imzası olan düz diyafram yapıyı koruyor ve Absolute Center Quad-Magnet Planar Tweeter / Mutlak Merkezi Dörtlü Mıknatıslı Düzlemsel Tweeter ile donanmış şekilde geliyor. Tweeter, önceki nesille kıyaslandığında, kulaklıklarda 40 kHz’e kadar ulaşabilen %100 daha geniş bir frekans aralığı sağlıyor. Ayrıca daha net ve müessir ses vermek için daha yüksek çözünürlüklü bir tiz performansı sunabiliyor.

Yüksek kaliteli ses alabilmek için, DAC olarak bilinen, yüksek performanslı bir ‘dijitalden analoğa dönüştürücü’ gerekiyor. Oppo Enco X2‘de, bir donanım olarak bulunan Çip Üzerinde Sistem (SoC) içerisindeki DAC çipinin dönem yapısı tekrar optimize edildi. Aynı zamanda daha yüksek kalitede ses endüktörü kullanıldı. Bu geliştirmeler, kulaklıklara iletilen seste %25’lik bir artış sağladı.

Ayrıca Enco X2, iki yıllık inovasyon ve araştırmanın bir sonucu olarak geliştirilen Golden Sound özelliğine de haiz. Golden Sound Boost, kullananların işitme seviyelerini, kulak kanalı yapısıyla alakalı bilgileri ve kişiselleştirilmiş dinleme tercihlerini tek yerde entegre ediyor. Akıllı algoritma, yalnızca beş dakikalık bir testle, kullanıcının kulak kanalının modelini çıkarıyor. Bu da Oppo Enco X2‘nin kayıt stüdyolarına yakın hassasiyette ses sunmasına destek oluyor.

oppo enco x2

Oppo Enco X2 geliştirilmiş aktif gürültü engelleme ile geliyor

Enco X2‘nin üç mikrofonunun ikisinde Aktif Gürültü Engelleme’yi destekleyen üç çekirdekli bir çip bulunuyor. 45dB’ye ulaşabilen Aktif Gürültü Engelleme derinliği ve 4000Hz’e kadar genişleyebilen Aktif Gürültü Engelleme Frekans Aralığı sunabilen Oppo Enco X2, geleneksel kulaklıklarda başarılması zor bir işin üstesinden gelerek dış sesleri istenmeyen durumlarda kolay ve etken bir biçimde bloke edebiliyor. Oppo Enco X2‘nin üçlü mikrofon sisteminin en gelişmiş yönü ise sesi kemikten ileten mikrofon özelliği. Mikrofon, kullanıcının sesini tarif etmek ve aramaları geliştirmek için sesi kafa tası kemiğinden ileten (bone voiceprint) bir suni zeka gürültü azaltma algoritması kullanıyor ve böylece aramalarda kullanıcının sesi her vakit duyulabiliyor.

Bunun yanı sıra Oppo, kişiselleştirilmiş bir Aktif Gürültü Engelleme teknolojisi sunmak için reel kullanıcı verilerinden faydalandı ve binlerce kulak içi kontrol gerçekleştirmiş oldu. Toplanan verilerin sayeinde Oppo Enco X2, gürültü kontrol eğrisini her kullanıcının kulak kanalı yapısına nazaran ayarlayabiliyor ve kişiselleştirilmiş Aktif Gürültü Engelleme hususi durumunu tam anlamıyla kullanıcıya özel hale getirebiliyor. Gerçek kablosuz kulaklıklarda sıkça karşılaşılan rüzgar gürültüsü problemininin üstesinden gelmek için Oppo Enco X2, hususi olarak tasarlanmış rüzgar geçirmez tel örgülere sahip. Kavisli tel örgülerin ön kısmındaki deliksiz yapı, sürtünme katsayısını müessir bir biçimde azaltıp sesin geçişine izin verirken rüzgar sesini müessir bir şekilde engelliyor. Rüzgar geçirmez hava kanalı yapısı rüzgar test algoritmasıyla birleşince, rüzgar sesleri etken bir şekilde kontrol edilebiliyor. Böylece kullanıcılar bütün dış mekanlarda Hi-Fi ses kalitesinin keyfini çıkarabiliyor.

Oppo Enco X2, önceki modelde de gördüğümüz Uyarlanabilir Aktif Gürültü Engelleme özelliğine de haiz. Uyarlanabilir Aktif Gürültü Engelleme, kullanıcının bulunmuş olduğu gürültülü ortama ve kullanım senaryolarına bağlı olarak, gürültü engelleme seviyesini anında değiştirebiliyor. Uyarlanabilir Aktif Gürültü Engelleme, evde eğlenen ya da açık havada keyif yapan her kullanıcının gürültü engelleme ihtiyaçlarını karşılıyor.

Oppo Enco X2 Bluetooth 5.2 ve hızlı şarj destekliyor

Oppo’nun amiral gemisi akustik ürünü Oppo Enco X2, kullanıcı odaklı önemli yükseltmelerle geliştirildi. Ekstra uzun pil ömründen iki kulaklıkla ayrı ayrı da rabıta sağlayabilen Bluetooth 5.2’ye ve optimize edilmiş kullanım rahatlığına kadar her geliştirme, Oppo’nun kullanıcı deneyimine öncelik verme mevzusundaki titiz çabalarının bir yansıması olarak sunuluyor.

Oppo Enco X2, ultra hızlı şarj ve ahenkli Qi kablosuz şarjı da destekliyor. Şarj kutusunun desteği ile beraber, kulaklık 40 saate kadar kullanılabiliyor. 6 saat müzik dinlemek için sadece 5 dakikalık şarj ehil oluyor. Örneğin, kullanıcılar evden çıkmadan önce gerçekleştirdikleri ancak 5 dakikalık hızlı bir şarjla en sevdikleri çalma listelerini yol süresince dinleyebiliyor. Oppo Enco X2 ayrıca ses aldığı cihazları otomatik değişiklik yapma özelliğine haiz. Hem telefonunuza hem de zeki saatinize bağlı kulaklıklar, bir arama ulaştığında otomatikman telefona bağlanıyor. Bu da kullananların telefonlarını çıkarmadan aramaları yanıtlayabilmesine imkan tanıyor.

Oppo bir yandan da ergonomik tasavvur mevzusundaki araştırmalarını hız kesmeden sürdürüyor ve bu çaba sayesinde yalnızca 4,7 gram olan Oppo Enco X2 rahat bir kullanım sağlıyor. Kulaklıkların ve şarj kutusunun tasarımı, zarif ve porselen benzeri bir his veren sektör lideri NCVM kaplamayla taçlanıyor. IP54 sertifikasına sahip kulaklıklar kutudan bağımsız olarak toz ve su geçirmeye dayanıklı. Uzun süre kullanımda artan bakteri üremesini engellemeye destek olan anti bakteriyel yapısının yanında, kulaklıkların uç kısımları kulak kiri önleyici özelliğe haiz. Oppo Enco X2, sektörde binaural (stereofonik) ses kaydını destekleyen ilk gerçek kablosuz kulak içi kulaklıklar olarak öne çıkıyor. Oppo Enco X2, reel kablosuz kulaklıklarda standartları yeniden belirlerken aynı zamanda daha fazlasını ve daha iyisini taktim etmek için rekabeti zorluyor.

Oppo Enco X2 Türkiye fiyatı

Siyah ve beyaz renklere sahip kablosuz kulaklık modeli Oppo Enco X2‘nin, Türkiye’de önerilen satış fiyatı KDV dahil 2.899 TL olarak belirlendi.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın