İstanbul’da ulaşıma zam teklifi reddedildi

İstanbul’da ulaşıma zam teklifi reddedildiİBB UKOME Toplantısı, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Cemal Ufuk Karakaya başkanlığında Bakırköy Çırpıcı Spor Tesisleri’nde yapıldı.

Çeşitli gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün (TUHİM) toplu ulaşım ücret tarifelerinin düzenlenmesi teklifi de konuşuldu. İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, akaryakıt tutarları, asgari ücret ve enflasyona dikkati çekerek, yüzde 24,79 zam yapılmasını önerdiklerini dile getirdi.

Cihan, buna gore zam kararıyla tam elektronik bilet ücreti 7,67 liradan 9,57 liraya, takside yolcu başına en az ücretin 28 liradan 35 liraya, minibüste 2 kilometreye kadar 5,25 liradan 6,55 liraya, Bakırköy-Taksim taksi dolmuşunda ücretlerin ise 13,25 liradan 16,55 liraya çıkarılmasını istek ettiklerini belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, zammı müsait görmediklerini anlatım ederken İETT, Metro İstanbul ve TURYOL temsilcileri ise zam yapılmasını istedi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Temsilcisi ve İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyup Aksu ise zam yapılmasını talep ettiklerini sadece bu payı uygun görmediklerini belirtti. Aksu, taksilerin ayrılması gerektiğini, bu araçların bir yerden sübvanse edilmediğini kaydetti. Konuşmaların peşinden yapılan oylamada zam teklifi kabul edilmedi.

Engelsiz taksi taşımacılığı düzenlenmesi teklifi

Toplantıda, İBB TUHİM’in engelsiz taksi taşımacılığı düzenlenmesi teklifi de gündeme geldi. İBB Ulaşım Daire Başkanı Cihan, engelli yolcuların kullanımı için 500 yeni taksi teklif ettiklerini söyledi.

İhtiyaç fazlası minibüs ve taksi dolmuşların taksiye dönüştürülmesi teklifini de aktaran Cihan, 1803 minibüsün taahhütlü halde taksiye, 322 taksi dolmuşun da istenirse taksiye dönüşümünü yapabileceklerini kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Yücel ile İstanbul Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Temsilcisi Halis Kuralay, dosyada eksiklik olduğunu savunarak, teklifin alt komisyonda tekrar konuşulması icap ettiğini anlatım etti.

İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Aksu, tekrar laf alarak, her insanın bir engelli adayı olduğunu söylemiş oldu.

İBB ve ilçe belediyelerinin ücretsiz olarak diyaliz hastalarına hizmet verdiğini, bu hizmeti ek olarak toplumsal devlet gereği engellilere de verebileceğini anlatan Aksu, Hollanda’da çok güzel ücretsiz engelsiz taksi hizmeti verildiğini anlattı.

İBB yönetiminin de bu örneği inceleyebileceğini dile getiren Aksu, “Buradaki amacın değişik olduğunu düşünüyoruz, uygun bakmıyoruz.” dedi.

Taksi konusunun medyada, bürokraside ve sokakta devamlı gündemde olduğuna değinen Aksu, şöyleki devam etti:

“Sanki taksinin fazlaca iyi bir hasılatı varmış gibi devamlı gündemdeyiz. Bu konuyla ilgili alt komisyonda hususi halk otobüslerinden bir kooperatif başkanı, ‘Biz de geçmek istiyoruz’ dedi. Bir ara da faytoncular istiyordu. Vali ve belediye güzel bir emek verme yaptı da faytonculardan kurtardık. Fatura hep bizlere kesiliyor. Biz de bu faturanın hep bizlere kesilmesini müsait görmüyoruz.”

Aksu, taksi dolmuşların taksiye dönmesini uygun bulduklarını ancak “M” plakalı minibüslerin taksiye dönmesini müsait bulmadıklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, engelli yolcuların kullanması için 500 yeni taksi teklifi ile gereksinim fazlası minibüs ve taksi dolmuşların taksiye dönüştürülmesi teklifi reddedilerek, alt komisyona sevk edildi.

Deniz hattı ücret tarifesinin belirlenmesi

Toplantıda, İstanbul’da geçen ay kurulan 7 yeni deniz yolu hattının ücret tarifesi de görüşüldü.

Bu kapsamda, Kadıköy-Kasımpaşa-Fener-Sütlüce-Eyüp hattının 11,50 lira, Avcılar-Bakırköy-Kadıköy hattının 28,74 lira, Avcılar-Bostancı hattının 31,85 lira, Maltepe-Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada hattının 21,90 lira, Çengelköy-Kabataş hattının 9,47 lira, Beşiktaş-Kabataş-Karaköy-Kasımpaşa-Sütlüce-Eyüp hattının 11,50 lira, Bostancı-Caddebostan-Moda-Kadıköy-Kabataş hattının 11,50 lira olması teklif edildi.

Teklif, yapılan oylamada kabul edilirken deniz taşımacılığının ücret tarifesinin mil bazlı düzenlenmesi görüşmede ele alındı.

Deniz ulaşımında tek bilet tutarı yerine mesafe arttıkça işletme maliyeti ve seyahat süresi artması dikkate alınıp yeni ücret tarifesi mil üzerinden belirlendi.

Buna gore, 1 milden sonrasında ücrete her mil başına olmak suretiyle 1 lira eklenecek. Denizden karaya ve karadan denize kişiselleştirilmiş İstanbulkart ile yapılan aktarmalar, mevcut iktibas ücretlerinin yüzde 50’si kadar olacak. Ücretler, 5 mil daha sonra sabitlenecek.

Teklifte, misal olarak Üsküdar-Karaköy-Eminönü hattında 7,99 lira olan mevcut ücretin 8,91 liraya, Ortaköy-Üsküdar-Kadıköy hattında 8,76 lira olan mevcut ücretin 10,84 liraya çıkması istendi.

Yapılan oylamada deniz taşımacılığın mil bazlı ücret tarifesi kabul edildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın