Kitaplarını hibe etti, adına kitaplık açıldı

Kitaplarını hibe etti, adına kitaplık açıldıTam bir okuma sevdalısı olan, her bir kitabını bugüne kadar özenle saklayan emekli din öğretmeni Nuri Amca, 70 yılda oluşturduğu dev kitap arşivini Eyüpsultan Belediyesi yetkililerine teslim etmişti.

“Ben artık ölümsüzüm, ismim bu kitaplıkla sonsuzlaşacak”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in de katılmış olduğu Nuri Aslan kitaplığının açılışına üç kızı ve eşi Fatma Aslan’la birlikte gelen Nuri Aslan, duygusal dakikalar yaşadı. “Ben artık ölümsüzüm ismim bu kitaplıkta sonsuzlaşacak, edebileşecek” diyen Aslan, “Ben ulusunu seven bir adamım, gençler çocuklar özellikle akıllı yoksul köy evlatları kitaplarımı okusun, onlara ulaşsın istedim. Eşim Deniz başkanla görüşmüş. Kendisi bizi ziyarete geldi, arşivimi gösterdim. Deniz beyi oldukca sevdim ve güvendim. O yüzden kitaplarımı Eyüpsultan Belediyesi’ne verdim” dedi.

“Küçük bir ziyaretten büyük bir yaratı ortaya çıktı”

Açılış sonrası Nuri Aslan’a katkılarından ötürü teşekkür plaketi takdim eden Başkan Deniz Köken, “Burası hususi bir kütüphane, aslen küçük bir ziyaretten büyük bir eser ortaya çıktı. Bölgemizde yaşayan kıymetli bir hocamızın, büyüğümüzün evimizdeki ziyarette ortaya çıkan bu eserleri ikibuçuk sene önce Eyüpsultan halkıyla buluşturma kararı vermiştik. Şimdi onun açılışını yaptık. Hem hocamız hem ailesi ve tüm kitapseverler mutlular. Katkılarından ötürü aileye bir defa daha teşekkür ediyor, Nuri Hocama da uzun ve sıhhatli ömürler arzuluyorum” gibi konuştu.

Nuri Aslan kitaplığında 6 bin 541 yaratı yer ediniyor

2021 yılı Temmuz ayı itibariyle Eyüpsultan Araştırma Merkezi’ne teslim edilen kitaplar tasnif ve tertip işlemleri yapılarak listelendi, demirbaş numaralarına nazaran işlemler yapılmış oldu. Kitaplıkta 3351 adet kitap ve 2190 tane süreli gösterim olmak suretiyle toplamda 6.541 adet yaratı yer almaktadır.

Nuri Aslan kimdir

1957 yılında Yozgat’ın o zaman Boğazlıyan’a bağlı İğdeli köyünde dünyaya gelmiştir. Annesi Fatma Aslan babası Cemal Aslan’dır. İlkokulu doğduğu İğdeli köyünde tamamlamış oldu, ondan sonra Kayseri İmam Hatip Okulu’nda okudu. İstanbul’da açılmış olan Yüksek İslam Enstitüsü sınavını kazandı ve buradan mezun oldu. Balıkesir İmam Hatip okulunda öğretmenlik yaptı. Askerlik görevini yedek subay olarak Babaeski’de gerçekleştirmiş oldu. 1963 senesinde Fadime hanımla dünyaevine girdi. Üç kızı vardır.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın