OpenAI, GPT-4’ü genel kullanıma sunar

OpenAI bugün ilan edildi en son metin oluşturma modeli olan GPT-4’ün ücretli API’si aracılığıyla genel kullanılabilirliği.

Bu öğleden sonra başlayarak, “başarılı ödeme geçmişi olan” mevcut tüm OpenAI API geliştiricileri GPT-4’e erişebilir. Şirket, bu ayın sonuna kadar yeni geliştiricilere erişim sağlamayı ve ardından “işlem kullanılabilirliğine bağlı olarak” kullanılabilirlik sınırlarını yükseltmeye başlamayı planlıyor.

OpenAI, “Mart ayından bu yana milyonlarca geliştirici GPT-4 API’sine erişim talebinde bulundu ve GPT-4’ten yararlanan yenilikçi ürün yelpazesi her geçen gün artıyor” diye yazdı. Blog yazısı. “Sohbet tabanlı modellerin her türlü kullanım durumunu destekleyebileceği bir gelecek tasavvur ediyoruz. ”

GPT-4, metin (kod dahil) oluşturabilir ve görüntü ve metin girişlerini kabul edebilir; GPT-3.5, yalnızca metin kabul eden ve çeşitli profesyonel ve akademik ölçütlerde “insan düzeyinde” performans gösteren selefi. OpenAI’nin önceki GPT modellerinde olduğu gibi, GPT-4 de OpenAI’nin lisansladığı verilerin yanı sıra halka açık web sayfaları da dahil olmak üzere halka açık veriler kullanılarak eğitildi.

Görüntü anlama özelliği henüz tüm OpenAI müşterileri tarafından kullanılamıyor. OpenAI, başlamak için bunu tek bir ortak olan Be My Eyes ile test ediyor. Ancak daha geniş müşteri tabanına ne zaman açılacağını belirtmedi.

Günümüzün en iyi üretken yapay zeka modellerinde olduğu gibi, GPT-4’ün de mükemmel olmadığını belirtmekte fayda var. Gerçekleri “halüsinasyon” görür ve bazen kendinden emin bir şekilde akıl yürütme hataları yapar. Ve deneyimlerinden ders çıkarmaz, ürettiği koda güvenlik açıkları eklemek gibi zor sorunlarda başarısız olur.

Gelecekte OpenAI, geliştiricilerin, OpenAI’lerde uzun süredir mümkün olduğu gibi, GPT-3 ve diğer yeni ancak daha az yetenekli metin oluşturma modellerinden biri olan GPT-3.5 Turbo’da kendi verileriyle ince ayar yapmasına izin vereceğini söylüyor. diğer metin üreten modeller. OpenAI’ye göre, bu yetenek bu yıl içinde gelecek.

İlgili bir duyuruda OpenAI, “optimize etmek” için API’si aracılığıyla kullanılabilen eski modelleri kullanımdan kaldırmayı planladığını söyledi. [its] hesaplama kapasitesi.” 4 Ocak 2024’ten itibaren, özellikle GPT-3 ve çeşitli türevleri olmak üzere eski modeller artık kullanılamayacak ve muhtemelen daha verimli bilgi işlem sağlayan yeni “temel GPT-3” modelleriyle değiştirilecek.

Eski modelleri kullanan geliştiricilerin entegrasyonlarını 4 Ocak’a kadar manuel olarak yükseltmeleri gerekecek ve 4 Ocak’tan sonra ince ayarlı eski modelleri kullanmaya devam etmek isteyenlerin, yeni temel GPT-3 modellerinin üzerindeki değiştirmelerde ince ayar yapmaları gerekecek.

OpenAI, “Bu geçişi olabildiğince sorunsuz hale getirmek için daha önce modellerde ince ayar yapan kullanıcılara destek sağlayacağız” diye yazdı. “Önümüzdeki haftalarda, bu eski modelleri yakın zamanda kullanmış olan geliştiricilere ulaşacağız ve yeni tamamlama modelleri erken test için hazır olduğunda daha fazla bilgi sağlayacağız.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın