Okul alışverişi öncesi kırtasiye tutarları iyi mi? Dernek başkanından ‘merdiven altı ürün’ uyarısı...

Okul alışverişi öncesi kırtasiye tutarları iyi mi? Dernek başkanından ‘merdiven altı ürün’ uyarısı…Tüm Kırtasiyeciler Derneği Başkanı Vecdet Şendil, velilerin kırtasiye alışverişlerini bu alana hususi açılan dükkanlardan yapması tavsiyesinde bulunarak, “Veliler, merdiven altı, üreticisi yahut ithalatçısı belli olmayan ürünlerden uzak durmalı.” dedi.

Şendil, AA muhabirine, yeni eğitim öğretim yılı öncesi yoğunlaşmaya başlayan okul alışverişine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kırtasiye alışverişlerinin, işinin ehli kırtasiyecilerden yapılması gerektiğini belirten Şendil, “Velilerimizin, kendilerine 12 ay süresince hizmet veren, işi kırtasiye olan, alanında ihtisaslaşmış, ürünleri tanıyan, onları doğru ürüne yönlendirebilecek, sorularına yanıt alabilecekleri, varlıklı ürün çeşitliliğine haiz noktalar olan kırtasiye perakendecilerini tercih etmelerini öneriyoruz.” diye konuştu.

Şendil, sektör olarak yansılamak, düzmece, korsan, sağlıksız kırtasiye ürünleriyle mücadele ettiklerine dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Bu süreçte velilere de oldukca iş düşüyor. Veliler merdiven altı, üreticisi ya da ithalatçısı belli olmayan ürünlerden uzak durmalı. Kimliği belli olan ürünler alınmalı. Yani tüketiciler ürün alırken ne olursa olsun etiketine bakmalı, ambalajlı, üreticisi veya ithalatçısı belli, kısaca bir kimliği olan ürünleri tercih etmeli.”

– Boyalar için solvent uyarısı

Ticaret Bakanlığının, denetimler kararı güvensiz bulmuş olduğu ürünleri Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’nde ilan ederek tüketicileri bilinçlendirdiğine işaret eden Şendil, şunları söyledi:

“Tüketicilerimiz aldıkları mamüllerin ambalajlarını dikkatle incelemeli. Özellikle boya kalemlerinde ‘CE’ işareti ve ‘EN71 standardına uygundur’ ibaresinin bulunup bulunmadığına bakmalı. Oyuncak şeklinde olan yada oyuncak niteliği taşıyan ürünlerin hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dikkat etmeliler. Sprey boyalar ve yapıştırıcıların su bazlı olması ve solvent içermemesi mevzusunda hassas davranmalılar. Eğer veliler satın aldıkları ürünün güvensiz bulunduğunu düşünüyorlar ve ürün kimliğinden şüphe ediyorlarsa ‘tuketici.Gov.Tr’ adresi yada ‘Alo 175 Tüketici Hattı’ndan şikayette bulunabilir, bu biçimde öykünmek, korsan, kaçak ürünlerle mücadelemizde bizlere yardımcı olabilirler.”

– “Kırtasiye ürünlerinde yüzde 200’leri aşan fiyat artışı yok”

Şendil, alım gücü ve tercihlere göre değişik fiyatta ürünlerin piyasada yer aldığını ifade ederek, hayattaki ve Türkiye’deki enflasyonist durumdan kaynaklı diğer bütün ürünlerde olduğu benzer biçimde kırtasiye ürünlerinde de fiyat artışının laf mevzusu bulunduğunu dile getirdi. İddia edilmiş olduğu benzer biçimde kırtasiye ürün fiyatlarında yüzde 200’leri aşan fiyat artışları olmadığını vurgulayan Şendil, “Bu menfi haberler, sektörümüzü zan altında bırakmakta, tahsile hizmet veren, güvensiz ürüne adeta savaş açmış bir sektörü itibarsızlaştırmaya iş yapmaktadır. Bu tür duyumlar kamuoyunda spekülasyonlara sebebiyet veriyor. Biz kırtasiyeciler her daim çocuklarımızın ve velilerimizin yanında olduğumuz bir hizmet anlayışına sahibiz.” dedi.

FİYATLAR NE KADAR ARTTI?

Geçen seneyle bu yılı kıyasladığında ürün bazında yaklaşık yüzde 80’lere varan fiyat artışı olduğu bilgisini veren Şendil, şunları kaydetti:

“Bazı ürünlerdeki artış oranının yüzde 40’larda kaldığını da söyleyebiliriz. Bu yıl bir çanta ortalama 600 ila 800 liraya dolacak. Alım gücüne ve tercihlere bakılırsa değişik ürün tutarları bulunuyor. Örneğin 100 liraya da okul çantası alabilirsiniz, 600 liraya da. Tüketicinin talebine ve gelir durumuna göre satın alma tercihleri değişiyor.”

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın