NASA ve Boeing, Starliner kapsülünün ilk mürettebatlı uçuş testini yine erteledi…

rent a car 34

Boeing ve NASA Perşembe günü yaptığı açıklamada, Starliner kapsülünün ilk insanlı uçuş testinin, uzay aracıyla ilgili yeni teknik sorunlar nedeniyle daha da erteleneceğini söyledi.

İlk mürettebatlı görev, bir uçaktan geri itildikten sonra 21 Temmuz’da iki NASA astronotunu uçurmak üzere planlandı. daha erken Nisan lansman tarihi. Boeing’in ticari ekipten sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Nappi, liderliğin önümüzdeki haftayı kapsülün uçuş için güvenli olmasını sağlayacak bir plan bulmakla geçireceğini söylese de, yetkililer bir medya brifinginde yeni bir fırlatma tarihi vermedi.

Nappi, Boeing mühendislerinin Starliner ile ilgili iki yeni sorun keşfettiğini söyledi: biri paraşüt sistemleriyle ilgili, diğeri ise uzay aracındaki kablo demetlerini saran bantla ilgili. Paraşütlerin yük limitlerine ilişkin verilerin yanlış kaydedildiğini ve mühendislerin paraşütün bazı bölümlerinin daha önce tanımlanandan daha düşük bir arıza yükü limitine sahip olduğunu keşfetmelerine yol açtığını söyledi. Ayrı olarak, mühendisler yukarıda belirtilen bandın yanıcı olduğunu keşfettiler.

“Bu bant sürecin sonlarında test edildi,” dedi.

Bant, Starliner’ın tek görevinde uçan uzay gemisinde mevcuttu, mürettebatsız bir uçuş testi gerçekleşti. bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce. Paraşüt sistemi de o görevde uçtu. Nappi, sorunların ancak daha ayrıntılı bir inceleme sırasında keşfedildiğini söyledi.

Nappi, bu yıl bir noktada fırlatmanın mümkün olduğunu düşündüğünü, ancak ifadesini büyük ölçüde koruduğunu söyledi. “Bunun mümkün olduğunu düşünüyorum, ancak önümüzdeki birkaç günü ne yapmamız gerektiğini anlayana kadar kesinlikle herhangi bir tarih veya zaman çerçevesi taahhüt etmek istemiyorum” dedi.

Boeing, müşterisi NASA için Uluslararası Uzay İstasyonuna ve Uluslararası Uzay İstasyonundan astronotları taşımak için SpaceX’in Dragon kapsülüne katılması beklenen mürettebatlı bir kapsül olan Starliner’ı geliştirmek için yıllarını harcadı. (Hem Boeing hem de SpaceX, belirli sayıda görev için NASA’dan astronot taşıma sözleşmeleri aldı.) Ancak SpaceX, uzay ajansı için sözleşmeli altı görevinin tamamını neredeyse tamamlamış olsa da, Boeing, görünüşte sonu gelmeyen teknik gecikmelerle kuşatılmış durumda. sözleşmesinin sabit maliyetli yapısı nedeniyle şirketin katlanmak zorunda olduğu

Nappi, “Burada önemli olan nokta şudur: güvenlik her zaman bizim önceliğimizdir,” dedi. “İnsanlı uzay uçuşlarında her zaman böyle olmuştur. Ve bu kararı veren de bu. Gecikme anlamına geldiği için hayal kırıklığına uğradığımızı söyleyebilirsiniz, ancak takım doğru seçimler yaptığımız için gurur duyuyor.”

Bir araç geliştirmenin “büyüyen sancıları” olduğunu ve Boeing’in yakın zamanda ticari mürettebat hırslarından uzaklaşmaya niyeti olmadığını da sözlerine ekledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın