Invesco, Swiggy’nin değerini 5,5 milyar dolara düşürdü

hangi yatırım Swiggy’nin önceki turunu yönettibir dosyaya göre Hintli gıda dağıtım devinin holdingindeki değerini yaklaşık 5,5 milyar dolara düşürdü.

31 Ocak 2023 itibarıyla bu gözden geçirilmiş değerleme, Invesco’nun daha önce Atlanta merkezli şirketin geçen yıl liderliğindeki bir finansman turu sırasında girişime atfettiği 10,7 milyar dolarlık değerden %48,6’lık çarpıcı bir düşüşü temsil ediyor.

Bu, Invesco’nun Swiggy’nin değerlemesini önemli ölçüde değiştirdiği son çeyreklerdeki ikinci olaya işaret ediyor. Ekim ayında, Invesco zaten değeri düşürdü Swiggy’deki hissesini 8 milyar dolara çıkardı.

Bu güncellenmiş değerleme şimdi, destekçileri arasında Prosus Ventures, Accel ve SoftBank’ı da sayan Swiggy’yi, bir noktada piyasa değeri 13 milyar doları aşan halka açık birincil rakibi Zomato ile aynı hizaya getiriyor. Ancak, Zomato’nun piyasa değeri o zamandan beri bir gerileme yaşadı ve Pazartesi günkü işlem seansını kabaca 5,45 milyar dolardan kapattı.

Küresel olarak yeni başlayanlar için değerleme indirimlerinin mevsimi. BlackRock kısa bir süre önce Hindistan’ın Byju’nun değerlemesini düşürdü. 22 milyar dolarla en değerli girişim, neredeyse yarı yarıya 11,5 milyar dolara. Bir başka dev ABD’li yatırımcı olan Fidelity, yakın tarihli başvuruların bir analizine göre, Hindistan’daki yeni girişimler Meesho ve Pine Labs’taki hisselerini büyük ölçüde değiştirmedi.rent a car 34

Son değerleme indirimleri, azalan küresel pazar koşullarının Hintli girişimler üzerindeki etkilerine yeni bir bakış açısı getiriyor. Geçen yıl, Hindistan girişim ekosistemindeki fonlama faaliyetlerinde bir düşüşe tanık olundu, ancak birçok büyük girişimin değerlemeleri, ya dönüştürülebilir senetlerle sermaye artırdıkları (böylece fiyat keşfini erteledikleri) ya da hiç fon toplamamayı seçtikleri için değişmeden kaldı.

SoftBank Group’un kurucusu ve CEO’su Masayoshi Son, geçen yıl bazı tek boynuzlu at şirketlerinin dondurulması nedeniyle yeni kurulan şirketler için fon dondurmanın devam edebileceği konusunda uyardı. daha düşük değerleri kabul etmeye isteksiz Yeni finansman müzakereleri sırasında

Bununla birlikte, yatırımcıların mevcut başlangıç ​​portföylerinin özkaynak değerini çeşitli şekillerde değerlendirdiklerini kabul etmek çok önemlidir. Sonuç olarak, tek bir yatırımcının değerleme düzeltmesi, ne kadar önemli olursa olsun, diğer yatırımcıların ve hatta bazı durumlarda yeni başlayanların fikirlerini yansıtmayabilir.

Invesco, portföy girişimlerinin değerlemesini belirlerken “piyasa katılımcılarının” performansının dikkate aldığı faktörlerden biri olduğunu belirtti. Özellikle, Swiggy’nin değerlemesinin ayarlandığı Ocak döneminde, Zomato’nun piyasa değeri mevcut seviyesinin önemli ölçüde altında işlem görüyordu. Sonuç olarak, Invesco’nun Swiggy’nin değerlemesine ilişkin algısının, piyasa koşulları geliştikçe sonraki aylarda iyileşmiş olması muhtemeldir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada