Kasha, Afrika çapında sağlık erişim platformunu genişletmek için Knife Capital liderliğindeki B Serisi’ni 21 milyon $ artırdı

Afrika’nın genç nüfusu katlanarak artmaya devam ederken, girişimcilerin kıtanın geleceğinin tıbbi ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitli sağlık hizmetleri çözümleri yaratması büyük önem taşıyor. Pandemi, yatırımcıların dikkatini Afrika’nın özel sağlık hizmetleri alanına, kadın sağlığına – bir alt kategori kadınların regl ve üreme sağlığını geniş ölçüde ele alan kadın kurucuların hakim olduğu – ustaca ihmal ediliyor.

Yine de, diğer gelişmekte olan pazarların bir emsal oluşturduğu düşünülürse, bu kategorinin hak ettiği risk sermayesi dolarını alması an meselesi; Ruandalı startup Kasha’daki son 21 milyon dolarlık B Serisi yatırım, gerçeğin ince bir kanıtıdır.

Kasha yine de tipik bir kadın sağlığı girişimi değil. 2016 yılında CEO tarafından kurulan startup’ı en iyi şekilde tanımlayabilirim. Joanna Bichselkadın sağlığı unsurları ile geniş bir müşteri yelpazesine hizmet veren bir e-ticaret platformu olmasıdır.

Dört yıllık girişim, kadınların sağlık hizmetleri ihtiyaçlarına ve ev eşyalarına özel bir ürün odaklı olarak, ilaçlar ve hızlı tüketim malları (FMCG’ler) için dijital bir perakende ve son mil dağıtım platformu sağlıyor. Müşterileri arasında bireysel tüketiciler, küçük satıcılar, hastaneler, eczaneler ve klinikler bulunmaktadır. Hijyenik ped ve kontraseptiflerden çocuk bezlerine ve temizlik malzemelerine kadar çeşitli ürünleri web sitesi veya USSD aracılığıyla sipariş edebilirler.

İlk yılında Kasha, kadınlar ve yeni doğanlar için son kilometre sağlık ürünleri teslimatı sunan doğrudan tüketiciye bir modelle Ruanda pazarına sıkı bir şekilde yaklaştı. Ancak küçük dükkanların aynı ürünler için sipariş vermeye başlaması uzun sürmez. Fırsatı kolayca hisseden e-ticaret platformu, eczanelere, hastanelere ve kliniklere hizmet vermek için gerekli ilaç ruhsatını aldıktan sonra toptan satışa girişti. Bir toptan ve perakende pazarına hizmet veren Kasha ürünleri, yeni doğan çocuk sağlığı, anne sağlığı ve adet hijyeninden aile planlamasına, cinsel sağlık ve üreme sağlığına ve bulaşıcı olmayan hastalıklara kadar uzanmaktadır.

“Kadınların sağlık alanındaki en etkili müşteri olduğunu her zaman anladık, çünkü hem en fazla sağlık ihtiyacına sahipler hem de evde sağlık konusunda karar vericiler ve nüfusun geri kalanının kilidini açıyorlar. Kadınlar için pek çok sağlık ürünü damgalandığı için, Kasha kasıtlı olarak sabun gibi kişisel bakım ürünleri, doğum kontrol ilaçları gibi sağlık ürünleri ve pirinç gibi ev temelleri dahil olmak üzere çok çeşitli ürünler sundu, “dedi Bichsel TechCrunch’a bir röportajda. Bichsel ayrıca platformun en çok satılan ürünleri arasında kendi kendine HIV testleri, doğum kontrol hapları ve hamilelik testleri bulunduğunu da kaydetti. “Ürün çeşitliliğimizi, yalnızca müşteri talebi ve küçük büfeler, eczaneler, hastaneler, klinikler ve tüketiciler dahil olmak üzere bizden satın alan farklı müşteri segmentlerinin ihtiyaçlarına göre genişletmeye devam ettik.”

Ruanda’dan başlayarak Kasha, melek ve etki yatırımcılarından 1,5 milyon dolarlık başlangıç ​​fonu topladı. 2020’nin sonlarında, Kenya’ya genişlemesinin ardından Kasha, Finnfund, Swedfund, DFC ve Mastercard Corporate’den 3,6 milyon dolarlık A Serisi aldı. Knife Capital, Finnfund, DFC, Tim Koogle (eski Yahoo CEO’su), Beyond Capital Ventures, Altree Capital, Bamboo Capital’in BLOC Smart Africa Fund ve Five35 Ventures’ın katılımıyla bu son B Serisine liderlik etti.

“Takım [led by founder and CEO Joanna Bichsel] büyüme aşamasındaki anlaşmayla ilgili olarak Koogle, “Bugüne kadar hızla ölçeklendirme konusundaki cesaretlerini kanıtladılar ve bu sermaye turu bunu hızlandırmaya yardımcı olacak” dedi. Kenya ve Ruanda’daki operasyonlarına ek olarak, kısa bir süre önce Güney Afrika’da kayıt yaptıran Kasha, yatırımı bu yıl içinde ülkedeki ve Batı Afrika’daki platformunu ilerletmek için kullanacak.

rent a car 34

Kasha’nın ekibinden bazı üyeler

Bichsel’e göre, sağlık ürünleri etrafında optimizasyon yapmak Kasha’yı, farmasötikler dışında daha kapsamlı bir SKU yelpazesine sahip olan Twiga ve Wasoko gibi Doğu Afrika merkezli diğer B2B e-ticaret platformlarından ayırıyor (Bichsel, Kasha’nın Ruanda’daki en büyük tedarikçi olduğunu iddia ettiği bir ürün).

Kasha’nın B2B e-ticaret yeni başlayanlarının önemli bir özelliği olan tele sağlık ve kredi konularında yetenekleri olduğunu belirtirken, “Temel stratejik odak noktamız sağlık alanında ve burada kazanmayı hedefliyoruz” dedi. Birkaç yıl Microsoft için çalışan ve Bill & Melinda Gates Vakfı’nda teknoloji danışmanı olan Bichsel, “Bir tüketici bizden sipariş verirse ve reçetesi yoksa, onu bir doktora bağlarız” dedi. “Başka sağlık teknolojisi yetenekleri var; eczanelere, kliniklere ve hastanelere envanter kredisi sunuyoruz. Dolayısıyla, bu genel FMCG alanında örtüşüyoruz, ancak uzmanlığımız daha çok sağlıkta. Ayrıca, ülke genelindeki kitlesel pazar müşterisine ulaşarak ve son kilometreye kadar giderek daha geniş bir dağıtım ağı oluşturuyoruz.”

Başlangıç, ürünlerinin orijinal olduğundan emin olmak için üreticiler ve tedarikçilerle doğrudan çalışır, tüketicilere, satıcılara ve kliniklere dağıttığı ürünleri tedarik eder ve stoklar. Bu, tüketicilerinin nasıl güvende kalabileceğine dair bilgileri yaymak için çeşitli içerik kanallarını kullanma konusundaki son mil çabalarıyla ve küresel sağlık kuruluşlarına pazar stratejileri yolunda görünürlük ve içgörü sağladığı kurumsal işinin yararınadır.

50 milyon dolarlık bir Pan-Afrika fonu olan Knife Capital’in kurucu ortağı ve ortağı Keet van Zyl, yatırım hakkında şunları söyledi: “Mevcut ekonomik ortamda, kadınların liderliğinde olan ve Afrika’daki geniş kitlesel pazar segmentine hizmet etmek için optimize edilmiş, özellikle kadın müşterilere hizmet vermede güçlü olan, bu kadar hızlı büyüyen, sermaye açısından verimli bir işletmeye rastlamak canlandırıcı. Bu amaca yönelik özel ekiple Pan-Afrika genişleme yolculuğunda ortak olmayı dört gözle bekliyoruz.”

Bischel’e göre Kasha, 2020’nin sonlarında A Serisini kapattığından beri, yıllık tekrar eden gelirinin 50 kat arttığını gördü. Ayrıca, ilk yıllarında geniş çapta bir sosyal etki işi olarak algılanan şirketin “gelirini agresif bir şekilde artırmaya devam etmeyi, küresel bir şirket olmayı, yatırımcılar için güçlü bir getiri elde etmeyi ve ideal olarak halka açılmayı” planladığını belirtti. Geçen yıl benzerleri Afrika’nın 6 milyar dolarlık girişim sermayesi piyasasının %3’ünden daha azına hakim olan, kadınlar tarafından kurulan ve kadınlar tarafından yönetilen bir girişim için büyük görünse de, Ruanda’nın en çok girişim destekli şirketi vagonunu bir yıldıza bağladı ve hırsın gerçeğe dönüşmesi an meselesi olabilir. Bischel diyor ki:

B Serisini kapatarak bu önemli dönüm noktasına ulaştıktan sonra, Kasha’nın sağlığa son kilometre erişimi için Afrika’nın önde gelen dijital platformu olma misyonunu gerçekleştirmek için daha da ilham aldık ve kararlıyız. Son birkaç yılda elde ettiğimiz üstel gelir artışı, Doğu Afrika’nın kentsel ve kırsal bölgelerindeki kitlesel pazar müşterilerinden gelen kaliteli, uygun fiyatlı sağlık ürünleri ve ev eşyalarına yönelik yüksek pazar talebinden kaynaklandı ve bu, iş modelimizi ve ekibimizin uygulama becerisini kanıtladı.

Knife Capital’in B Serimize liderlik etmesiyle birlikte, kıta çapında ölçeklenen ve başarılı çıkışlarla endüstri lideri küresel şirketlere sahip portföy şirketlerinin güçlü geçmiş geçmişini bir araya getirerek, bir şirket olarak hedeflerimize ulaşmak ve onu bir sonraki seviyeye taşımak için ihtiyaç duyduğumuz kanıtlanmış deneyimi sağlıyor. B Serisi fonları Afrika çapında genişlemek için kullanacağız ve yüksek büyüme yörüngemizi daha da ileriye taşımak için işin stratejik alanlarına yatırım yapacağız. FinnFund, DFC, Beyond Capital Ventures ve diğerleri gibi mevcut Kasha yatırımcılarından sürekli destek ve yeniden yatırım almaktan özellikle heyecan duyuyoruz.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın