Joanne Pransky’yi Anmak | TechCrunch

bunun bir versiyonu post orijinali TechCrunch’ın haftalık robotik haber bülteninde yayınlandı, Aktüatör. Onun onuruna toplanan yeni bir burs fonu hakkındaki ayrıntıları içerecek şekilde güncellendi.

Joanne Pransky’yi kişisel olarak tanımıyordum, bu yüzden geçen ayın sonlarında ölüm haberi geldiğinde, LinkedIn takipçilerime ulaşıp tanıyan olup olmadığını sordum. “Evet,” diye yanıtladı biri, “herkes değil mi?” Pransky, onlarca yılı aşkın bir süredir, endüstri üzerinde kalıcı bir etki bırakarak, robotik ve otomasyon hakkındaki konuşmalara benzersiz bir insan unsuru getirdi.

iRobot’un kurucu ortağı ve Tertill CEO’su Helen Greiner bana e-posta yoluyla “Joanne, ‘Farklı Düşün’ün somut örneğiydi” dedi. “Robotların toplum için ne anlama geldiğine ve insan toplumunun robotlar için ne anlama geldiğine dikkat çekmede bir öncüydü.”

Pransky gururla “dünyanın ilk gerçek Robotik Psikiyatristi” unvanını benimsedi ve kendini insanlarla robotlar arasında bir kanal görevi görmeye adadı. Resmi biyografisinde, “Nihai hedefim, insanların hayatlarının her alanını etkileyecek şekilde çoğalması kaçınılmaz olan robotik teknolojilere karşı duygusal, sosyal ve psikolojik tepkilerini anlamalarına yardımcı olmaktır” diye yazmıştı.

Bazen iş, sistemleri insan toplumuna uyarlamanın yollarını bulmak için geliştiricilerle çalışmak anlamına geliyordu. Diğer zamanlarda, insanları, robotların onlarca yıllık bilimkurgunun ortaya çıkardığı gibi bir tehdit olmadığına ikna etmek anlamına geliyordu. Bu sohbetler onu TEDx, “The Tonight Show with Jay Leno” gibi sahnelere ve Comedy Central’ın “BattleBots” yarışmasında üç yıllık jüri üyeliğine getirdi.

Bilim kurgu, misyon beyanında kendi kilit rolünü oynadı. Pransky, Isaac Asimov’la tanışma hikayesini heyecanla anlattı. Toplantı sırasında Asimov, aynı adlı Will Smith filmine ilham kaynağı olan 1950 kısa kurgu koleksiyonu “I, Robot”taki robopsikolog karakterine atıfta bulunarak onu “gerçek hayattaki Susan Calvin” olarak nitelendirdi.

Bir e-postada Texas A&M Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü profesörü Robin Murphy, TechCrunch’a Pransky’nin hikayeyi sık sık ve gururla anlatmasına rağmen, karşılaştırmanın tamamen uygun olmadığını söyledi.

Murphy, “Joanne, Isaac Asimov’un ona gerçek Susan Calvin demesiyle gurur duyuyordu, bu tuhaftı çünkü Susan Calvin sevimsizdi, yalnızdı, asla gülümsemezdi, kocası ya da ailesi yoktu – Joanne’in tam tersi,” diye yazıyor Murphy. “Ama mantıklı – Asimov’un robotların olmasını istediği şeyi, sıradan bir karakter yerine temsil edecek bir kadın olsaydı, bu Joanne olurdu.”

rent a car 34

Pransky’nin vefat haberini ilk duyuran Murphy oldu. Onu içinde Robohub’a haraçdiye belirtiyor, “Joanne, artık insan merkezli robot teknolojisi olarak adlandırılan şeyi gerçekten zorlayan ilk kişilerden biriydi – herhangi bir robot sisteminde her zaman bir insan yer alır.”

Ayrıca kendi sözleriyle Pransky hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. YouTube kanalı, RobotMD. TEDx konuşmasından bu parça, Kanepedeki Robotmisyon beyanını en iyi şekilde özetliyor gibi görünüyor.

Robotlar bize birçok yönden yardımcı olabilir ve yaşamlarımızı iyileştirebilir, ancak insan durumunu deneyimleyemezler. TEDx konuşması yapmaktan midelerinde kelebekler uçuşmayacak. Ağlayacak kadar kontrolsüz bir şekilde gülmekten öfori hissetmeyecekler. Sevdiklerini kaybetmekten kaynaklanan insan kalp kırıklığıyla empati kurmayacaklar. Robotlar bizimle aynı değil ve onların tepkilerini karakterize etmek için aynı terminolojiyi kullanmamalıyız. Yapay empati gibi bir ifadeyi bir makineye atfetmek, yalnızca kafa karışıklığına ve özellikle de neyin yapay neyin gerçek olduğuna dair görüşümüz bulanıklaştıkça, makinelerin de bizim gibi duygular beslediği varsayımına yol açabilir. İnsanlar empatiyi diğer insanlardan yüz yüze öğrenirler.

Bu hafta, kar amacı gütmeyen Women in Robotics grubu sessizce Pransky’nin adına bir burs başlattı. Şu anda aracılığıyla bağış toplayan fon, Bold.orgkadınları ve ikili olmayan öğrencileri robotik alanında kariyer yapmaya teşvik etmeye odaklanmıştır.

“Çevrimiçi bir küresel topluluğumuz ve robotik merkezleri olan birçok şehirde yerel etkinliklerimiz var. Robot bilimi hızla büyüyen bir alan ve robotik camiasında daha fazla kadına ve yeterince temsil edilmeyen insanlara ihtiyacımız var” diyor kuruluş. “İlk bursumuz olan Robot Biliminde Kadınların Joanne Pransky Kutlaması, lisans öğrencileri ve yeni gelen birinci sınıf öğrencileri içindir ve onları robotik kurslarını keşfetmeye teşvik eder.”

Kuruluşun başkanı olarak görev yapan Andra Kaey, TechCrunch’a şunları söyledi: “Sosyal robotik alanında ve robotların ve robotik dergilerinin satış ve pazarlamasında bir öncü olarak, Joanne genellikle odadaki tek kadındı. Alanında daha yeni olan diğer kadınları rahat hissettirmek için kendi yolundan çıktı ve Women in Robotics organizasyonunun ilk üyelerinden ve destekçilerinden biriydi. Joanne’in tutkusu, başkalarına olan şefkati ve robot bilimindeki bulaşıcı neşesi özlenecek. İnsanların ziyarete geleceğini umuyoruz Joanne Pransky Sosyal Robotlar Müzesi Oakland’da ve bağış yapın Robotik Bursunda Joanne Pransky Kadınlarrobotik endüstrisine giren genç kadınları desteklemek için.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın