Nilüfer Çevikel’den asgari ücret açıklaması

Nilüfer Çevikel’den asgari ücret açıklamasıTürkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, yeni asgari ücret ile alakalı değerlendirmede bulundu.

‘GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ’

İşçi ve işveren temsilcilerinin bir uzlaşmaya varılamaması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8.506 TL olarak açıklanan yeni asgari ücretin emek harcama hayatı, ülke ekonomisi için hayırlı olmasını dileyen TÜGİAD Genel Başkanı ve DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, “Enflasyonist ortamda alım gücünün gerilemesi, çalışan açısından asgari ücret artışını mecbur hale getirmektedir. Ancak kuvvetli ekonomi ve istihdam potansiyelinin kilit noktası olan üretim çarklarının işlemeye devam etmesi de elzemdir. Mevcut koşullarda yüksek enerji maliyetleri, hammadde sıkıntısı, finansmana ulaşımın zorluğu ve parite nedeniyle sorunlarla yüz yüze olan firmaların üzerine ilave yük getirecek uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. Bu nedenle yapılan artış ile birlikte asgari ücret üzerindeki yüklerin azaltılması ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi önem arz etmektedir” diye konuştu.

‘ALIM GÜCÜNÜ ARTIRICI HAMLELER YAPILMALI’

Üretim sektörlerine yönelik yeni destek sunar sağlanması gerektiğini de kaydeden Başkan Çevikel, “Söz mevzusu destek sunar, sosyal ve ekonomik yaşamın bütünlüğünün korunmasına hizmet edecek ve bu sayede istihdam artarken üretimin sürdürülebilirliği de olası olacaktır. Bu tablo, iş dünyasının moral ve motivasyonunu artırırken emek verme barışının teminine de katkı elde edecektir. Ülke olarak rekabetçi bir pozisyonda olmak için enflasyon-ücret sarmalının yol açabileceği olumsuzluklar öngörülerek alım gücünü artırıcı hamleler yapılmalıdır. Keza gündemde olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunun işletmelerin mali yapısı ile personel dengesini bozacak etkileri göz önünde bulundurularak çözüme kavuşturulması da iş dünyamızın beklentisidir. Dış ve iç talepte yavaşlamanın olduğu bir dönemde emek verme yaşamını etkileyen kararların, iş dünyasının görüşleri de gözetilerek hassasiyetle ele alınmasını temenni ediyoruz.”

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın