Kartlı harcamalar iki kat arttı

Kartlı harcamalar iki kat arttıBKM verilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile temmuz ayında yapılan toplam ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine bakılırsa yüzde 109 artarak 316,9 milyar TL oldu.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, temmuz ayında 316,9 milyar TL ücretinde kartlı ödeme gerçekleşirken, motorlu taşıtlar vergisi (MTV) için internetten ödemeler tercih edildi.

BKM’den temmuz ayı kartlı ödeme verilerine ilişkin meydana getirilen açıklamaya gore, temmuz ayı nihayetinde Türkiye’de 92,1 milyon tane kredi kartı, 158,6 milyon adet banka kartı ve 65,4 milyon tane ön ödemeli kart kullanılıyor.

2021 yılının temmuz ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 15’lik, banka kartı adedinde yüzde 11’lik, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 28’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 316,1 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 15 artış gösterdi.

BKM verilerine bakıldığında, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile temmuz ayında yapılan toplam ödeme tutarı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 109 artarak 316,9 milyar TL oldu.

Bu ödemelerin 248,7 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 62,3 milyar TL’sinde banka kartları, 5,9 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Buna bakılırsa, kredi kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine gore gelişme oranı yüzde 103, banka kartı ile ödemelerde yüzde 132 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu nispet yüzde 164 olarak gerçekleşti.

Motorlu taşıtlar vergisi için internetten ödemeler tercih edildi

MTV’nin ikinci taksitinin ödendiği temmuz ayında, bu ödemeleri de kapsayan “amme-vergi ödemeleri” alanında, 1 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında kartlarla 13,9 milyar TL’lik ödeme yapılmış oldu.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla gelişme yüzde 82, yaklaşık muamele ücreti 915 TL oldu. Kartlarla meydana getirilen kamu-vergi ödeme tutarının yüzde 66’sında internetten ödeme tercih edildi, doğrusu her 3 TL kartlı amme-vergi ödemesinin 2 TL’si internetten yapıldı.

Temmuz ayında yabancı kartlarla meydana getirilen ödemeler 44 milyar TL’yi aştı

Yabancı turist ziyaretindeki artış temmuz ayında da devam etti ve yabancı kartlarla toplam 44 milyar TL ödeme yapıldı.

Buna gore önceki senenin aynı döneminde 15,7 milyar TL olan kartlı ödeme tutarıyla kıyaslandığında yüzde 184 oranında artış gerçekleşti. İşlem başına yapılan kartlı ödeme tutarının ise 965 TL’den 1.628 TL’ye çıkmış olduğu görüldü.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın