Mark Zuckerberg’den sıkıdüzen itirafı: "Yapmamamız gereken bir şeyi yaptık”

Mark Zuckerberg’den sıkıdüzen itirafı: “Yapmamamız gereken bir şeyi yaptık”Sosyal medya platformu Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2020 seçimleri döneminde Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden hakkındaki çıkan bir haberi algoritmik olarak sansürlediklerini itiraf etti.

Zuckerberg’in Joe Rogan’ın podcast programında, 2020 seçim döneminde Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarında babasının konumunu iş anlaşmaları için kullandığına yönelik ortaya çıkan habere ilişkin yaptığı açıklamalar gündem oldu.

O devre Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), seçim neticelerini etkileyecek dezenformasyonlara karşı dikkatli olunması uyarısı yaptığını belirten Zuckerberg, bu yüzden algoritmik olarak haberi sansürlediklerini söyledi.

Zuckerberg, “Bu kararın yanlış olduğunu bilmek beni oldukca rahatsız ediyor. Yapmamamız gereken bir şeyi yaptık, en kötüsü de bu.” ifadesini kullandı.

2016’daki başkanlık seçimlerinde Rusya’nın çok fazla tesiri olduğuna işaret eden Zuckerberg, “FBI bizlere geldi ve ekibimizdekilere dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bizi özellikle bu haber konusunda uyarmadı ama bu haber de kontekst dahilindeydi.” diye konuştu.

New York Post, Hunter Biden’ın bilgisayarını ortaya çıkarmıştı

New York Post gazetesi 14 Ekim 2020’de yayımladığı haberde, Hunter Biden’ın Delaware’deki bir bilgisayar tamircisinde bilgisayarının olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Biden’ın, başkan yardımcılığı yapmış olduğu dönemde oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna menşeli enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcının görevden katılımı için Ukrayna’ya baskı yaptığı öne sürülmüştü.

Söz konusu haberin Twitter ve Facebook başta olmak suretiyle birçok toplumsal medya platformunda sansürlenmesi reaksiyon çekmiş, Twitter’ın o dönemki CEO’su Jack Dorsey bu kararın hata olduğunu kabul etmişti.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın