İskoçya parasız hijyenik hanım ürünleri sağlayan ilk ülke olduİskoçya, yeni onaylanan yasaya nazaran, hijyenik hanım ürünlerini ücretsiz elde eden ilk ülke oldu.

İskoç Parlamentosu tarafından dün onaylanan Kadın Hijyen Ürünleri Yasası’na gore, ihtiyacı olan herkese ücretsiz hijyenik ürünler sağlanması, yetkililer için yasal bir mecburiyet haline getirildi.

Ücretsiz hijyenik mamüller sağlamak için 2018’de ülke çapında kampanya başlatarak yasanın temellerini atan İskoç İşçi Partisi’nin sıhhat sözcüsü Monica Lennon, bu yasanın regl olan herkesin yaşamı için büyük farklılık olacağını belirtti.rent a car 34

Lennon, birkaç sene önce parlamentoda aleni aleni tartışılamayan menstrual döngü mevzusunun ana bir akım olduğunu, İskoç Parlamentosu üyelerinin bunun bir parçası olmaktan sevinç duyduğunu; kullanılan ürünlerin ve sürdürülebilirliğin yanı sıra bu yasanın, menapoz ve endometriozisi de kapsadığını söylemiş oldu.

Ülke çapındaki kampanya, kuzeydeki birkaç yerel konseyin hanım vatandaşlara ücretsiz hijyenik ürünler sağlamasından sonrasında başlatıldı.

Bununla beraber, Lennon’un hareketi halk desteği aldı ve İskoç Parlamentosu, 2020’de üyelerinin oy birliğiyle bunu yasalaştırmayı onayladı.

Kadın hijyen ürünlerindeki yetersizliğin önüne geçilmesine mühim bir tesiri olacak yasanın, 2020-2021’de Kovid-19 salgını boyunca bu mamüllerin eksikliği yaşayan birçok kadına yardımcı olması umut ediliyor.

kaynak: ekonomist.com.tr