Lee Fixel’in Eklenmesi, Mısır fintech Flash’ta 6 milyon dolarlık tohum turuna liderlik ediyor

rent a car 34

Dijital ödeme yöntemleri aracılığıyla finansal katılımı sağlamak, nakit paranın hâlâ kral olduğu Afrika’nın en büyük teknoloji ekosistemlerinin hükümetleri için en önemli öncelikler arasında yer alıyor. Bu hükümetler tarafından başlatılan çeşitli girişimler, kendi ülkelerindeki bankalara kayıtlı vatandaşların sayısını artırdı. Örneğin Mısır’da, Kuzey Afrika ülkesinde e-cüzdanların ve kartların yaygınlaşmasından sorumlu olan Fawry ve InstaPay gibi platformlar – bankanın nakit bağımlılığını azaltmak için politikalarına dahil edildi – Mısırlıların %64’ünün dijital ödemeleri benimseme oranı arttı çözümler geçen sene Mastercard’a göre cep telefonu cüzdanlarının sayısı 100.000 kişi başına 46.500’e ulaştı. rapor.

E-cüzdanlar ve kartlar hakim olmak Dijital ödemeler ortamında, Mısır’ın apex bankası başka bir yöntemi teşvik etmeye hevesli: mobil uygulamalarda ödeme kartı tokenizasyonunu yöneten düzenlemeler yakın zamanda yayınladıktan sonra temassız ödemeler. Bununla birlikte, müşterilerin NFC (yakın alan iletişimi) teknolojisi aracılığıyla mobil cüzdanlardaki dijital kartlarla temassız ödeme yapmasına olanak tanıyan Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay gibi hizmetlerle – çoğunlukla Afrika’da mevcut değil. Flaş QR kodları aracılığıyla bir alternatif sağlayın.

Bir tara ve öde hizmeti aracılığıyla tüketiciler ve işletmeler için nakitsiz ödeme çözümleri sunan Mısırlı fintech, liderliğindeki girişim sermayesi şirketi Addition liderliğindeki 6 milyon dolarlık tohum fonunu topladı. eski Tiger Global yöneticisi Lee Fixel. Flourish Ventures ve diğer stratejik melek yatırımcılar, girişimin Mısır’da ürün geliştirme ve müşteri ve iş edinimini hızlandırmasına yardımcı olacak tura katıldı.

Teknik bir ödeme toplayıcı olarak çalışmak için Mısır Merkez Bankası’ndan onay aldıktan sonra Flash, müşterilerin mevcut herhangi bir banka kartını veya dijital cüzdanını uygulamaya ekleyerek ve tarafından sunulan bir QR kodunu okutarak telefonlarıyla alışveriş yapmalarına olanak tanır. bir işletme, mağazada veya teslimatta. Bu şekilde işletmeler, genellikle pahalı NFC özellikli satış noktası (POS) sistemlerinde karşılaşılan görevlendirme teknik entegrasyonuna ihtiyaç duymadan ödemeleri kabul edebilir.

“Tüketicilerimizin nakit para ve taşıma kartı ihtiyacını, işyeri tarafında ise POS makinesini ortadan kaldırıyoruz” dedi. erik gordon, Flash’ın kurucu ortağı ve CEO’su, TechCrunch ile yapılan bir röportajda. “QR kodlarıyla işletmelerin entegrasyon, kurulum ve bakım ücretleri konusunda endişelenmesine gerek kalmıyor ve düşük teknolojiye sahip, bu nedenle telefonunda kamerası olan herkes bu şekilde ödeme yapabilir.”

Mısır gibi çok nakit temelli bir toplumda var olan verimsizlikler, Gordon’un Uber’de Kuzey Afrika ülkesi ve daha sonra MENA bölgesi için pazar yeri başkanı olduğu süre boyunca fark ettiği bir şeydi. CEO’ya göre, Uber’in yolculuklarının %90’ı nakit olarak ödeniyordu. Her günün sonunda sürücülerden toplanan bu para, dolandırıcılık ve hırsızlığa yol açan depolarda sayılan para yığınlarına dönüştü.

Uber’in ürün ekosistemindeki tüketicilere ve işletmelere zarar veren bu sızıntıyı durdurmanın yollarını bulmak, ekibi için büyük bir baş ağrısıydı. Onlar geçici çözümler bulurken, Gordon, kurucu ortakla birlikte Sherine Kabeş (Mısır’da araç çağırma devinin pazarlama başkanı olarak çalışan başka bir Uber mezunu), Uber’de karşılaşılan sorunları ele aldığını düşündükleri ve aynı zamanda Mısır’ınkiyle uyumlu bir platform oluşturmak için yeni bir meydan okumayı üstlenmeye karar verdi. finansal katılım stratejisi.

2021 yılında kurulan fintech, Mısır bankası Banque Misr ile ortaklaşa hizmet veriyor. Kabesh yaptığı açıklamada, Flash’ın lisans onayı ve banka ortaklığının “nakitsiz ekosistemi geliştirme, yeni ürünler sunma ve dijital ödeme portföyümüzü çeşitlendirme taahhüdümüzü güçlendirdiğini” söyledi. Flash’ın ürün yelpazesinde Telda, Khazna ve Paymob dahil olmak üzere birkaç rakibi var.

LR: Erik Gordon ve Sherine Kabesh (Flash’ın kurucu ortakları ve Uber mezunları)

E-ticaret platformları ve ödeme yöntemleri arasında teslimatta nakit ödeme bulunan işletmeler (eczaneler, restoranlar, fast-food zincirleri ve marketler) Flash’ın ana müşterileridir. Bir rapora göre, Mısır’da çevrimiçi olarak satın alınan ürünlerin yaklaşık %80’ine COD ödemesi yapılıyor; Bunu sağlayan diğer faktörlerin yanı sıra, tüketiciler ürünü ödemeden önce almayı tercih ediyor. Ancak sorun şu ki, birçok işletme teslimatta POS seçeneği sunmuyor. Bu nedenle, “Teslimatta Flaş”, bu işletmelerin müşterilere teslim alma noktasında taranabilen bir QR kodu sunmalarına olanak tanır. Yöneticiler platformunu kaç tüccarın (ve son müşterinin) kullandığını açıklamayı reddederken, iki yaşındaki fintech’in önümüzdeki 12 ay içinde 100’den fazla işletmeye hizmet vermeyi hedeflediğini söylüyorlar. Mevcut ticari müşterilerinden bazıları şunları içerir: Homzmart Ve Tavşan Pazarı.

Bu arada, teslimatta veya mağazada yapılan ödemeler, Gordon’a göre “piyasanın en iyisi” olan ertesi gün sonuçlandırılıyor. CEO, diğer dijital ödeme biçimlerinden daha ucuz olmasının yanı sıra, ertesi gün ödemenin Flash’a ödeme süreleri daha uzun süren (çoğu durumda bir haftaya kadar) mevcut dijital ödeme ürünlerine ve küresel ödemeye göre bir avantaj sağladığını söylüyor. Gelecekte Mısır ödeme ortamına girmeleri durumunda Apple Pay ve Google Pay (uzlaşma beş gün kadar sürebilir) dahil olmak üzere yöntemler.

“İşin maliyeti, Apple Pay ile karşılaştırıldığında Flash ile daha az olacak çünkü Apple, kart şirketleri ve bankaların hepsi Mısır’ın gittiği yöne karşı bir dilim alıyor; bu, QR kodlarının kullanıldığı Hindistan’da olana benzer. , işletmeler için daha ucuz, çoğaldı ve standart haline geldi,” diyen Gordon, ayrıca QR kodlarının NFC teknolojisine karşı avantajlarını da belirtiyor. “Merkez bankası da bu anlık ödeme ağını üçüncü şahıslara açıyor ki bu da anında takasa olanak sağlayacak. Böylece daha uzun vadede, anında mutabakat gerçekleştirebileceğimizi ve işlem maliyetlerini düşürebileceğimizi düşünüyorum.”

Bu, QR kod teknolojisinin eksileri olmadığı anlamına gelmez; bunlardan bazıları, ödemeleri yönlendirmek için kodlarla oynama veya gerçek kodların yerine sahte kodlar yerleştirmeyi içerir. Peki Flash bundan nasıl kaçınıyor? Tipik olarak, platformdaki işletmeler CBE ve Banque Misr tarafından belirlenen düzenlemelere uygun olarak alınır ve Flash’ın yasal olup olmadıklarını belirlemesine izin verir. Gordon, daha sonra yalnızca Flash tarafından oluşturulan (işletmeler için) QR kodlarının Flash uygulamasıyla (müşteriler için) çalışacağını söyledi. “Bir QR koduna ödenen para ancak o işletmenin hesabına geçebilir. Flash asla paraya dokunmaz; ortak bankamızdan doğrudan işletmenin banka hesabına gidiyor,” diye belirtti CEO. “Yani birisi bir QR kodunu çalarsa, bu mantıklı olmaz çünkü ona ödenen herhangi bir para yalnızca işletmeye gidebilir.”

Addition’ın bir yatırımcısı olan Andrew Miskiewicz, New York merkezli şirketin neden Flash’ı desteklediğine dikkat çekerek, fintech’in “Güvenli ve kullanımı kolay bir uygulamayla tüketiciler ve işletmeler için karmaşık işlem sürecini basitleştirerek Mısır’daki ödeme ortamını dönüştürdüğünü” söyledi. ” 50.000 işlem gerçekleştirdiğini iddia eden fintech, kümülatif işlem değeri olarak 10 milyon Mısır poundunun (~324.000 $) üzerine yaklaşıyor. Aynı zamanda, Gordon röportajda, işletmelerden işlem ücreti almaktan elde edilen gelirinin her ay %30 arttığını söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın