İspanyol sanatçı Buika İstanbul’da konser verdiİspanyol müziğinin usta isimlerinden Ekvator Ginesi asıllı Buika, İstanbul konserinde müzikseverlerin beğenisini kazandı.

Maximum Uniq Açıkhava’da sahneye çıkan Grammy ödüllü şarkıcıya klavye ve trombonda Santi Canada, gitarda Ricardo Moreno, bas gitarda Josue Ronkio, cajonda ise Ramon Porrina eşlik etti.

Flamenko, soul ve cazın harmanladığı müziğiyle yeni bir biçim meydana getiren İspanyol sanatçı, konser öncesinde soruları yanıtladı.

“Ne zaman buraya gelsem kendimi evimde hissediyorum”

Türkiye’deki sanatçılara, dinleyicilerin kendisine olan ilgisine, Türk yemeklerine ve Türkçe’ye ait düşüncelerini anlatan Buika, Türkiye’ye vardığında kendisini hep iyi hissettiğini ve bunun 15 senedir değişmediğini söylemiş oldu.

Türk hayranlarını ailesi benzer biçimde gördüğünü ifade eden İspanyol müzisyen, “Ne vakit buraya gelsem kendimi evimde hissediyorum. Çünkü burada bir sürü arkadaşım var, bir oldukca insanla tanıştım. En önemlisi de Türk halkı fazlaca tatlı ve mutlu insanoğlu. Beni her vakit gülümseme ve sevgiyle karşılıyorlar.” dedi.

 “Dünyanın, genç Türk sanatçıları dinlemesi gerekiyor”

Buika, Türk müzikseverlerin kendisine olan ilgisinin nedenini “dürüst ve organik olması” olarak açıklayarak, seyircilerine normal bir insan olduğunu gösterdiğini anlatım etti.

Sezen Aksu’nun şarkı söyleme şeklini oldukça beğendiğini vurgulayan usta sanatçı, şunları kaydetti:

“Sezen Aksu harika bir sanatçı. Son zamanlarda genç sanatçıları da dinliyorum, gerçekten şarkı söylemeyi biliyorlar. Söyledikleri şarkılar oldukça zor ama güzel şarkılar şeklinde görünüyor. Türkiye’de inanılmaz şeyler meydana getiren bir sürü sanatçı var. Onlardan istediğim müziklerini dünyanın her yerine taşımaları şundan dolayı dünyanın genç Türk sanatçıları dinlemesi gerekiyor. Türkçe dil olarak kulağa harbiden romantik geliyor. Türkçeyi ilk duyduğumda karşımdakinin ‘seni seviyorum’ dediğini düşündüm.”

“Aşkın ve kavgan için harp, pes etme”

Türk yiyeceklerini sevdiğini, en çok da etli yaprak sarmayı beğendiğini kaydeden Buika, fanatiklerine şu mesajları verdi:

“Aşkın için savaş. Kimsenin aşkının karşısında durmasında izin verme. Aşkın ve kavgan için cenk, pes etme. Seni kim aşağı itmek isterse istesin, bunu yapmasına izin verme.”

Birkaç kez Latin Grammy ödüllerine aday gösterilen ve 2010 Latin Grammy Ödülleri’nde “En İyi Geleneksel Tropik Albüm” ödülünün sahibi olan Buika, sahne performansıyla da konsere gelenlerin beğenisini kazanmıştır.

Ünlü şarkıcı konserde, “Cisne Blanco”, “Te Busque”, “Salvaora”, “No Habra Nadie en el Mundo” ve “Yo me lo Merezco” eserlerinin de içinde bulunduğu sevilen şarkılarını söyledi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın