Çalışanların banka maaş promosyonuna ‘enflasyon’ ayarı... KDK incelemeye aldı 

Çalışanların banka maaş promosyonuna ‘enflasyon’ ayarı… KDK incelemeye aldı Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), çalışanlara bankalar tarafından verilen maaş promosyonlarında enflasyon düzenlemesi yapılmasına ilişik başvuruları incelemeye aldı. Kurum, gerekli incelemeleri yapacak ve alakalı kurumlarla görüşmelerde bulunacak.

KDK’den meydana getirilen açıklamaya bakılırsa bir çalışan, 2021’de Sosyal Güvenlik Kurumu ve birçok kurum ile bir banka içinde 3 yıllığına imzalanan ve süresi devam eden maaş promosyon sözleşmelerinin, enflasyon ve ekonomik gelişmeler sebebiyle yenilenmesi için KDK’ye başvurdu.

Başvuruda, banka ile yapılan promosyon protokolünde, 111 liranın aylık bedel olarak belirlendiği, bunun 3 yıllık karşılığı olan ortalama 4 bin liranın da çalışanlara peşin ödendiği belirtildi.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından dünyada yaşanmış olan ekonomik gelişmeler kararı enflasyon oranlarında artış yaşandığı anlatılan başvuruda, banka promosyon ücretinde da enflasyondaki artışa nazaran artış yapılması, çıkacak farkın protokolün bitiş tarihine kadar olan dönem için yapılacak hesaplamaya nazaran tek seferde çalışanlara yatırılması istendi.

Ayrıca banka maaş promosyon tutarlarında sürekli artış sağlanması amacıyla yapmış olduğu başvurunun daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından müsait bulunmadığı belirtilen başvuruda, promosyon sözleşmelerinin bankalarca revize edilmemesi halinde tek taraflı olarak sözleşmenin feshedilmesinin kurumlara herhangi bir mali külfet getirmeyeceği savunuldu.

KDK, başvuruya ilişkin lüzumlu incelemeleri yapacak ve alakalı kurumlarla görüşmeler gerçekleştirecek.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın