Libya’nın milyar dolarlık inşaat firmaları İstanbul’a geliyorLibya’nın kabul edilen kamu ve özel inşaat firmaları ile belediye başkanları, mimarlar ve mühendisler 3-4 Ekim’de Türk hususi sektörü ile buluşacak.

ICF Fair açıklamasına bakılırsa, Libyalı ADD International Group iş birliğiyle 3-4 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek “Urbanexpo Forum”, iki ülkenin müteahhitlik şirketlerini bir araya getirecek.

İki ülke arasında altyapı ve üstyapı konularında iş birliği sağlanması, Türk müteahhitlerin Libya’daki projelerden daha çok hisse alması ve bu ülkeye ihracatın artması benzer biçimde amaçlarla düzenlenen etkinliğe, Libya’dan bakan düzeyinde katılımlar planlanıyor.

Libya’nın önde gelen sivil topluluk örgütlerinden, ticaret ve sanayi odalarından, belediyelerinden, mimar ve mühendis odalarından ve hususi sektörde etkinlik gösteren “dev” şirketlerden katılımın olacağı forumda, karşılıklı iş donanması imkanları değerlendirilecek ve yeni dönemdeki fırsatlar ele alınacak.

Etkinliğin açılışında Libyalı bakanların yanı sıra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil de bir konferans gerçekleştirecek.

“Gelen şirketlerin portföyü 30 milyar doların üstünde”

Açıklamada görüşlerine yer verilen ADD International Group Üst Yöneticisi (CEO) Ghaleb Gheblawi, 30 milyar dolardan fazla sermayeyi temsil eden 100’ün üstünde Libyalı üst düzey iş insanının İstanbul’a geleceğini bildirdi.

Gheblawi, “Türkiye’nin ihracatına büyük katkı sağlayacağını öngördüğümüz bu büyük organizasyonla ilk defa en az altyapı işleri kadar üstyapı işleri de önceliklendirildi. Türk mesken sektöründe oluşmuş know how’ın ihracı açısından da bu organizasyon fazlaca mühim fırsatlar barındırıyor.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin iki ülke arasındaki iş birliklerinin gerçekleştirilmesi, iş anlaşmalarının kesintiye uğramadan devam etmesi ve Libya’nın sürdürülebilir kalkınma politikasını yine elde etmesi açısından son derece mühim olduğunu vurgulayan Gheblawi, şunları kaydetti:

“Türk iş insanlarının gittikleri her yeri ihya eden ve kazan-kazan anlayışına haiz bir iş kültürleri vardır. Libya topraklarında da bu vaziyet laf konusu. Buradaki ihtiyacı ve imkanları görmezden gelemeyiz. İş dünyası olarak karşılıklı stratejik ve doğru adımlar atılmış olduğu takdirde Libya’nın oldukca daha fazla gelişeceğine ve ilerleyeceğine inancımız tamdır. Organizasyonumuz, Libya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin daha da gelişmesine ve dostluğun pekişmesine katkı sunacak. B2B görüşmelerle Libya coğrafyasının gereksinim duyan yatırımların hayata geçmesini ümit ediyoruz.”

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın