Karamollaoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla alakalı izahat

Karamollaoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla alakalı izahatKaramollaoğlu, katıldığı tv programında gündeme ilişik açıklamalarda bulunmuş oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde adaylık üstünde konuşup konuşmadığına ait soruya Karamollaoğlu, adaylık üzerinde konuşmadıklarını söyleyerek, “Ana muhalefet partisi lideri normal olarak cumhurbaşkanı olmayı dilek eder. Bunu tabii olarak karşılarım. Bunun karşılığını kendisi de mutlaka değerlendirmeli. Seçim bir bakıma garanti olmalı. Ben bir ana karşıcılık partisi liderinin ‘Ben aday değilim’ demesini makul bulmam.” diye konuştu.

“SİZİN BİR ADAYINIZ VAR MI?”

Karamollaoğlu, “Sizin bir adayınız var mı?” sorusu üstüne “Yok, şimdiye kadar bir aday üstünde asla durmadık. Şu ana kadar hiç bir mevzuda kanaatlerin yoğunlaştığı bir aday adayı hemen hemen gündeme gelmedi bizde.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinin altılı masanın dağılmasına neden olabileceği iddialarına ait suali cevaplayan Karamollaoğlu, “Yok, ben öyle bir kaygı taşımıyorum. Yani bu kadar mesafe kat ettikten sonrasında denizi geçip derede boğulursak bu mantıklı bir şey olmaz.” açıklamasını yaptı.

“DEPREMDEKİ SORUNLAR ÖNCELİKLİ”

Deprem bölgesindeki kriz merkezlerini ziyaret ettiğini ifade eden Karamollaoğlu, depremzedelerin sorunlarının çözülmesinin öncelik olduğunu dile getirdi.

İktidarın deprem sonrası krizi yönetemediğini savunan Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zelzele sonrası atılacak adımlarla ilgili muhalefete de danışması gerektiğini söyledi.

“ADAY NASIL ÇALIŞACAĞINI DEKLARE EDECEK”

Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı sorusu üzerine Karamollaoğlu, başından beri aday üstünde konuşmadıklarını belirtti.

Adaylık meselesini genel hatlarıyla değerlendirdiklerini bildiren Karamollaoğlu, “Biz bu adayla ister genel başkanlardan olsun ister dışardan bu ülkeyi yönetirken bir mutabakat metni deklare edeceğiz. Aday belli olduktan sonrasında bu aday nasıl çalışacağını, parti liderleriyle iyi mi bir diyalog içine gireceğini, kararları iyi mi alacağını deklare edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“BÜTÜN YETKİLERE SAHİP OLACAK”

Seçilen cumhurbaşkanının tüm yetkilere sahip olacağını belirten Karamollaoğlu, “Biz ona diyoruz ki ‘Bu yetkilerini kullanırken lütfen bizimle istişare ederek kullan, bu mevzuda mutabakat sağlayalım’. Diyeceğiz ki ‘Evet, adayımız falanca kişidir ve bu şahıs Türkiye’yi yönetirken 6 siyasal partinin genel başkanlarıyla mutabakat arasında yürütecek’. Partilerin çıkardıkları oya bakılırsa de belli sayıda işte takriben 20-22 civarında bakanlık olacak. Bu bakanlıklar da partiler içinde hisse edilecek. Her parti en azından bir bakanlıkta etkili olacak.” dedi.

Genel başkanlardan birinin aday olmasının mutabakatı güçlendireceğini anlatım eden Karamollaoğlu, mutabakatın mevzusunda herhangi bir sorun görmediğini kaydetti. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın