Konut satışları bir sene sonrasında düştü: 4 niçinTÜİK, Temmuz ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde temmuzda satılan mesken sayısı, aylık bazda yüzde 37,6, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 12,9 azalarak 93 bin 902 oldu. TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, mesken sektöründe yaşanan gerilemenin nedenlerine ilişkin ekonomist.Com.Tr’ye şu açıklamayı yapmış oldu: 

  1. Temel sebep Temmuz ayındaki tapu işlemi yapılabilir gün sayısının öteki aylara göre oldukça düşük olması olduğunu düşünüyorum.
  2. Diğer taraftan 23 Haziran 2022 itibarıyla yayınlanan Konut Kredilerinde Kredi/Değer payı ile alakalı kararın da özelikle ipotekli satışlarda bir ivme yitirilmesine niçin olduğunu söyleyebilirim. Haziran ayında ipotekli satışların toplam satışların yüzde 27’tepsi oluştururken Temmuz ayı itibarıyla bu oran yüzde 20 mertebesine geri döndü.
  3. Bir öteki yan etkili de artan mesken fiyatları karşısında bu artışın daha ne kadar süreceği mevzusundaki belirsizlik… Bu artışın sonuna gelindi ise yatırım amaçlı alımlarda da Temmuz ayı itibarıyla bir yavaşlama başlamış olabilecektir.
  4. Ortalama hane halkı hasılatının de artmıyor olması ve enflasyon karşısında bu gelirdeki azalma da konut alımlarını yavaşlatma eğilimi getirmiş olabilir. Bu bahsettiğim sebeplerin tesirini önümüzdeki aylarda daha net yorumlama fırsatı bulabiliriz düşüncesindeyim. Temmuz ayı işgünü sayısı ve yaz tatillerinin yoğun olduğu bir ay olması nedeniyle trend değişimini doğru okuyabileceğimiz bir ay olmayabilir.

“Gelecek aylarda konut satış değerlerinin artış hızında bir yavaşlama olabilir”

Bugün açıklanan haziran ayı Konut Fiyat Endeksi’nin senelik yüzde 160,6 yine rekor bir nispet ile arttığına işaret eden Makbule Yönel Maya, “Bir önceki aya bakılırsa ise yüzde 9’a gerilemiş olduğunu söyleyebiliriz. İpotekli mesken satışlarındaki düşme talep olsa dahi kredili yapılacak mesken satışları önünde bir frenleyici tesir oluşturuyor. BDDK sonucu da bu anlamda bir etkendir. Bu nedenle bu iki mevzu özelikle kredili alımlarda talep daralması getiriyor. Nakit alımlarda ise artan konut satışları karşısında hane halkı gelirlerinin aynı şekilde artmıyor olması özelikle yatırım amaçlı alımları da frenleyebilir. Bu nedenlerden dolayı önümüzdeki aylarda konut satış değerlerinin artış hızında bir yavaşlama laf konusu olabilecektir. Tabii bu noktada il bazında ayrışmaları daha derin olarak görebileceğiz. İstanbul, Antalya bu anlamda önemli oranda ayrışan illerimiz.” diye konuştu.

Maya, yabancıya konut satışıyla alakalı, “Vatandaşlık edinimi için 250.000 USD sınırının 400.000 USD’ye çıkartılması 13 Haziran 2022 gününe kadardı. Dolayısıyla yabancı alımlarında talep bu tarihe yetişmek isteyen yabancılar tarafından biraz öne çekildi. Temmuz ayı rakamı 3.939 olarak gerçekleşti. Uzun dönem averajlara bakıldığında 2018 sonrası vatandaşlık edinimi rakamsal sınırının değişmesi ile beraber yaklaşık yıllık satışlar 4.000 – 4.500 bandına gelmişti.  Temmuz ayı rakamını bu çerçevede değerlendirdiğimizde eski yıl ortalamalarını sayı 400.000 USD’ye çıksa da yakalamış görünüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın