İrlandalı kar amacı gütmeyen kuruluş ihtiyacı olan insanlara fazla yenilenebilir enerji gönderiyor

Her gün, güçlü Kuzey Atlantik açık büfe rüzgarları, İrlanda’daki yüzlerce rüzgar çiftliğinden o kadar çok enerji üretiyor ki, sahiplerinin genellikle onu satacak kimsesi olmuyor ve onları başka türlü yararlı olan gücü boşaltmaya zorluyor.

“Potansiyel üretimimizin %12 ila 14’ü fazlaya gidiyor. Akıllı ev şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su Derek Roddy, Kuzey İrlanda’da %18’de” dedi. Climote. “Rüzgar çiftçisiyseniz, acıyı hissediyorsunuz. Bu, uzaklaştığınız devasa bir değişim yığını, ancak sistem bununla ne yapacağı konusunda mücadele ediyor.”

Roddy bir süredir bu sorun üzerinde kafa yoruyordu. Climote, ısıtma ve sıcak suya odaklandığından, elektrik sektöründeki arz ve talep sinyalleri hakkında çok düşünüyor. İrlandalı bir sosyal girişimin aradığı bir etkinliğe katıldığında aklında bu vardı. GıdaBulutu en önemli ödüllerden birini evine götürdü. 2012 yılında iki üniversite öğrencisi tarafından kurulan FoodCloud, normalde çöpe gidecek gıdaları yakalayarak ihtiyaç sahiplerine bağışlıyor.

TechCrunch+’a konuşan Roddy, “İzleyicilerin sürdürülebilirlik hakkındaki tüm hikayelerini dinliyordum ve bok, fazla enerji, fazla yiyecek — ikisi aynı,” dedi.

O anda fazla enerji sorununa yanlış bir şekilde yaklaştığını fark etti. Şirketiyle yapbozun teknoloji kısmına odaklanmıştı. Ve bu hala önemli bir parça olsa da, istediği çentiği açmamıştı. Ne de olsa, İrlanda hala önemli miktarda rüzgar enerjisi harcıyordu.

“Gittim, tamam, belki buna yanlış bakıyoruz, Belki gidip fazla parçayı çözmek için dünya ve dünya için üzerimize düşeni yapmalıyız ve varsayılan olarak gerçek sistemin nasıl çalışabileceğini kanıtlıyoruz.” Cevap, başka bir girişim değil, FoodCloud’dan sonra biçimlendirilmiş kâr amacı gütmeyen bir sosyal girişim olacaktır.

ortak bulma

Son yirmi yılını akıllı ev işinde geçiren Roddy, Celtic Tiger ekonomisinde ön sırada yer aldı. Teknoloji sektörü, daha önce tarım yapan ulusun yoksulluktan kurtulmasına yardımcı olmuş ve onu Avrupa’nın en zengin uluslarından biri haline getirmişti. Ancak zengin ülkelerde bile bazı insanlar geride kalma eğilimindedir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın