KDK, çalışanların maaş promosyonuyla alakalı talebini incelemeye aldı

KDK, çalışanların maaş promosyonuyla alakalı talebini incelemeye aldıKamu Denetçiliği Kurumu (KDK), çalışanlara bankalar tarafından verilen maaş promosyonlarında enflasyon düzenlemesi yapılmasına ilişkin başvuruları incelemeye aldı. Kurum, lüzumlu incelemeleri meydana getirecek ve alakalı kurumlarla görüşmelerde bulunacak.

KDK’den meydana getirilen açıklamaya gore bir çalışan, 2021’de Sosyal Güvenlik Kurumu ve birçok kurum ile bir banka içinde 3 yıllığına imzalanan ve süresi idame eden maaş promosyon sözleşmelerinin, enflasyon ve ekonomik gelişmeler sebebiyle yenilenmesi için KDK’ye başvurdu.

Başvuruda, banka ile yapılan promosyon protokolünde, 111 liranın aylık bedel olarak belirlendiği, bunun 3 yıllık karşılığı olan ortalama 4 bin liranın da çalışanlara peşin ödendiği açıklandı.

Sözleşmenin imzalanmasının peşinden dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu enflasyon oranlarında artış yaşandığı ifade edilen başvuruda, banka promosyon ücretinde da enflasyondaki artışa nazaran artış yapılması, çıkacak farkın protokolün bitiş tarihine kadar olan devre için yapılacak hesaplamaya göre tek seferde çalışanlara yatırılması istendi.

Ayrıca banka maaş promosyon tutarlarında devamlı artış sağlanması amacıyla yaptığı başvurunun daha ilkin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca uygun bulunmadığı belirtilen başvuruda, promosyon sözleşmelerinin bankalarca revize edilmemesi halinde tek taraflı olarak sözleşmenin feshedilmesinin kurumlara herhangi bir mali külfet getirmeyeceği savunuldu.

KDK, başvuruya ilişik gerekli incelemeleri yapacak ve alakalı kurumlarla görüşmeler gerçekleştirecek.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın