Meta, Copilot’a benzer bir kod üreten yapay zeka modeli oluşturdu

Meta, GitHub’ın Copilot’una benzer kodlama için üretken bir AI aracı yarattığını söylüyor.

Şirket duyuruyu bir etkinlikte yaptı. yapay zeka altyapı çabalarına odaklandıüretken yapay zeka modellerinin eğitimini hızlandırmak için Meta’nın oluşturduğu özel çipler dahil. CodeCompose adlı kodlama aracı, en azından henüz halka açık değil. Ancak Meta, ekiplerinin VS Code gibi IDE’lerde yazarken Python ve diğer diller için kod önerileri almak için dahili olarak kullandığını söylüyor.

“Temel model, kamu araştırmalarının üzerine inşa edilmiştir. [Meta] Meta’da bir yazılım mühendisi olan Michael Bolin, önceden kaydedilmiş bir videoda şunları söyledi: “Ürün tarafında, CodeCompose’u geliştiricilerimizin veya veri bilimcilerimizin kodla çalıştığı herhangi bir yüzeye entegre edebiliyoruz.”

Meta tarafından eğitilen birkaç CodeCompose modelinin en büyüğü 6,7 milyar parametreye sahiptir; bu, Copilot’un dayandığı modeldeki parametre sayısının yarısından biraz fazlasıdır. Parametreler, geçmiş eğitim verilerinden öğrenilen modelin parçalarıdır ve temel olarak modelin metin oluşturma gibi bir problem üzerindeki becerisini tanımlar.

CodeCompose, Meta tarafından geliştirilen bir programlama dili olan Hack’te yazılmış dahili kitaplıklar ve çerçeveler dahil olmak üzere Meta’nın birinci taraf kodunda ince ayar yaptı, böylece bunları programlama önerilerine dahil edebiliyor. Temel eğitim veri seti, modelin sorunlu bir kod parçası önerme olasılığını azaltmak için, kullanımdan kaldırılan API’ler gibi zayıf kodlama uygulamaları ve hatalarından filtrelendi.

Meta CodeCompose

AI tarafından desteklenen Meta’nın CodeCompose aracı.

Uygulamada, CodeCompose bir kullanıcı türü olarak ek açıklamalar ve içe aktarma ifadeleri gibi önerilerde bulunur. Sistem, isteğe bağlı olarak tüm büyük kod parçalarını doldurarak tek satırlık veya birden çok satırlık kodu tamamlayabilir.

Bolin, “CodeCompose, daha iyi öneriler sağlamak için çevreleyen koddan yararlanabilir,” diye devam etti. “Kod oluşturmada bir sinyal olarak kod yorumlarını da kullanabilir.”

Meta, binlerce çalışanın her hafta CodeCompose’tan gelen önerileri kabul ettiğini ve kabul oranının %20’nin üzerinde olduğunu iddia ediyor.

Ancak şirket, kod üreten yapay zeka hakkındaki tartışmalara değinmedi.

Microsoft, GitHub ve OpenAI dava edildi Copilot’un kredi sağlamadan lisanslı kodun bölümlerini yeniden canlandırmasına izin vererek onları telif hakkı yasasını ihlal etmekle suçlayan bir toplu davada. Sorumluluk bir yana, bazı hukuk uzmanları, Copilot gibi yapay zekanın, araçtaki telif hakkıyla korunan önerileri farkında olmadan üretim yazılımlarına dahil etmeleri durumunda şirketleri riske atabileceğini öne sürdüler.

CodeCompose’un da lisanslı mı yoksa telif hakkıyla korunan kodlarla mı – kazara bile olsa – eğitilip eğitilmediği açık değil. Yorum için ulaşıldığında, bir Meta sözcüsü şunları söyledi:

“CodeCompose, Meta’nın yapay zeka araştırma bölümü tarafından yayınlanan InCoder üzerinde eğitildi. İçinde kağıt InCoder’ı detaylandırırken, InCoder’ı eğitmek için ‘(1) GitHub ve GitLab’dan izin veren, copyleft olmayan, açık kaynak lisansları içeren bir genel kod ve (2) StackOverflow soruları, yanıtları ve yorumlarından oluşan bir külliyat topluyoruz.’ CodeCompose için yaptığımız tek ek eğitim, Meta’nın dahili kodu üzerinedir.”

Üretken kodlama araçları da güvenli olmayan kodlar getirebilir. yakın tarihli bir göre çalışmak Stanford dışında, kod üreten yapay zeka sistemlerini kullanan yazılım mühendislerinin geliştirdikleri uygulamalarda güvenlik açıklarına neden olma olasılığı daha yüksektir. Çalışma özel olarak CodeCompose’a bakmasa da, onu kullanan geliştiricilerin aynı duruma kurban gitmesi mantıklı.

Bolin, geliştiricilerin CodeCompose’un önerilerini takip etmesi gerekmediğini ve modeli oluştururken güvenliğin “önemli bir husus” olduğunu vurguladı. “CodeCompose’ta bugüne kadar kaydettiğimiz ilerlemeden dolayı son derece heyecanlıyız ve geliştiricilerimizin en iyi şekilde bu çalışmayı şirket içine getirmelerinin yararına olacağına inanıyoruz” diye ekledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın