New York belediye başkanı, polis robotlarını ne kadar sevdiğini bilmenizi istiyor

Eski polis ve kendini “inek” ilan eden Eric Adams, bugün şehre polis robotlarını ne kadar sevdiğini bildirmek için Times Meydanı’nda bir basın toplantısı düzenledi. New York belediye başkanı, polis yetkilileriyle birlikte şehrin gözetimini artırmak için tasarlanmış bir çift pilotu tartışmak üzere bir basın toplantısına başkanlık etti.

“Bunu kampanya yolundayken bile ilk günden beri ifade ettim: Ben bir bilgisayar delisiyim. Teknolojinin burada olduğuna inanıyorum” dedi. “Bundan korkamayız ve [NYPD Commissioner Keechant Sewell] şeffaflığın anahtar olduğunu belirtti.”

Listenin başında, polisin Boston Dynamics Spot robotuna verdiği bir evcil hayvan adı olan Digidog var. Sistem, Manhattan’daki toplu konutlarda konuşlandırılmasının ardından 2021’de tanıtıldığında halkın şiddetli tepkisiyle karşılandı. NYPD Komiser Yardımcısı John Miller o sırada “İnsanlar bir şekilde bu kötülüğü yapmak için kullanılan sloganları ve dili bulmuşlardı” dedi.

Pilot, profil oluşturma ve artan gözetim korkuları nedeniyle nihayetinde birkaç ay sonra çekildi. Adams bugünkü etkinlikte, “Bu, daha önce, önceki bir yönetim altında tanıtılan bir şeydi ve birkaç gürültücü insan buna karşı çıktı ve biz bir adım geri attık,” dedi. “Ben böyle çalışmıyorum. Şehir için neyin en iyi olduğuna bakarak çalışıyorum.”

Spot’a Knightscope’un muhtemelen alışveriş merkezlerinde görmüş olduğunuz yumurta şeklindeki robotu K5 de katılacak. İyi finanse edilen robotik firması, ürünleriyle kolluk kuvvetlerini agresif bir şekilde hedef alıyor ve New York City’den gelen bir onay, açıkça büyük bir güven oyu (yine de, bu şu anda bir pilot). Duyuruda ayrıca StarChase’in araçları uzaktan takip etmek için kullanılabilen GPS sistemi de yer alıyor.

Spot robotların bir parçası 75.000$’a mal olurken, K5’in kiralanması için genellikle yılda 60.000-70.000$ arasında bir fiyat teklifi veriliyor. Haber, Adams’ın memurlar için büyük maaş zamlarını duyurmasından yaklaşık bir hafta sonra geldi. %2,25-4’lük zamlar geriye dönük olarak 1 Ağustos 2017’ye kadar uygulanacaktır. Bir hafta önce, Belediye Başkanı New York Halk Kütüphanesi sisteminde 36,2 milyon dolarlık kapsamlı kesintiler duyurdu.

Bu hamleler, New York City’nin suç oranıyla ilgili medya eleştirilerinin ortasında geldi. Buna göre yeni bir çalışmaNYC, şu anda 300.000’in üzerindeki nüfusuyla ABD’deki en güvenli beşinci şehir konumunda.

Geçen yılın sonlarında, San Francisco Polis Departmanı, polis robotlarının “haklı” ölümcül güç kullanmasına izin veren bir madde için ulusal incelemeye aldı. Bölüm, “Robotlar, yalnızca halkın veya memurların yaşam kaybı riskinin yakın olduğu ve SFPD’nin elindeki diğer herhangi bir güç seçeneğinden daha ağır bastığı durumlarda ölümcül bir güç seçeneği olarak kullanılacaktır.” O hareket ters önümüzdeki hafta.

NYPD tarafından kullanıma sunulan robotlarda olduğu gibi, SFPD’nin robotlarının hiçbiri öldürmek için tasarlanmamıştı. Ancak 2016 yılında Dallas oldu bir bomba tespit sistemine patlayıcı yerleştirerek bir robotla bir şüpheliyi öldüren ilk ABD polis departmanı.

İlk San Francisco haberlerinden bir ay önce, Boston Dynamics diğer dört önde gelen şirkete katılarak genel amaçlı robotlarının silah haline getirilmesine izin vermeme taahhüdünü imzaladı. bu açık mektup kayıt edilmiş:

Uzaktan veya otonom olarak çalıştırılan, halka yaygın olarak erişilebilen ve insanların yaşadığı ve çalıştığı daha önce erişilemeyen yerlere gidebilen robotlara silah eklemenin yeni zarar riskleri ve ciddi etik sorunlar doğurduğuna inanıyoruz. Bu yeni yeteneklere sahip robotların silahlı uygulamaları, topluma getirecekleri muazzam faydalara zarar verecek şekilde, halkın teknolojiye olan güvenini de zedeleyecektir.

Ancak New York Belediye Başkanı, bunların gözetleme sistemleri olarak kullanılması konusunda kesinlikle iyimser. Adams, bu yeni robotik polislik sistemlerinin uygulanmasıyla ilgili endişelerini dile getirmek için parmak izine, 11 Eylül sonrası polislik önlemlerine ve CompStat’a geri itmeyi gösterdi. Spot ve K5’in “sadece başlangıç” olduğunu belirterek, “Bu, kamu güvenliğinin kendisini nasıl dönüştürdüğünü göstermek için yapacağımız bir dizi kullanıma sunmanın başlangıcı” dedi.

Seyircilerden gelen bir soruyu yanıtlayan Adams, “Digidog artık kilodan çıktı” diye ekledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın